Tenten Kongo'da

Kısaca: Tenten Kongo'da (Tintin au Congo) Belçikalı yazar ve illüstratör Hergé'in klasik çizgi romanının bölümlerinden bir tanesidir. Serinin kahramanı genç muhabir Tenten'dir. ...devamı ☟

Tenten Kongo'da
Tenten Kongo'daTenten Kongo`da (``Tintin au Congo``) Belçikalı yazar ve illüstratör Hergí©`in klasik çizgi romanının bölümlerinden bir tanesidir. Serinin kahramanı genç muhabir Tenten`dir.

Haziran 1930 ve Haziran 1931 arasında ``Le Petit Vingtií¨me`` bölümünde (Belçika`nın ``Le Vingtií¨me Sií¨cle`` gazetesinin çocuk bölümü) yayımlanmıştır. 1931`de siyah-beyaz bir albüm olarak basılmıştır. 1946`da yeniden çizilmiştir, ayrıca 1975`te ilave değişiklikler yapılmıştır.

ISBN: 9751020816

Hikaye

Dikkat: Makalenin bundan sonraki kısmında kitabın konusu ile ilgili ayrıntılar yer almaktadır.``


Tenten Kongo`da serinin ikinci kitabıdır. Hikaye`nin başında Tenten ve Fındık Antwerp`ten Belçika Kongosu`na giden bir gemidedirler. Fındık gemideyken birkaç kaza geçirir, fakat sonunda güvenle Kongo`ya varırlar. Burada bir araba kiralarlar ve Coco adlı bir "çocuk" kiralarlar. Kongo`ya doğru ilerlerler, fakat kısa sonra yalnız olmadıklarını farkederler. Bir hırsız arabalarını çalmıştır, bu yüzden Tenten ava çıkar. Tenten`in hayvanlara kötü davrandığı birkaç sahne bunu takip eder. Daha sonra, yerli bir kasabaya varırlar. Ancak, kendilerini takip eden üçkağıtçı pes etmemiştir, ve kasabanın sihirbaz hekimiyle beraber birkaç defa Tenten`i yok etmeye çalışır ancak başarılı olamaz. Son denemesinde üçkağıtçı Tenten`i içi timsahlarla dolu bir ırmağa asmaya çalışır fakat Tenten Belçikalı bir misyoner tarafından kurtarılır. Tenten ve Fındık bir misyoner istasyonuna giderler fakat burada ısrarcı üçkağıtçı tekrar Tenten`i yakalamaya çalışır. Bu diğerlerindeki gibi şanslı gitmez ve hayatına mal olur. Tenten üçkağıtçıya kendisini yok etmesini söyleyen mektubu bulur. Mektup A.C. tarafından imzalanmıştır, bu da Al Capone anlamına gelmektedir, kendisi Kongo`da elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Tenten bu operasyonu su yüzüne çıkarır, ve çete yakalanır. Sonrasında Tenten Afrika`nın vahşi doğasını keşfe çıkar. Fakat, Tenten ve Fındık bir ordu Afrika Bufalosu tarafından kovalanmaya başlar. Tam düşecekken bir uçak gelip Tenten ve Fındık`ı kurtarır, ve onları bir sonraki maceraları, Tenten Amerika`da için eve getirir.

"``Tenten Kongo`da``"daki Sömürgecilik ve Irkçılık

Tenten Kongo`da Tenten albümlerinin en tartışmaya açık olanıdır. ``Tenten Kongo`da`` sık sık ırkçı ve sömürgesi bakış açısından, ve ayrıca hayvanlara uygulanan şiddet sahnelerinden dolayı eleştirilmiştir. [1] daha sonra o zaman sadece dönemin saf düşüncelerini resmettiğini iddia etmiştir. 1946`da albüm tekrar çizildiğinde, Hergí© Kongo`nun o zamanlarda bir Belçika kolonisi olduğuna dair referansları kaldırmıştır. Fakat, bu eleştirmenleri yatıştırmaya yetmemiştir. Tartışmalı konusundan dolayı albüm İngilizce`de sadece siyah beyaz kopya versiyonu olarak basılmıştır.

Albüm içeriğinden dolayı uzun süre yayından kalkmıştır. Fakat Zaire`deki (bugün Kongo-Kinşasa) büyük bir gazeteden Hergí©`ye gelen bir istek üzerine 1970`de tekrar basılmıştır. Gazete, "atalarını anlatan" serüveni neden okuyamadıklarını sormuştur. İzin verilir.

Albüm İskandinavya`da basıldığında, yayıncılar renkli baskının 56. sayfasındaki rezil sahneye itiraz etmişlerdir: Bu sahnede Tenten bir dinamit çubuğu ile bir gergedanı patlatmaktadır. Sayfanın yeniden çizilmesini istemişler, ve Hergí© bu isteklerini yerine getirmişlerdir. Hayvanı parçalara ayırmak yerine gergedan yanlışlıkla Tenten`in silahını ateşler ve korkuyla kaçar. Bu sayfa şimdiki baskılarda görülen sayfadır.

Bazı Bilgiler

  • Herkesin inancının aksine, bu albüm Dupont ve Dupond`un ilk çıktığı albüm değildir. İlk olarak ``Firavunun Puroları`` kitabında gözükmüşlerdir. Tenten Kongo`da kitabına 1946`da yeniden çizildiğinde eklenmişlerdir.
  • Tenten`in 1930`daki orijinal siyah beyaz versiyonunda ağzı yoktur.


Tenten Kitapları

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.