tarhun

Tarhun (Artemisia dracunculus), papatyagiller (Asteraceae) familyasının yavşan (Artemisia) cinsinden çok yıllık polimorfik yavşan türü. Yaprakları baharat olarak kullanıldığı için Artemisia dracunculus var.

Tarhun

Tarhun baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Kuzey yarım kürede yaygın olarak yetişir. Boyu 120-150 cm.'dir. Yaprakları 2-8 cm. uzunluğunda, 2-10 mm genişliğindedir. Kökeni Sibirya'dır, buradan tüm Avrasya'ya yayılmıştır. == Kullanımı == Baharat olarak fransız yemeklerinde çok sık kullanılır. Anadolu'da da kesme çorbası, salata gibi yemeklere konur. Ayrıca Ermenistan, Gürcistan ve Rusya'da Tarkhun isimli gazlı içeceğe tat vermesi için kullanılır.

Etkileri

* zararsız ve etkili bir iştah açıcıdır. * sindirim salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır. * mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. * idrar söktürücüdür. * güçlendirici tonik etkisi vardır. * antiseptik, * kramp çözücü, * adet düzenleyici, * kurt düşürücüdür. * gaz şişkinliklerinde, * hıçkırıkta, * hava yutmada, * kansızlık ve * sindirim bozukluklarında dahili olarak kullanılır

tarhun

(Arapça) - Hekimlikte kullanılan ıtırlı bir bitki. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

tarhun

Birleşikgillerden, hekimlikte kullanılan, güzel kokulu bir bitki (Artemisia dracunculus).

tarhun

bileşikgillerden, hekimlikte kullanılan, ıtırlı bir bitki (artemisia dracunculus).

tarhun

Türkçe tarhun kelimesinin Fransızca karşılığı.
(ot) estragon [le]

tarhun

Türkçe tarhun kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Estragon

Yanıtlar