medcezir

Gelgit veya med cezir, bir gök cisminin başka bir gök cismine uyguladığı kütle çekimi nedeniyle her iki cisimde meydana gelen şekil bozulmaları. En çok bilineni, her bir ay gününde Ay ve Güneş'in göreli konumlarındaki değişmeler sonucu kütle çekimlerinde meydana gelen farklılıklar nedeniyle deniz seviyesindeki yükselme ve alçalmalardır.

MEDCEZIR (türkçe) anlamı

1. Gelgit. Bir gök cismi üzerinde başka gök cisimlerinin uyguladığı kütleçekimi kuvvetleri nedeniyle oluşan çevrimsel biçim bozulmaları.En çok bilineni
2. Ay ve Güneş'in göreli konumlarındaki değişmelerin etkisiyle Yer yüzeyinde deniz düzeyinde otaya çıkan dönemli değişmelerdir.
medcezir ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Gelgit

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Medcezir

  Gelgit veya med cezir, bir gök cisminin başka bir gök cismine uyguladığı kütle çekimi nedeniyle her iki cisimde meydana gelen şekil bozulmaları. En çok bilineni, her bir ay gününde Ay ve Güneş'in göreli konumlarındaki değişmeler sonucu kütle çekimlerinde meydana gelen ...

  Gelgit

  Gelgit, bir gök cismi üzerinde başka gök cisimlerinin uyguladığı kütle çekimi kuvvetleri nedeniyle oluşan çevrimsel biçim bozulmaları demektir. En çok bilineni, Ay ve Güneşin göreli konumlarındaki değişmelerin etkisiyle Yer yüzeyinde deniz düzeyinde ortaya çıkan dönemli ...

  Hidroelektrik Enerji

  Alm. Hydroelektrische Energie (f), Fr. Energie (f) hydroèlectrique, İng. Hydroelectric energy. Hidroelektrik santralların (HES) (su kuvveti tesislerin) ürettiği elektrik enerjisi. Esas prensip, suyun potansiyel enerjisini önce mekanik, sonra elektrik enerjisine çevirmektir. Tabiî veya ...

  Nefret (grup)

  *1998de Ceza ve Dr.Fuchs tarafından kurulan ünlü rap grubudur.**İlk olarak 1999 yılındaki toplama bir albüm olan Yeraltı Operasyonunda yeraldılar.

  Zuhal Olcay

  Zuhal Olcay, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, müzisyendir. ==Hayatı==1957 yılında İstanbul`un Üsküdar ilçesinde doğdu. Babası erkek berberi Cevat İşanç, annesi evhanımı Süheyla İşanç olan Zuhal Olcay`ın gerçek adı Zuhal İşanç idi.

  Meral Çetinkaya

  Meral Çetinkaya (d. 1945, Bursa) Sinema ve tiyatro sanatçısı.

  Mahinur Ergun

  Mahinur Ergun (d. 1956, Bursa) Türk yönetmen ve senarist. Özellikle Şaşıfelek Çıkmazı ve Asmalı Konak dizileriyle tanınır.

  Ümit Yesin

  Ümit Yesin   (d. 28 Ocak 1954 - Ankara)   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

  1980'lerin Türk Filmleri

  1980'li yıllarda Türkiye'de 1139 film çekilmiştir.

  Donna Leon

  Donna Leon (d. 29 Eylül 1942, New Jersey, ABD), ABD'li yazar. Venedik'te geçen ve baş kahramanı ''Komiser Guido Brunetti'' olan polisiye roman serisiyle tanınır.

  1989 Yapımı Türk Filmleri

  1989 yılı içinde toplam 109 adet film çekimi yapılmıştır.