Alamut Kalesi

Alamut Kalesi, Alamut Devleti'nin merkezi olarak sarp dağların tepesine yaptırılan bir kaledir.

Alamut KalesiAlamut kalesinin tepesi

Alamut Kalesi hakkında ansiklopedik bilgi

Alamut Kalesi, Alamut Devleti'nin merkezi olarak sarp dağların tepesine yaptırılan bir kaledir.

Hasan Sabbah'ın önderliğini yaptığı ve fedailerine sahte bir cennet vaad ederek kendi Haşhaşilik öğretisini yaydığı mekandır. Ögretisini yaymak için fedailerine cennetin anahtarlarını elinde bulundurduğuna inandırmış ve bu sayede suikastçılar yetiştirmiştir. Dünya üzerinde suikast kavramının ilk ortaya atıldığı yerdir.

Suikast anlamına gelen İngilizce 'assasination' kelimesi burada yaşayan haşhaşiler ya da haşhaşinlerden gelmektedir. Hasan Sabbah fedailerinin, istediği suikastleri yerine getirmesi için haşhaşın uuyuşturucu etkisini kullanmıştır.

Yurt yayınlarından çıkan 'Fedailerin Kalesi Alamut' adlı kitabı bu kale hakkında yazılmıştır.


Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Alamut Kalesi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Alamut Kalesi Resimleri


  • Moğolların Alamut kuşatması

  • Alamut kalesinin tepesiYorumlar - Lütfen konu (Alamut Kalesi) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.