Zebra

Zebra, atgiller (Equidae) familyasını oluşturan tek cins Equus'un Hippotigris alt cinsinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adıdır. Atın yakın akrabalarından olan zebralar siyah ve beyaz çizgili postlarından ötürü kolayca tanınırlar. Yalnız Afrika'da bulunan bu hayvanlar seyrek ağaçlı ve otlarla kaplı açık alanlarda yaşarlar ve sık sık antiloplarla birlikte sürüler oluştururlar. Zebralar, tıpkı atlarda olduğu gibi, yele denilen saçlara sahiptirler.

ZEBRA (almanca) türkçe anlamı
1. i. zebra (n)
ZEBRA (inglizce) türkçe anlamı
2. i. zebra
ZEBRA (türkçe) anlamı
3. Tek parmaklılardan
4. ata benzeyen
5. derisi çizgili
6. Afrika'da yaşayan memeli hayvan (Equus zebra).
7. 2. anlamı zebra
8. zebra
9. Equus burchelli
10. zool
11. 3. anlamı zebra.
1. n. type of striped African animal which resembles a horsen. zebra
2. type of striped African animal which resembles a horsev. streak
stripe,
ZEBRA (türkçe) ingilizcesi
3. n. type of striped African animal which resembles a horsen. zebra
4. type of striped African animal which resembles a horsev. streak
stripe,
Zebra (almanca) ingilizcesi
5. n. type of striped African animal which resembles a horse,

Zebra İngilizce anlamı ve tanımı

Zebra anlamları
    (noun) Either one of two species of South African wild horses remarkable for having the body white or yellowish white
6. and conspicuously marked with dark brown or brackish bands.
Zebra tanım:
Kelime: ze·bra
7. Söyleniş: 'zE-br&,
8. Canadian and British also 'ze-
9. İşlev: noun
10. Türleri: plural zebras
11. Kökeni: Portuguese zebra
12. zebro wild ass
13. perhaps from Latin equiferus
14. kind of wild horse
15. from equus horse ferus wild -- more at EQUINE
16. FIERCE
17. 1 plural also zebra : any of several fleet African mammals (Equus burchelli
18. E. grevyi
19. and E. zebra) related to the horse but distinctively and conspicuously patterned in stripes of black or dark brown and white or buff
20. 2 [from the shirts patterned in black and white stripes worn by football referees] : REFEREE 2
21. 3 : ZEBRA CROSSING
22. - ze·brine /-brIn/ adjective or noun
23.
ZEBRA (türkçe) fransızcası
1. zèbre [le]
ZEBRA (türkçe) almancası
1. n. Tigerpferd
2. Zebra
Zebra (ingilizce) italyancası
1. s. (Zool) zebra
Zebra (ingilizce) ispanyolcası
1. s. cebra
2. zebra
Zebra (ingilizce) portekizcesi
1. s. zebra
Zebra (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. zebra (dierennaam v. gestreept dier uit Afrika)

Zebra hakkında detaylı bilgi

Zebra Familyası: Atgiller (Equidae). Yaşadığı yerler: Afrika'nın uçsuz bucaksız otlaklarında. Özellikleri: Katır iriliğinde, beyaz zemin üzerine siyah çizgili vücudu vardır. Sürüler halinde yaşar. Otla beslenir. Çeşitleri: Üç türü vardır. Dağ zebrası (E. zebra), Greyvi zebrası (E. greyvi), Burşeli zebrası (E. burchelli).

Afrika'da Büyük Sahra'nın güneyinde yaşayan vücudu çizgili katır iriliğinde bir memeli. Çizgili yaban eşeği olarak da bilinir. Vücudunun beyaz tonu üzerindeki siyah çizgiler tırnaklarına kadar devam eder. Tek parmaklılar takımındandır. Geviş getirmez. Sürüler halinde yaşar. Koku alma ve görme duyusu güçlüdür. Kısa ve dik bir yelesi, iri kulakları vardır. Kuyruk ucu püsküllüdür. Grubun bireyleri birbirine çok düşkündür. En büyük düşmanları aslan ve kaplandır. Zebra; vahşi, hızlı, ele geçmez bir hayvandır. Tekme ve dişleriyle kendini korur. Su içerken aslan saldırısına karşı çok dikkatlidir. Açık tepe ve ovalarda yaşarlar. Ormanlardan kaçınırlar. Genellikle sabah ve akşamları gezer, aralıklarla suya gider, ayakta durarak da dinlenirler. Su kenarlarından pek uzaklaşmazlar. Ürktüklerinde sürü heyecanla koşmaya başlar. Sürüden kaybolan bir bireyi saatlerce, hatta günlerce ararlar.

Kuzey Doğu Kenya'da yarı çöllerde bulunan Greyvi zebrası (E. greyvi) en büyük zebra olup 1.5 metre yüksekliktedir. Güney Batı Afrika'nın dağ zebrası (E. zebra) en küçük zebradır. Bunun yüksekliği ise 1.2 metre civarındadır. Fakat bunların soyu gün geçtikçe azalmaktadır. Doğu Afrika'da en çok yaygın olan Burşeli (E. burchelli) zebrasıdır. Buna “ova zebrası” diyenler de vardır. Ehlileştirilememiştir.

Gebelik dönemi 12 ay olup, yavru doğumdan hemen sonra anneyi takip eder. Afrika yerlileri zebranın etini yerler. Fakat başkaları için ağır bir tadı vardır. Bazan antilop ve zürafalarla da beraber gezerler. Eşek ile zebranın eşleşmesinden meydana gelen meleze “zebroid” denir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

John Butler Trio tarafından söylenen Zebra adlı şarkının sözleri.

i can be loud man, i can be silent
i could be young man or i could be old.
i can be a gentleman or i can be violent.
i could turn hot man or i can be cold.
i could be just like the calm before the storm boy
waiting for all hell yeah to break loose.
i could be innocent or i could be guilty
doesn
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Zebra Ispinozu

Zebra ispinozu (Taeniopygia guttata), Estrildidae familyasından Avustralya'daki çalılık ve ağaçlarda doğal olarak bulunan ve son yüzyıl içerisinde tüm dünyada sevilen bir ev hayvanı olarak yayılmış olan kuş türü.

Zebra Balığı

Zebra balığı (Danio rerio), sazangiller (Cyprinidae) familyasından, doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Genellikle 80 ile 180 arasında yumurta bırakır ve yumurtalarına kendisi bakar.

Bayağı Zebra

Bayağı zebra (Equus burchelli), atgiller (Equidae) familyasını oluşturan tek cins Equus'un zebraları içeren Hippotigris alt cinsinde sınıflanan bir türdür. Ova zebrası olarak da anılan bu türün daha önceleri çözülmemiş olan sınıflaması 2004'te yayınlanmış bir ...

Zebra Köpek Balığı

Zebra köpekbalığı (''Stegostoma fasciatum''), Stegostomatidae familyasından bir köpek balığı türü. Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu'nun tropik bölgelerinde, 5 - 30 m derinliklerde yaşarlar. Uzunlukları 3,5 m civarındadır. İlginç bir şekilde bireyler gençken çizgili, yetişkin ...

Zebra Köpekbalığı

Zebra köpekbalığı (Stegostoma fasciatum), Stegostomatidae familyasından bir köpek balığı türü. Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu'nun tropik bölgelerinde, 5 - 30 m derinliklerde yaşarlar.

Zebra (programlama Dili)

Zebra Programlama Dili (İng. ''Zebra Programming Language'' (ZPL)), bir yazıcı betim dilidir. Öncelikle etiketleme uygulamalarında kullanılır. Asıl ZPL geliştirilerek eski dille tam bağdaşmayan ZPL II türetilmiştir. Bu arada ZPL II, birçok üreticinin etiket yazıcısılarıyla ...

Zebra Bulmacası

Zebra Bulmacası, çok kişi tarafından bilinen ünlü bir mantıksal bulmacadır.

Equus Zebra

Dağ zebrası (Equus zebra), Equidae familyasından bir zebra türü. Dağ zebrası sadece Namibya ve Güney Afrika'da yaşar.

Cypraea

Cypraea, yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin karından bacaklılar (Gastropoda) sınıfındaki Cypraeidae familyasında yer alan bir deniz salyangozu cinsidir.

Equus

Equidae, at ve benzeri hayvanları içeren, Tek toynaklılartakımına ait bir ailedir.

Gemsbok

Gemsbok (''Oryx gazella'') Oryx cinsinden iri bir antilop türüdür. Adı Afrikaner dilinde çengel boynuzlu keçi anlamına gelir. Aradaki bazı benzerliklere rağmen (örneğin yüzdeki siyah beyaz çizgiler), iki tür akraba değildir.