Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yöneten kısmıdır. Asteğmenden başlayan rütbeler Orgeneral'e kadar uzanır. Bugün mümkün olmayan en yüksek rütbe olarak ise mareşallik kabul edilir.

SUBAY (türkçe) anlamı
1. Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki asker:
2. Seni gelin edeceğiz
3. kılıçlı bir subayın koluna gireceksin.- H. E. Adıvar.
SUBAY (türkçe) anlamı
4. silahlı kuvvetler içinde
5. asteğmenden
6. mareşale (deniz kuvvetlerinde büyük amirale) kadar rütbelere yükselebilen
7. özel yasalara bağlı asker.
SUBAY (türkçe) ingilizcesi
1. n. officer,
SUBAY (türkçe) fransızcası
1. officier [le]
2. officier subalterne
SUBAY (türkçe) almancası
1. n. Offizier

Subay hakkında detaylı bilgi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yöneten kısmıdır. Asteğmenden başlayan rütbeler Orgeneral'e kadar uzanır. Bugün mümkün olmayan en yüksek rütbe olarak ise mareşallik kabul edilir.

Kurmay olma hakkı kazanan subay kurmaysubay olarak adlandırılır ve generalliğe hak kazanır. Türk ordusunda tüm orduların başı olarak bir orgeneral Genelkurmay Başkanı olarak seçilir. Deniz kuvvetlerinde generallik rütbesi yerine amiral ifadesi kullanılır ve rütbeler Tuğamiralden başlayarak, oramirale kadar gider.Subay rütbeleri* Asteğmen
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kurmay Subay

Türk Silahlı Kuvvetleri`nde yüksek lisans yapmış kıdemli subay manasına gelir.

Subay Ve Centilmen

Subay ve Centilmen, orijinal adı "An Officer and a Gentleman" olan 1982 tarihli klasik film. Başrollerini Richard Gere ve Debra Winger paylaşmaktadır.

Dokuz Subay Olayı

Dokuz Subay Olayı, 1957-1958'de bir grup subayın hükümete komplo hazırlamak suçundan tutuklanarak yargılanmaları. Demokrat Parti'nin (DP) iktidara gelmesinden sonra ordu içinde gizli bir örgüt kuran bir grup subay 1950'lerin ikinci yarısında örgütü genişletmeye başladı.

NATO Ordularının Subay Rütbe Dereceleri Ve Işaretleri

NATO üyesi ülkelerin rütbe karşılaştırma çizelgesi:

Eskişehir Subay Ordu Evi

Eskişehir Subay Ordu Evi, Eskişehir Hilton Oteli olarak inşaa edilen ve 1960 ihtilalinde orduevi olarak kullanılmaya başlanan bina. İstanbul'dan sonra Türkiye'deki ilk Hilton Oteli, Hasan Polatkan'ın da destekleriyle Eskişehir'de faaliyete geçmiştir.

Eskişehir Subay Orduevi

Eskişehir Subay Ordu Evi, Eskişehir Hilton Oteli olarak inşaa edilen ve 1960 ihtilalinde orduevi olarak kulanılmaya başlanan bina.

Subay Ve Centilmen (film)

Orijinal adı "``An Officer and a Gentleman``" olan 1982 tarihli klasik film. Başrollerini Richard Gere ve Debra Winger paylaşmaktadır. Yönetmeni Taylor Hackford`dur.

Commando

Commando 1985 yılında Capcom piyasaya sürülen shoot 'em up tarzı arcade oyunudur.Oyunun yarattığı etki,kendisinden sonra yayınlanan bazı video oyunlarındada görülebilir. (Ikari Warriors, Who Dares wins...)

Emir

Emir, Müslüman Ortadoğu ülkelerinde bey, askeri komutan, vali ya da yüksek rütbeli subay. Zaman zaman askeri önderler için kullanılan emirü'l-müminin unvanını, büyük olasılıkla Kuran'daki Allah'a, peygambere ve aranızda komuta yetkisiyle donatılanlarla (ulu'l-emr) itaat et ...