Sucuk

Kıyılıp içine baharat katılarak yoğrulan etin, kurutulmuş sığır ince barsağına doldurulmasıyla yapılan bir çeşit yiyecek. Dünyâ standartlarında sucuk; “Kuru ve yarı kuru fermente bir sosistir.” şeklinde târif edilir. Gerçekten de sucuk lâktik asit (süt asidi) bakterilerince olgunlaştırılan bir et mâmülüdür. Sucuk yapımında manda ve sığır eti kullanılır.

Kıyılıp içine baharat katılarak yoğrulan etin, kurutulmuş sığır ince barsağına doldurulmasıyla yapılan bir çeşit yiyecek. Dünya standartlarında sucuk; “Kuru ve yarı kuru fermente bir sosistir.” şeklinde tarif edilir. Gerçekten de sucuk laktik asit (süt asidi) bakterilerince olgunlaştırılan bir et mamülüdür. Sucuk yapımında manda ve sığır eti kullanılır. Bunların içine bazan koyun eti de katılır. Lezzet ve görünümün düzeltilmesi için kuyruk yağı da ilave edilir.

İstanbul tipi 20 kg sucuk için gerekli malzeme: 20 kg sığır eti, 2 kg koyun kuyruk yağı, 140 gr kimyon, 10 gr tarçın, 10 gr zencefil, 1 gr nitrat veya nitrit, 10 gr yenibahar, 200 gr sarmısak. Bu malzeme et ve yağ karışımına katıldıktan sonra iyice karıştırılır ve yoğrulur. 10-12 saat kadar dinlendirilir. Sonra sığır ince barsağı veya sentetik kılıfa doldurulur ve uygun aralıklarla sicimle boğularak sıkıca bağlanır, kurutulur. Sucuğa karakteristik tadını veren baharat kimyondur. Ayrıca laktik asit de bu tatta tesirlidir. Türkiye’de yapılan sucuklara laktik asit bakterileri kültürü katılmamakta, sucuk yapımında kullanılan malzemeden ve havadan bu madde kendiliğinden tesadüfen bulaşmaktadır. Sucuğun formülü standart olmayıp bölge halkı isteklerine göre değişir.

Avrupa ve diğer memleketlerde bizdeki sucuğa benzeyen yiyecekler yapılmaktadır.

Sucuk çeşitleri: Pişmiş sucuklar, pişmemiş (çiğ sucuklar), yumuşak sucuklar, nebati sucuklar, jelatin sucuklar.

Anadolu’da pekmez şırası ve cevizden yapılan içli pestillere de cevizli sucuk adı verilir. Bunları yapmak için: Cevizler ayıklanarak ikiye bölünür ve iplere dizilir. Tek veya çift dizi halinde sopaya bağlanır. Hazırlanan üzüm pestili bulamacına batırılıp çıkarılır. Güneşte kurutulduktan sonra, tekrar bulamaca batırılır. Eğer kalın sucuk yapılmak isteniyorsa bulamaca batırma işlemine devam edilir veya özel kalıplara ceviz ve üzüm pestil bulamacı dökülür.

Diğer anlamları

Sucuk

1. anlamı Şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharlı et kıyması doldurularak yapılan bir tür yiyecek.
2. anlamı Ceviz, badem içi vb. şeyler, bir ipliğe dizildikten sonra nişasta ile koyulaştırılmış kaynar üzüm şırasına batırılarak yapılan tatlı yiyecek.

Sucuk

Türkçe Sucuk kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Soujouk] n. sausage

Sucuk

şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharlı et kıyması doldurularak yapılan bir tür yiyecek. ceviz, badem içi gibi şeyler, bir ipliğe dizildikten sonra nişasta ile koyulaştırılmış kaynar üzüm şırasına batırılarak yapılan tatlı yiyecek.

Sucuk

Türkçe Sucuk kelimesinin Fransızca karşılığı.
saucisson [la]

Sucuk

Türkçe Sucuk kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Belag

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sucuk ilgili konular

 • Sucuk

  Kıyılıp içine baharat katılarak yoğrulan etin, kurutulmuş sığır ince barsağına doldurulmasıyla yapılan bir çeşit yiyecek. Dünyâ stan
 • Yenmemesi gerekenler

  Lahana, karnıbahar, kabak, domates, yağlı et suları, yağlı et ve balıklar, konserveler, av etleri, pastırma, sucuk, salam, börek, taze ekme
 • Pınar Sucuk reklamı

  Infobox Film
 • Sucuk (anlam ayrım)

  *Sucuk - Şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharlı et kıyması doldurularak yapılan bir tür yiyecek.
 • Bandırma (anlam ayrım)

  Bandırma, Bandırmak eylemi, veya ipe dizilmiş ceviz, badem gibi kuruyemişlerin nişasta ile kaynatılmış üzüm suyuna veya başka bir tatlıya
 • Bandırma (anlam ayrımı)

  Bandırma, Bandırmak eylemi, veya ipe dizilmiş ceviz, badem gibi kuruyemişlerin nişasta ile kaynatılmış üzüm suyuna veya başka bir tatlıya
 • Kangal (anlam ayrımı)

  Kangal sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:
Sucuk
Sucuk