Ubuntu kurulumu oldukça kolay bir Linux dağıtımıdır. Debian'ı baz olarak kullanan Ubuntu, Canonical Ltd. (Mark Shuttleworth sahibidir) sponsorluğunda sunulmaktadır.

Ubuntu

Ubuntu kurulumu oldukça kolay bir Linux dağıtımıdır. Debian'ı baz olarak kullanan Ubuntu, Canonical Ltd. (Mark Shuttleworth sahibidir) sponsorluğunda sunulmaktadır. Aynı zamanda Güney Afrika dilinde; 'Ben, sen sen olduğun için, benim' demektir, "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Bir nevi "yaradılanı severiz, yaradandan ötürü" anlayışını ifade eder. "İnsanlık için Linux" sloganını kullanan Ubuntu, Debian'dan değişik olarak her 6 ayda bir yeni sürüm ; her sürüm için de 18 ay destek sunmaktadır.300px|thumb|left|Ubuntu 4.10 Warty; Gnome 2.8.0

Kurulumu oldukça kolay olan Ubuntu Linux; kurulum kolaylığında SuSe Linux, Mandrake Linux ve Fedora Core'u bile aşması ile popülerliğini korumaktadır. (Kurulum sadece enter tuşuna basmaktan ibarettir.) }

Kurulumundan sonra http://www.ubuntuguide.org adresinden takip edilebilirse; Java bazlı tüm programlar, Mozilla Firefox'unuzun Windows Media codec'li videoları izletmesi gibi özelliklere (İnternetteki canlı televizyon ve radyolar rahatlıkla izlenebilmekte ve dinlenebilmekte), limewire ve emule gibi p2p programlara rahatlıkla ulaşılabilir. Ubuntu'nun 4.10 Warty versiyonu 2.8.0 Gnome, 1.1.2 Openoffice ile beraber gelmektedir. Ubuntu'nun dijital kameralarda automount kullanması da en pratik özelliklerindendir. Hemen hemen her türlü dijital kameranın bilgisayara bağlamanızla birlikte desktop üzerinde diskini göstermektedir.

Microsoft Windows serisinin, neredeyse tüm (iyi) kullanım özelliklerine yaklaşık 20-30 dakikalık bir kurulum sonrasında ulaşılır olması ; Ubuntu'nun çok kısa bir süre içerisinde daha ilk resmi sürümü ile en popüler Linux dağıtımları'ndan biri olmasını sağlamıştır.

Debian'ın APT (Advanced Package Tool) paket sistemini kullanan Ubuntu, repertuarlarınızı da genişletmeniz halinde 15 bine yakın programı kurmaya hazırdır. Ubuntu resmi web sayfasından dilenen adette ücretsiz Ubuntu kurulum cd'leri ve live cd'leri sipariş edilebilmektedir. Kapınıza kadar gelen cd'ler için hiç bir ücret talep edilmemektedir.

Bağlantılarİlgili konuları ara

Yanıtlar