uzay istasyonu

Uzay istasyonu, uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platform. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzay araçlarından başlıca farkı...

UZAY ISTASYONU (türkçe) anlamı
1. Uzay çalışmalarının yapıldığı
2. içinde insanların yer çekimi olmayan ortamlarda çalışabildiği yapay uydu
3. uzay üssü.
UZAY ISTASYONU (türkçe) ingilizcesi
1. n. space station,
UZAY ISTASYONU (türkçe) fransızcası
1. station orbitale
UZAY ISTASYONU (türkçe) almancası
1. n. Raumstation

Uzay Istasyonu hakkında bilgilerUluslararası Uzay İstasyonu
Uluslararası Uzay İstasyonu
Uzay istasyonu, uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platform. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzay araçlarından başlıca farkı, hareket etmek için büyük roketlerinin olmamasıdır. Uzay istasyonlarına gitmek için bu tür hareket roketleri olan diğer uzayaraçları kullanılır. Uzay istasyonları, yörüngede haftalarca, aylarca hatta yıllarca kalmak üzere tasarlanırlar.

Uzay istasyonları, uzayda uzun süre kalmanın organizma üzerindeki etkilerini araştırmak için kullanıldıkları gibi, çeşitli bilimsel deneyler yapmak için de uygun bir mekan sunarlar. Halen uzayda en uzun kalma rekoru, Mir uzay istasyonunda 437, 7 gün kalan Valeri Polyakov`a aittir.

İlk uzay istasyonu, Uzay Yarışı döneminde yörüngeye fırlatılan SSCB`ye ait Salyut 1`dir. SSCB uzaya 7`si Salyut serisinden, 1`i ise Mir olmak üzere 8 uzay istasyonu göndermiştir. ABD`nin uzay istasyonu Skylab 1970`li yıllarda kullanılmıştır. ABD, Skylab`dan sonra çeşitli uzay istasyonu planları yapsa da bunların hiç birini hayata geçirememiştir.

Uzaya gönderilen en büyük istasyon, çeşitli ulusların işbirliği içinde inşa ettikleri Uluslararası Uzay İstasyonu olmuştur.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki uzay istasyonu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) (ingilizce; International Space Station (ISS)), alçak dünya yörüngesinde dolanan bir araştırma istasyonu ve merkezidir. 1998 yılında yörüngede inşaatı

Uzay

Uzay madde ve enerjiden meydana gelen bir sistemdir. Kainattaki madde; Güneş, gezegenler, yıldızlar, galaksiler, astroidler ve meteorlardan meydana gelen hacimli ve kütleli gök cisimlerinin tamamıdır.

Uzay Gemisi

Uzay aracı ya da uzay gemisi, Dünya'nın yüzeyi ve atmosferi dışında, dış uzayda çalışmak üzere tasarlanmış araçtır. Uzay araçları insanlı ya da insansız olabilir.

Uzay Giysisi

Tepkili uçak pilotları ve özellikle astronotlarla kozmonotlar vücutlarını sımsıkı saran özel bir elbise giyerler. Bu elbise vücutlarındaki kanı tabii haliyle tutmaya yarar, bayılmalarının, ölmelerinin önüne geçer.

Uzay Yarışı

Uzay Yarışı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında 1957'den 1975'e kadar süren, resmî olmayan rekabet. Uzaya uydu ve sonda yollayarak keşfetmek, insan göndermek, Ay'a insan indirmek gibi çabalar içerir. Uzay Yarışı, Soğuk ...

Uzay Yolculuğu

Uzay yolculuğu, Dünya'dan atmosfer dışına veya dış uzayda gerçekleştirilen yolculuk. Uzay yolculukları, insanlı veya insansız uzay araçları ile bilimsel, askerî veya ticarî amaçlarla gerçekleştirilir.

Baykonur Uzay Üssü

Baykonur Uzay Üssü (Kazakça: Байқоңыр ғарыш айлағы, Bayqoñır ğarış aylağı; Rusça: Космодром ...