Yer Imleri

Bilişimde bir terim olan yer imi genellikle şunları ima etmek için kullanılır;

Bilişimde bir terim olan yer imi genellikle şunları ima etmek için kullanılır;

İnternet yer imi

] resmi olmayan beste, popülarite önemsiz, nasıl gereksiz, yer imleri web sayfalarını gelecekte müracaat yeri olarak kaydetmek için popüler yoldur. Bir web sayfasını genellikle Favoriler olarak bilinen yer imi olarak kaydedebilirsiniz. Bu size açılır menüden seçim yapmanıza izin verir ve yeniden giriş yapmak için web sayfa adresini ezberlemenizi veya yeniden yazmanıza gerek kalmaz. Belkide bu temel Vikipedi`ye aittir. --Lexein-->

Yer imi düzenlenebilen web sayfası adresleridir (URL). Bütün modern internet web tarayıcılarının ana amaçları basitçe düzenlemek ve kullanıcının ziyaret ettiği ve edeceği web sayfalarına adres yerine isimle giriş yapmayı sağlamaktır. (URL).[1]

Saklanmış bağlantılar İnternet Explorerda "Favoriler" olarak adlandırılmıştır. Tarayıcının büyüklüğüne (pazar payına) bağlı olarak "Favoriler" terimi fiilen "Yer İmi"nin anlamdaşı olmaktadır.

Yer imleri Mosaic 1993`ten beri tarayıcılara dahildir [2] . Bunlar normal olarak tarayıcı menüsünde görünür ve kullanıcı bilgisayarında saklanır. Bir dosya organizasyon için kullanılabilir. Yer imine saklama metodlarına ek olarak pek çok tarayıcıda yer imlerini yönetmek için harici uygulama vardır

sosyal yer imi vuku bulması ile ``paylaşılanlar``, ``webmarks`` olarak da adlandırılan yer imleri kullanıcılar için benzer ilgi alanlarında paylaşımda bulunmak, web kaynaklarını toparlamak ya da bir bilgisayara ya da tarayıcıya bağlı olmadan kendi yer imlerini saklamak anlamına gelmektedir. Web temelli yer imleme servisleri kullanıcılara her yerden girilebilir uzaktan web sağlayıcı üzerinde yer imlerini saklamaya izin vermektedir. Örneğin del.icio.us , Google bookmarks , Yahoo Bookmarks , Windows Live Favorites , iloggo , Aboogy and LinkDoozer

Diğer son gelişmeler ise bir sıra giriş işlemini tamamlayarak Roboform, ScrapBook or iMacros gibi makro programlar kullanmaktır.

Yer imi listeleri 1993`ten beri Mosaic[3] web tarayıcısı tarafından ``Sıcak liste`` olarak adlandırılır ve eski Opera versiyonunda (see for an example); genel kullanımda bu terim tedricen görünürdü. .

2004te [4]Mozilla Firefox ile canlı yer imleriyle tanıştık. Bu standart yer imlerinin benzeridir fakat Web feeds kaynağından düzenli olarak güncellenen bir haber ya da weblog tarafından sağlanan son makalelerin bir listesini kapsar.

`s `live bookmarks` in action] Removed: Also, there are some browser independent web based bookmarks managers like Maxigate.--> Unsourced image removed: --> note for development: viola cello gopher browsers had bookmarks -->

Depolama

Her bir tarayıcının yer imlerini yönetmek için kendi araçları vardır. Tarayıcıya, onun versiyonuna ve bilgisayara ait işletim sistemine bağlı olarak bu listenin saklanma yöntemleri değişir.

Nestcape`den türetilmiş tarayıcıda yer imleri HTML kodlanmış dosyalarında ``bookmarks.html`` olarak saklanır. Bu yöntem yayımlanmaya ve katagorize edilmiş ve katalog olarak basılmaya ve tasarı olarak çalışmaya izin verir. Yer imleri tek isimlendirme değildir. Bu dosya HtTML kodlarının yazıldığı yerel tarayıcının dışında da yazılabilir.

İnternet Explorer`da ``Favoriler`` (İnternet Shortcuts olarak da) başlı başına orijinal ``link adı`` dosyası olarak isimlendirilmiş olarak saklanır, dosya adı genişletilmiş hali URL, örnek olarak ``Giriş Sayfası. URL``. Alt dizinleri de olabilen Favoriler dizini olarak toplanırlar.

Yer imleri adlandırması klasör içinde tek olamalıdır. Her bir dosya orijinal URL`leri ve Microsoft-özgü metadata saklar.

Tarayıcılar değiştirme yeteneklerine sahiptir veyer imlerini favorilere içe aktarma, dışa aktarma ve vice versa. Netscape Bookmark File Format Microsoft. How to import and export the Internet Explorer Favorites folder to a 32-bit version of Windows Microsoft.

Bunlara da göz atınKaynaklar

reflist

Dış bağlantıWeb browsers Internet terminology

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.