selanik

Selanik Yunanistan'ın ikinci büyük şehridir. Selanik'in nüfusu 800.764 yakındır ve coğrafî koordinatları 40°38′kuzey enlemi ve 22°58′doğu boylamındadır. Önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir.

SELANIK (türkçe) anlamı
1. daha çok atkı
bere örmekte kullanılan bir örgü türü.
SELANIK (türkçe) anlamı
2. Atkı
3. hırka vb.nde kullanılan bir tür örgü biçimi.
SELANIK (türkçe) almancası
1. Saloniki

Selanik hakkında bilgiler

<b>Selanik</b>

Beyaz Kule
Selanik Beyaz Kule
Selanik (Θεσσαλονίκη-Thessaloniki) Yunanistan'ın ikinci büyük şehr ve Yunan Makedonya bölgesinin başşehridir. Yunanistanda Ege denizinin meydana getirdiği Selanik körfezinde bulunan bir şehir. Türkiye'de Selanik olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881'de doğduğu şehirdir. Jöntürk hareketi de büyük ölçüde bu şehirde gelişmiştir. 1912'de Balkan savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçmiştir. 1924 nüfus mübadelesi sonunda pek çok Anadolu'lu Rum göçmen bu şehre yerleşmiştir. Nüfusu 1, 000, 000 civarındadır ve coğrafi koordinatları 40°38′ N 22°58′ E'dır. En önemli turist ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir. Sahil şeridinin İzmir'i andırdığı söylenir.

Selanik 1997'de Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

Tarihi

Kent M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassander tarafından bugünkü Thermi'de kurulmuştur. XV. yüzyılın ilk yarısında, Murat II. zamanında kesin olarak Osmanlı ülkesine katılmış, 1912 yılındaki Balkan Savaşına kadar bir Türk şehri kalmıştır. Bu tarihten sonra, Yunanistanın önemli şehirlerinden biri olmuştur. Çeşitli tarihi yapılar, Türk mahalleleri ile, uzun yıllar bir Türk şehri olmanın bütün özelliklerini taşıyan Balkan şehirlerinden biridir. Selanik, birçok Türk büyüklerinin olduğu gibi, Büyük Atatürkün de doğmuş olduğu bir şehirdir.

Osmanlı dönemi

Selanik 1430 tarihinde padişah II. Murat'ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu'dan getirilen çok sayıda Türk yerleşti. 1492 yılında Osmanlılar İspanya'dan kovulan Sefardi Yahudilere kapılarını açtıklarında Selanik Yahudilerin yerleşmek için en fazla tercih ettikleri şehir oldu. Selanik 500 yıla yakın bir süre boyunca bir Osmanlı şehri olarak kaldı. Çeşit çeşit Hristiyan, Yahudi ve Müslüman toplumların hep birlikte uyum içinde yaşadığı önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline geldi.1800'lü yılların sonlarına doğru Selanik'te 90.000 Yahudi, 30.000 Yunan ve 10.000 Türk yaşamaktaydı.

17. yüzyılda Sabetay Sevi tarafında başlatılan Sabetayizm hareketi Selanik'teki Yahudiler arasında çok rağbet buldu. Sabetay Sevi'yi izleyerek Müslüman olan Yahudiler Selanik'te Osmanlı Devleti'nin yenileşme çabalarına büyük katkılarda bulundular. Jöntürk hareketi büyük ölçüde Selanik'te gelişti. Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra 1909 yılında Selanik'e sürgüne gönderildi. Fakat 3 yıl sonra Selanik Yunanlıların eline geçince İstanbul'a geri gönderilmek zorunda kaldı.

Yunanistan dönemiSelanik'in konumu
Selanik'in konumu
1912'de Balkan Savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçti. Osmanlı orduları, şehri Yunan çetelerine savaşmadan, ancak şehirdeki Türklerin can güvenliğinin sağlanması koşuluyla bıraktılar. Osmanlı Ordusu'nun Selanik'te bulunan kuvvetleri de silahlarını Yunan çetelerine teslim ettiler. Ancak Yunan çeteleri şehri teslim aldıkları günün gecesi kentte yaşayan pekçok Türkü, aralarında Osmanlı askerleri de bulunmak üzere katletmişlerdir. Şehrin simgesi olan Osmanlıların inşa ettiği Beyaz Kule sembolik bir vaftiz işleminden geçerek beyaza boyandı. O günden beri Beyaz Kule adıyla anılan bu yapının beyaz boyaları zamanla aşınıma uğradı ve eski rengini tekrar kazandı.

1917 yılında çıkan büyük bir yangın şehrin Türk bölgesini neredeyse tamamen yok etti. 1924 nüfus mübadelesi sonunda şehirde geride kalan bütün Türkler Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakıldı ve Anadolu'dan gelen Rum göçmenler giden Türklerin yerini aldı. Kısa bir süre içinde şehrin nüfus yapısı tamamen değişti. Yunanlılar Selanik'te azınlıktayken kısa bir süre içinde ezici bir çoğunluk haline geldiler. Böylece Selanik'in Osmanlı-Türk kültüründe oynadığı rol son bulmuş oldu. Atatürk 10. Yıl Nutku'nda "Keşke Selanik'i de misak-ı milli sınırları içerisine alabilseydik" diyerek kentin Türkler için önemini vurgulamıştır.

Kısa bir süre içinde camilerin minareleri yıkıldı. Bazı cami ve sinagoglar kiliseye çevrildi. Eski Osmanlı evleri bakımsızlıktan yok oldu. Kentin geçmişiyle bağlantısı kesilerek modern (!) bir Avrupa şehri haline getirildi.

İklim

Selanik Akdeniz İklimine sahiptir. Şehrin kuzeyi Balkan iklimi etkisi altında kaldığı için kışlar daha soğuk geçer.

Kaynak

Bu sayfa hazırlanırken Vikipedi sitesinden yararlanılmıştır.

selanik nerede?

selanik haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Hakan Yeşilyurt tarafından söylenen selanik adlı şarkının sözleri.

çalın davulları çaydan aşağıya
aman aman
mezarımı kazın bre dostlar
belden aşağıya

koyun sularımı kazan dolunca
aman aman

aman ölüm, zalım ölüm
üç gün ara ver
al başımdan bu sevdayı
götür yare ver

aman ecel, canım ecel
üç gün ara ver
al başımdan bu sevdayı
götür yare ver

selanik selanik viran olasın
aman aman
taşını toprağını seller alasın

sen de benim gibi yarsız kalasın
aman aman

aman ölüm, zalım ölüm
üç gün ara ver
al başımdan bu sevdayı
götür yare ver

aman ecel, canım ecel
üç gün ara ver
al başımdan bu sevdayı
götür yare ver
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Selanik Olayı

Selanik Olayı 6 Mayıs 1876 tarihinde Selanik'te Fransa ve Almanya konsoloslarının linç edilmesiyle neticelenen olay. Avrethisarlı bir Bulgar kızı İslamiyeti inceleyerek Müslüman olmaya karar vermişti. Bu maksatla Müslümanlığı tescil ettirmek için Selanik'e gitmek üzere yola ...

PAOK Selanik

PAOK Selanik orjinal adıyla Panthessalonikeios Athlitikos Omilos Konstantinoupoliton Yunanistan`ın Selanik kentinde kurulmuş bir futbol kulübüdür. Siyah-beyaz renklere sahip olan kulüp maçlarını 29,800 kişilik Toumba Stadı`nda oynar. Takım şu anda Alpha Ethniki`de mücadele ...

Selanik Türküsü

Selanik Türküsü, Muzaffer Sarısözen'in Atatürk'ten derlediği ünlü Selanik türküsü. Selanik Türküsü (Çalın Davulları) Erol Parlak'ın Yalınkat adlı albümünde seslendirilmiştir.

Selanik Çuhası

Selanik Çuhası ya da Çuha-i Selanik, Selanik`de dokunan bir tür kumaşın adıdır.

Çuha-i Selanik

Selanik Çuhası ya da Çuha-i Selanik, Selanik'de dokunan bir tür kumaşın adıdır. Yılda bir defa Erbain'den ( 22 Aralık-31 Ocak arası) Erbain'e verilen ve iki cins olan bu çuhadan Yeniçeriler tarafından Zemîstanî, Baranî denilen çivit renginde kaputlar yapılırdı.

Selanik (il)

Selanik (Thessaloniki), Yunanistan'ın Orta Makedonya coğrafi bölgesine dahil bir il.

1917 Selanik Yangını

18 Ağustos 1917'de Selanik'te çıkan yangın, 32 saat sürdü ve 1.000000 metrekarelik bir alanı etkiledi. Yangın özellikle vardar caddesi ile şehrin rıhtım kısmı arasında kalan, şehrin yahudi ve türk nüfusunun yoğun olduğu alanı etkiledi.

Selanik Bilim Merkezi Ve Teknoloji Müzesi

Selanik Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi (NOESIS), Selanik'te yer alan bir bilim merkezi ve teknoloji müzesidir. 1978 yılında kurulmuştur. İçerisinde 150 kişilik dijital planetaryum, 200 kişilik amfitiyatro, hareket simulatörü ve çok sayıda sergi bulunmaktadır.