Writers Guild Of America Grevi (2007-2008)

Kısaca: Writers Guild of America grevi (2007-2008), Writers Guild of America, East (WGAE) ve Writers Guild of America, west (WGAW) tarafından başlatılmış grevdir. ...devamı ☟

Writers Guild of America grevi (2007-2008), Writers Guild of America, East (WGAE) ve Writers Guild of America, west (WGAW) tarafından başlatılmış grevdir.WGAE ve WGAW Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışan film, televizyon ve radyo yazarlarını temsil eden sendikalardır. 12000'den fazla yazarın katıldığı grev 5 Kasım 2007'de başladı ve 12 Şubat 2008'de sona erdi.

Grev, Amerikalı 397 televizyon ve film yapımcısını temsil eden ticaret organizasyonu Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP)'a karşı yapılmıştır . Bu şirketlerden en etkin olan sekizi: CBS Corporation (başkanı Les Moonves), Metro-Goldwyn-Mayer (başkanı Harry E. Sloan), NBC Universal (başkanı Jeffrey Zucker), News Corp/Fox (başkanı Peter Chernin), Paramount Pictures (başkanı Brad Grey), Sony Pictures Entertainment (başkanı Michael Lynton), Walt Disney Company (başkanı Robert Iger), ve Warner Brothers (başkanı Barry M. Meyer) şeklindedir.

Görüşmeciler grevci yazarlar için 8 Şubat 2008'de kesin olmayan bir uzlaşmaya vardılar ve her iki tarafın heyeti 10 Şubat 2008'de anlaşmayı oybirliği ile kabul etti . 12 Şubat 2008'de grevci yazarlar arasında yapılan oylamada yazarların %92.5'i grevi bitirme yönünde oy kullandı. 26 Şubat'ta WGA, üyelerin %93.6'sının onayı ile kontratın imzalandığını duyurdu..

Sendikaların grevi 14 hafta ve 2 gün sürdü (100 gün). Daha önce Amerikan eğlence endüstrisine 500 milyon dolara (2007 rakamıyla 870 milyon dolar) mal olan 1988 grevi 21 hafta ve 6 günde sonlanmıştı.

NPR'nin 12 Şubat 2008 tarihinde dosyalanan bir raporuna göre grev Los Angeles ekonomisine 1.5 milyar dolara mal oldu. UCLA Anderson School of Management'ın raporu ise zararın sadece 380 milyon dolar olduğunu buna karşılık ekonomist Jack Kyser 2.1 milyar dolar olduğunu öne sürdü.

Grevin konusu

Her üç yılda bir Yazarlar Sendikası, Yapımcılar Birliği AMPTP ile yeni kontrat yapılması için görüşür. Bu Minimum Temel Kontratdır (Minimum Basic Agreement). 2007'de görüşme çıkmaza girdi bunun üzerine 2 Kasım 2007 Cuma günü WGA grev çağrısı yaptı bunu takip eden Pazartesi günü 5 Kasım 2007'de grev başladı.

Yeni kontratın kabulü sırasında her iki taraftan gelen birçok teklifin arasında DVD gelirleri, animasyon yazarları ve reality show yazarları arasındaki yetki hakkı birliği ve "yeni medya" için tazminat hakkının da dahil olduğu tartışmaya sebep olan olan birkaç anahtar müzakere konusu vardı. .

DVD

Arka plan1988'de yazarlar sendikası, daha küçük ve öncelikli olarak video kasetlerin dağıtımına dayanan home video pazarı için greve gitti. O zamanki şirketler home videonun pahalı bir dağıtım kanalı (VHS ve Betamax kasetleri ve Lazer disklerin üretimi) olan "kanıtlanamayan" bir pazar olduğunu öne sürdüler. Filmler kaset başına 40, 100 dolar arsında satıyordu, Sendika arta kalan her kasetin satılmasıyla kazanılan ve vergiye tabi ilk bir milyonluk kısmından %0.3 ve sonrasından %0.36'lık kısmın yazarlara verilmesi formülünü kabul ettiler. Videolar için üretim maliyetlerinin düşmesiyle home video pazarı patlama yaşadı, bunun üzerine yazarlar kendilerine gerekli paranın verilmediğini hissetmeye başladılar.

Teklifler

WGA üyeleri genellikle yazarlık sektöründe yaygın olan işsizlik döneminde bir yazarın bel bağladığı arta kalanlar veya bir programın daha sonraki yayımlanmasından veya satışından elde edilen kazanç konusunda itiraz ediyorlardı. WGA DVD arta kalanlarından olan kazancın ikiye katlanmasını talep ettiler. Bu da her DVD satışından elde edilen mevcut kazancın %0.6'ya çıkması demekti.

AMPTP stüdyoların DVD kazançlarının yükselen yapım ve pazarlama maliyetlerinin dengelenmesi için gerekli olduğunu savundu.

Yeni medya

Arka planNotlar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Writers Guild of America grevi (2007-2008) Resimleri