Veronica Sandra Karin Maggio, ya da sahne adıyla Veronica Maggio, (d. 15 Mart 1981 Uppsala, İsveç) doğumlu İtalyan asıllı İsveçli pop şarkıcısıdır.

Veronica Maggio

Veronica Sandra Karin Maggio, ya da sahne adıyla Veronica Maggio, (d. 15 Mart 1981 Uppsala, İsveç) doğumlu İtalyan asıllı İsveçli pop şarkıcısıdır. == Kariyeri == 2006 yılının Mart ayında ilk albümü "Vatten och bröd"ü çıkaran müzisyen, albümün çıkış şarkısı olarak "Dumpa mig"i belirlemiş ve bu teklinin video klibi kısa zaman içerisinde başta ZTV olmak üzere pek çok müzik kanalında oldukça sık çalınmış ve resmi İsveç tekli listesinde bu şarkı 14 numaraya yükselmiştir. Bu tekliyi takip eden "Nöjd?" isimli ikinci tekli ise ilkinden daha da başarılı olarak 6 numaraya yükselmiştir. Albümden yayınlanan üçüncü ve son tekli "Havanna mamma" ise liste başarısı gösterememiştir. LKM Kristoffer Malmsten tarafından rap bölümleri yazılan "Vi har, vi har" isimli şarkı haricinde Stefan Gräslund imzalı şarkıların olduğu albüm ise İsveç albüm listesinde 14 numaraya yükselmiştir. 2008 yılında yayınlanan ikinci albüm "Och vinnaren är..."da ise şarkıcılığın yanında şarkı sözü yazarlığı da iddiasını ortaya koyan müzisyen, bu albümünde Snook grubundan Oskar Linnros'la beraber şarkıları yazmış ve ilk tekli olarak "Måndagsbarn"ı belirlemiştir. Şarkı, İsveç'te popüler olsa da, asıl başarıyı Danimarka ve Norveç'te yakalamıştır. Norveç'te 1 numaraya yükselen şarkı, şarkıcının ilk bir numaralı şarkısı olurken, Danimarka'da ise bu şarkı 8 numaraya yükselmiştir. Albümden yayınlanan diğer iki tekli "Stopp" ve "17 år" ise kısıtlı bir başarı göstermiştir. "Måndagsbarn"ın Norveç'te özellikle popüler radyo istasyonu NRK P3'te çok fazla çalınmasıyla, "Och vinnaren är..." isimli albüm de Norveç'te popüler olarak albüm listesinde tıpkı İsveç'te olduğu gibi 7 numaraya yükselmiştir. 2011 yılının başlarında gelen üçüncü albüm "Satan i gatan" ise müzisyenin bugüne kadar yayınladığı en başarılı albüm olmuştur. Albüm, İskandinav ülkelerinin hepsinde çok başarılı olarak; İsveç'te 1, Norveç'te 2, Danimarka'da 24 ve Finlandiya'da 33 numaraya yükselmiştir. Albümün oldukça popüler olmasıyla beraber içerdiği şarkılar da dijital yüklemeler sayesinde büyük başarı göstermiş ve İsveç resmi listesine albümdeki bütün şarkılar ilk 60'a girmeyi başarmıştır. Çıkış şarkısı "Jag kommer" olarak belirlenmiş ve bu şarkı İsveç'te sadece iki hafta boyunca bir numarada kalmasına rağmen altı ay boyunca ilk 10'da kalmayı başararak, İsveç'te 1975'ten beri en sık rotasyonda kalan tekli listesinde 2012 başı itibariyle 6 numarada yer almıştır. Şarkı, Norveç'te de popüler olmuş ve burada 12 numaraya kadar yükselmiştir. Bu albümden yayınlanan diğer iki tekli, "Välkommen in" ve "Mitt hjärta blöder" ise yalnızca İsveç'te başarı göstermiştir.

Diskografi

Albümleri

* "Vatten och bröd" (2006) * "Och vinnaren är..." (2008) * "Satan i gatan" (2011)

Teklileri

* "Dumpa mig" (2006) * "Nöjd?" (2006) * "Havanna mamma" (2006) * "Måndagsbarn" (2008) * "Stopp" (2008) * "17 år" (2009) * "Jag kommer" (2011) * "Välkommen in" (2011) * "Mitt hjärta blöder" (2012)

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar