Siegfried Oberndorfer

Siegfried Oberndorfer (d. 24 Haziran 1876, Münih - ö. 1 Mart 1944, İstanbul), Türkiye'de kanser araştırmalarını başlatan Alman patolog.

Siegfried Oberndorfer (d. 24 Haziran 1876, Münih - ö. 1 Mart 1944, İstanbul), Türkiye'de kanser araştırmalarını başlatan Alman patolog. Tıp öğrenimini Münih Üniversitesi'nde 1900'de tamamladı. 1901'de girdiği Cenevre Tıp Fakültesi'nde F. W. Zahn ile çalıştıktan sonra gemi hekimi olarak Brezilya'ya gitti. Bu yolculuk sırasında veba vakalarını inceledi. Münih'e döndükten sonra Patoloji Enstitüsü'nde histoloji tekniği üzerine çalışmalar yaptı. 1906'da Beiträge zur Pathologischen Anatomie der chronischen Appendicitis (Kronik Apandisitlerin Patolojik Anatomisine Katkı) konulu teziyle doçent oldu. Aynı yıl Münih'teki Schwabing Hastanesi Patoloji Enstitüsü yöneticiliğine getirildi. 1911'de profesör oldu. Patolojiyle klinik uygulamaları arasındayakın ilişki kurmayı amaç edindi. Urların sınıflandırılması üzerine çalışmalar yaptı. Işınımın urlar üzerindeki etkileri, ur oluşumu, akciğer ve eşey bezlerinin (gonad) urları, safra kesesinde taş oluşumu üzerine araştırmalarda bulundu. Yayımladığı Pathologische-anatomische Situsbilder der Bauchhöhle (1922; Karın Boşluğunun Patolojik Anatomi Tabloları) adlı atlas pratisyen hekimler, cerrahlar ve radyologların bu alandaki gereksinimlerini karşıladı. 1933'te Nazi yönetimince üniversite ve hastanedeki görevinden uzaklaştırılan Oberndorfer, İstanbul Üniversitesi'nin çağrısı üzerine Türkiye'ye gitti. Ordinaryüs profesör unvanıyla Tıp Fakültesi'nde Genel ve Eksperimental Patoloji Enstitüsü'nün, 1937'de de yeni kurulan Kanser Araştırma Enstitüsü'nün yönetimine getirildi.

Çalışmaları

nda daha çok deneysel patoloji öğretimine ağırlık verdi. Önceliğini yaptığı kanser araştırmalarıyla Türkiye'de patolojinin çağdaş temellerini attı. Çalışmaları * Pathologische-anatomische Situsbilder der Bauchhöhle (1922; Karın Boşluğunun Patolojik Anatomi Tabloları) * Verhandlungen der Deutschen Pathologischen Gesellschaft (1908-25; Genel Patoloji, 1937) * Batın Uzuvlarının Situsu (1935) * Romatizmanın Patojensi ve Patolojisi (1935) * Seçilmiş Bazı Tümörlerin Histolojik Teşhisleri (1941)

Dış bağlantılar

* 1933 Reformu ve Hamdi Suat Aknar Sonrası (Patoloji'de Alman etkisi)

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.