Selanik Eyaleti, bir Osmanlı eyaletidir. 1826'da Rumeli Eyaleti'nin kaldırılmasından sonra kurulmuştur.

Selanik Eyaleti

Selanik Eyaleti, bir Osmanlı eyaletidir. 1826'da Rumeli Eyaleti'nin kaldırılmasından sonra kurulmuştur. == Sancakları == 19. yüzyılda sancakları oluşturuldu: # Tesalya Sancağı # Selanik Sancağı # Serez Sancağı # Drama Sancağı == Valileri == Eyaletin (1864'ten sonra vilayet) valileri:
* Mehmed Hasib Paşa (Ekim 1839 - Şubat 1840) * Mehmed Emin Paşa (Şubat 1840 - Temmuz 1840) * Kizilhisarli ömer Paşa (Tem 1840 - Haz 1843) * Sirozlu İbrahim Paşa (Haz 1843 - Ek 1843) * Gürcü Mehmed Vasif Paşa (Ek 1843 - Ek 1845) * Gümrükçü Mehmed Salih Paşa (Ek 1845 - Nis 1846) * Kara Osmanzade Yakup Paşa (Nis 1846 - Mayıs 1847) * Dede Mustafa Hifzi Paşa (Mayıs 1847 - Ekim 1848) * Eğribozlu Ebubekir Sami Paşa (Ek 1848 - Ağustos 1849) * Cihan Seraskeri Hasan Rıza Paşa (Ağu 1849 - Tem 1850) * Kara Osmanzade Yakub Paşa (Tem 1850 - Kasım 1851) * Celalatzade/Evrenoszade Yusuf Sıddık Mehmed Paşa (Kasım 1851 - Mayıs 1853) * Gümrükçü Mehmed Salih Paşa (Mayıs 1853 - Temmuz 1853) * Ebubekir Rüstem Paşa (Ağustos 1853 - Şub 1854) * Boşnakzade Mehmed Reşid Paşa (Şub 1854 - Tem 1854) * Arnavut Mazhar Osman Paşa (Tem 1854 - Ekim 1855) * Sirkatibi Mustafa Nuri Paşa (Eyl 1855 - May 1856) * Ahmed Nazır Paşa (May 1856 - May 1857) * Abdi Paşa (1857) * Mehmed Vecihi Paşa (Ekim 1857 - Eylül 1858) * Mirza/Tatar Mehmed Said Paşa (Kas 1858 - Ağu 1859) * Tepedelenlizade İsmail Rahmi Paşa (Ağu 1859 - Oca 1860) * Arnavut Mehmed Akif Paşa (Eyl) (Oca 1860 - Oca 1865) * Hüseyin Hüsnü Paşa (Oca 1865 - Ara 1866) * Ahmet Ala Bey (1867) * Arnavut Mehmed Akif Paşa (2. kez) (Haz 1867 - Şub 1869) * Mehmed Sabri Paşa (Şub 1869 - Eyl 1871) * Hekimbaşı İsmail Paşa (Eyl 1871 - May 1872) * Hurşit Paşa (May 1872 - Ağu 1872) * Küçük Ömer Fevzi Paşa (1. kez) (Ağu 1872 - May 1873) * Arnavut Mehmed Akif Paşa (3. kez) (May 1873 - Eyl 1873) * Ahmed Mithat Şefik Paşa (Eki 1873 - Şub 1874) * Küçük Ömer Fevzi Paşa (2. kez) (Şub 1874 - Eyl 1875) * Baytar Mehmed Refet Paşa (Ara 1875 - Haz 1876) * Mustafa Esref Paşa (Haz 1876 - Nis 1877) * Çerkez Nusret Paşa (Haz 1877 - Ara 1877) * İbrahim Halil Paşa (Ara 1877 - Tem 1878) * Halil Rıfat Paşa (Tem 1878 - Mar 1880) * Abidin Paşa (Mar 1880 - Haz 1880) * Lofçalı İbrahim Derviş Paşa (Ağu 1880 - Oca 1882) * İsmail Hakkı Paşa (Mar 1882 - Eyl 1885) * Hasan Hakkı Paşa (Eyl 1885 - Ağu 1886) * Abdullah Galib Paşa (Ağu 1886 - Ağu 1891) * Mustafa Zihni Paşa (Eki 1891 - Kas 1895) * Hasan Fehmi Paşa (1. kez) (1895) * Ramazanoğlu Hüseyin Rıza Paşa (Oca 1896 - Oca 1899) * Hacı Hasan Refik Paşa (Oca 1899 - May 1901) * Biren Mahmud Tevfik Bey (May 1901 - May 1902) * Hasan Fehmi Paşa (2. kez) (May 1902 - Eyl 1904) * Şerif Mehmed Rauf Paşa (Eyl 1904 - Ağu 1908) * Ali Danış Bey (Ağu 1908 - Eyl 1909) * Pirizade İbrahim Hayrullah Bey (Eyl 1909 - Oca 1912) * Kadri Hüseyin Kazım Bey (Oca 1912 - 8 Ağu 1912) * Ali Ferid Paşa (Ağu 1912 - Eyl 1912)

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar