Sil International

Kısaca: SIL International (önceleri "The Summer Institute of Linguistics" olarak bilinmekteydi) Ana amacı az bilinen azınlık dillerini dilbilimi yöntemlerine uygun olarak araştırmak, desteklemek ve belgelemek olan Evangelist organizasyon. Araştırma sonuçları ethnologue.com adresinde duyurulmaktadır. ...devamı ☟

SIL International (önceleri "The Summer Institute of Linguistics" olarak bilinmekteydi) Ana amacı az bilinen azınlık dillerini lengüistik disipline uygun olarak araştırmak, desteklemek ve belgelemek olan Evangelist organizasyon. Araştırma sonuçları ethnologue.com adresinde duyurulmaktadır. SIL`in felsefesi "hiç bir dil önemsiz değil" dir. 50 den fazla ülkede 6000 üzerinde üyesi vadır.

Merkezi ABD`nin Dallas eyaletindedir.

Tarihçe

SIL International, çalışmalarına ilk olarak 1934 yılında ABD`nin Arkansas eyaletinde daha sonra Wycliffe Bible Translators ``(Wycliffe İncil Çevirmenleri)`` ismini alacak olan misyonerlere temel dil bilim, antropoloji ve çeviri konularında verilen bir yaz eğitiminde başlamıştır. Kurucusu geçmişte Guatemala`da misyoner olarak bulunmuş dil bilimci William Cameron Townsend dır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.