Beowulf (destan)

Beowulf destanı bir Anglosakson destanıdır. Beowulf adındaki güçlü bir İskandinav savaşçısını konu alır. Şiirsel bir anlatım tercih edilmiştir. Konu bakımından şöyledir:

Beowulf (destan) hakkında ansiklopedik bilgi

Beowulf destanı bir Anglosakson destanıdır. Beowulf adındaki güçlü bir İskandinav savaşçısını konu alır. Şiirsel bir anlatım tercih edilmiştir. Konu bakımından şöyledir: " Danimarkalılar Grendel adında bir canavarla mücadele etmektedirler. Grendel, gürültüye tahammül edemediğinden insanları öldürmektedir. Grendel'i öldürebilecek bir kahraman aranmaktadır. Geatler'in kralı Beowulf Grendel'in ününü duyar ve Danimarka'ya gider. Grendel'i öldürür. Ancak Grendel'in annesi de vardır. Onu da öldürür ama ondan bir çocuğu olmuştur. Bu bir ejderhadır. Bir savaşta yaralanan Beowulf'un başına bu ejderha bela olur ve Danimarka'ya saldırır. Beowulf ejderi öldürür ama kendi de ölür." Destan yazıya 11. yüzyılda geçirilmiştir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Beowulf (destan) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Beowulf (destan)) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.