--}}

Tekstil

Tekstil, hayvansal veya bitkisel lifli kullanım ürünleridir. Giyilebilen herşey ve bazı dekorasyon ürünlerini de içine alan imalat sektörüdür. Türkiye'nin en önemli sektörlerinden birisidir.

Tekstil, hayvansal veya bitkisel lifli kullanım ürünleridir. Giyilebilen herşey ve bazı dekorasyon ürünlerini de içine alan imalat sektörüdür. Türkiye'nin en önemli üretim sektörlerinden birisidir.

Tekstil; kullanılıcak materyalin elde edilmesinden (pamuk,keten,jut,sisal vb tarladan,ipek,yün veya kıl ise hayvandan sentetik ise uretimden)kullanıma hazır hale gelene kadar (kumaş,dikili mamul yada ev tekstili) geçirdiği sürecin tamamına verilen ad dır.

Aslında Batı dillerinden gelen tekstil kelimesi, sadece "kumaş" demek iken, Türkçede bu terim çok daha geniş anlamlara kavuşmuştur.

Tekstil sektörü 2 ana katagoriye ayrılmaktadır.
  • Hazır giyim
  • Ev tekstili


Hazır giyim (Konfeksiyon)

Hazır giyim eşya ve aksesuar üretimiyle ilgilenen tekstil bölümüdür.

Ev tekstili

Ev içinde kullanılan tekstil ürünlerinin üretimiyle ilgilenen bölümüdür. Bu ürünler perde, çarşaf, nevresim, her çeşit örtüler ve havlu gibi ürünlerden oluşmaktadır.

Otel tekstili

Geçmiş yıllarda otel, motel ve pansiyonlar tekstil ihtiyaçlarını yerel terzilerden ve tekstil firmalarından karşılamakta idiler. 1970'li yıllardan sonra yapılan turizm yatırımlarının ardından hızla gelişen turizm sektörünün tekstil ihtiyaçlarını karşılamak için tekstil firmaları otel kullanımına uygun şekilde optimize edilmiş ürünler sunmaya başladılar. Artan talep neticesinde tamamen veya kısmen otellere yönelik tekstil çözümleri ve ürünleri sunan firmalar kurulmuştur.

Oteller, gerekli hijyeni sağlamak için ağır ve günlük yıkama koşullarına dayanıklı tekstil malzemeleri kullanmalıdırlar. Otel tekstili firmaları, otel kullanımı için dayanıklılığı ve mukavemeti artırılmış masa örtüsü, yatak örtüsü, çarşaf, yastık, yorgan ve diğer tekstilleri üretirler.

Diğer anlamları

tekstil

1 . Dokuma.
2 . Dokumacılık.

tekstil

Türkçe tekstil kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. textile n. textiles

tekstil

dokuma. dokumacılık.

tekstil

Türkçe tekstil kelimesinin Fransızca karşılığı.
textile [le]

tekstil

Türkçe tekstil kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Textilien

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tekstil
tekstil