Akrilik asitlerin, ışık, ısı ya da metallere maruz bırakılması sonucu oluşan polimerlerin genel adı. UV korumalı türleri de vardır ve bunlar üzerine baskı yapılan bazı ürünlerde koruyucu katman olarak kullanılırlar.

AKRILIK (türkçe) anlamı
1. 1 . Renksiz
2. keskin kokulu asitler.
3. 2 . sıfatBu asitler kullanılarak yapılan.
AKRILIK (türkçe) ingilizcesi
1. adj. acrylic
2. of or containing acrylic acidn. acrylic
3. acrylic resin,
AKRILIK (türkçe) fransızcası
1. acrylique
Akrilik asitlerin ışık, ısı ya da metallere maruz bırakılması sonucu oluşan polimerlerin genel adı.

Ayrıca Bakınız}

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki akrilik maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Akrilik

  Akrilik asitlerin, ışık, ısı ya da metallere maruz bırakılması sonucu oluşan polimerlerin genel adı. UV korumalı türleri de vardır ve bunlar üzerine baskı yapılan bazı ürünlerde koruyucu katman olarak kullanılırlar.

  Akrilik Asit

  Akrilik asitler oda sıcaklığı ve basıncında sıvı olarak bulunan renksiz ve keskin kokulu asitlerdir. Esterleşme için kullanılan (%94'lük) ve suda çözünebilen reçine yapımında kullanılan (%98-%99,5'lik) olmak üzere ticari olarak kullanılabilir 2 derecesi vardır.

  Akrilik Bileşikler

  Alm. Acrylic-Zusammensetzungen, Fr. Composées acrylique, İng.

  Akrilik Iplik

  Akrilik ip, elyaftan üretilen yün hissi veren bir iptir. Polyester in pamuklu dokusunun aksine yün hissi veren bir üründür.

  Bağlayıcı

  Bağlayıcı; boya içindeki reçinelere verilen addır.

  Monomer

  Bir monomer ( Yunanca ''mono'' "bir" ve ''meros'' "parça" ) bir polimer oluşturmak için diğer monomerlere kimyasal olarak bağlanabilecek küçük bir moleküldür ''Introduction to Polymers'' 1987 R.J. Young Chapman & Hall ISBN 0-412-22170-5.

  Elyaf

  Elyaf Alm. Fiber; Faser (f), Fr. Fibres (f.pl), filaments (m.pl.), İng. Fibers. Dokuma ürünlerinin hammaddesi. Bitki, hayvan ve madeni kaynaklardan elde edilen tabii elyafların yanında çeşitli kimyevi usullerle yapılan elyaflar da vardır. Pamuk, kapok, keten, kenevir, jüt, rami, manila, ...

  Resim

  Resim sanatı, özlem, duygu ve düşüncelerin belli estetik kurallar çerçevesinde iki boyutlu bir düzlem üzerine yansıtılmasına dayanan sanat dalı. Resimde hacim, mekân, hareket ve ışık etkileri, resimsel öğeler aracılığıyla elde edilir; bunlar biçim, çizim, renk, ton ...

  Asil

  Asil veya soylu, bazı kültürlerde toplumun ayrıcalıklı en üst katmanına mensup kişi. Doğuştan veya hükümdar buyruğuyla, bazı ayrıcalıklara sahip olan ve özel unvanlar taşıyan kimselere denir.

  Gaziantep

  Gaziantep ili, Türkiye Cumhuriyetinin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ildir.

  Tutkal

  Tutkal Hayvan kemiği ve derisinden yapılan, koyu mor, kahverengi renk tonunda, suda çözdükten sonra kullanılan jelatinsi bir yapıştırıcı. Umumiyetle granül şeklinde satışa arz edilir. Kullanılmaya başlanmadan evvel sıcak suda çözülür. Sıcak olarak iki yüzeye sürülerek ...

  Plastik

  Plastik Polimer esaslı, sıvı halde işleme sokulup şekillendikten sonra sertleşebilen organik madde. Plastiklerin hammaddesi daha çok petrolden üretilir. Küçük moleküllü olan monomerler kimyasal yollarla birleştirilerek polimerize edilirler ve bu işlem sonucu büyük moleküllü ...