--}}

Atlas Okyanusu

ATLAS OKYANUSU Alm. atlantischer Ozean, Fr. Océan Atlantique, İng. Atlantic Ocean. Dünyanın ikinci büyük denizi. Büyüklük bakımından Büyük Okyanustan sonra gelir. Doğusunda Avrasya ve Afrika, batısında Amerika (kuzey ve güney) bulunur. Bu okyanus, eski dünya ile yeni dünyayı birbirinden ayırır.Atlas Okyanusu yada Atlantik
Atlas Okyanusu yada Atlantik
Alm. atlantischer Ozean, Fr. Océan Atlantique, İng. Atlantic Ocean. Dünyanın ikinci büyük denizi. Büyüklük bakımından Büyük Okyanustan sonra gelir. Doğusunda Avrasya ve Afrika, batısında Amerika (kuzey ve güney) bulunur. Bu okyanus, eski dünya ile yeni dünyayı birbirinden ayırır.

Atlas Okyanusunun diğer bir adıda Atlantiktir. Bu okyanus, Büyük Okyanus'tan sonraki en büyük ikinci okyanustur. Bir zamanlar tek parça olan ana kıtanın bölünmesiyle oluşmuş olup, Avrupa ve Afrika'yı Amerika Kıtası'ndan ayırır. Yan denizleri ile birlikte (Akdeniz, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi) 106,400,000 kilometre kare alana sahip olup, yeryüzünün beşte bir alanını kaplar.

Bazıları Kuzey Buz Denizi ile Antarktika Okyanusunu da Atlas Okyanusuna dahil ederler. Genel görüş, Kuzey Buz Denizi ile Antarktika Okyanusunun buraya dahil olmadığı ve bunların sadece kuzey ve güney sınırları meydana getirdiğidir. Atlas Okyanusunun uzunluğu 15 bin kilometreye yakındır.

Atlas Okyanusunun ortalam derinliği 3314 metredir. En derin noktası Porto Riko Çukuru dur. Ayrıca dünyanın en uzun okyanus sıradağı olan Orta Atlas Sırtı bu okyanusta yer alır.

Atlas kelimesinin bu okyanusta battığı öne sürülen "Atlantis" kıtasından geldiği ileri sürülür. Atlas Okyanusunun yüzölçümü 106.463.000 kilometrekaredir. En geniş yeri Avrupa-Meksika Körfezi arasında olup 8000 kilometredir. Atlas Okyanusu "S" şeklindedir. Güney Amerika'nın doğu kısmındaki çıkıntı ile Afrika'nın batı kısmındaki çıkıntı birbiriyle birleştirildiklerinde birbirlerine uyarlar. Atlas Okyanusunun yatağı da "S" şeklindedir. Bu şekildeki sırt, okyanusu ikiye böler. Bu sırt muazzam bir dağ silsilesidir. Bu denizaltı dağ zincirinin iki tarafındaki kısımlarda genişliği 800 km ve derinliği 3-5 bin m olan derin vadiler vardır. Okyanusun dibi kırmızı kil ile, yukarıları ise hayvan kalıntıları ile kaplıdır.

Atlas Okyanusunun yatağı, Azor Adalarında başlar. İngiltere ile Kanada arasında bir yayla şeklinde uzanan bu düzlük çok büyüktür. Avrupa ile Amerika arasındaki telgraf kabloları bu yaylaya döşendiği için buna "Telgraf Yaylası" denir. Atlas Okyanusunun en derin yeri Porto Rico'nun kuzeyindedir. Buranın derinliği 8750 metredir. Newfoundland'ın doğusunda derinlik 6000 m ve Güney Atlas Okyanusunda ise 8260 metredir. Atlas Okyanusu, doğusundaki Akdeniz, Kuzey Denizi, Baltık Denizi ve Karadeniz ile irtibatlıdır. Okyanusun doğu kıyılarının uzunluğu 50 bin km, batı kıyılarının uzunluğu 80 bin kilometredir. Kuzey Amerika ve Avrupa sahilleri çok girintili ve çıkıntılıdır. 100 m derinliğe kadar olan sıcaklık; yüzeyindeki sıcaklık ile aynıdır. Yüzeyi sıcak olan kısımlarda derinlere inildikçe sıcaklık azalır ve dipte donma noktasına kadar varır. Yüzeyi soğuk olan yerlerde ise derinliğe inildikçe sıcaklık artar. Bu dengeyi akıntılar sağlar. Gulfstream Akıntısı tropikallerin sıcak suyunu taşırken, Labrador Akıntısı da kuzeyin soğuk suyunu güneye taşır. Atlas Okyanusuna Avrupa'dan Ren, Elbe; Afrika'dan Kongo ve Nijer; Amerika'dan ST. Lawrence, Mississippi, Orinaco, Amazon, Parana ve Uruguay nehirleri dökülür.

Atlas Okyanusunda bulunan en büyük ada Grönland'dır. Bu adayı Amerika'nın parçası sayanlar da vardır. Diğer büyük adalar; Britanya Adaları (244.000 km2), Antiller, Newfoundland, İzlanda, Kanarya Adaları, Azor Adaları, Falkland Adaları, Güney Georgia Adaları, Yeşil Burun Adaları, St. Helena, Tristian de Cunha Adalarıdır. Bunlar dışında jüçük adalar da çoktur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Haritası

Atlas okyanusu koordinatları: 29.993002, -41.132812

Diğer anlamları

Atlas okyanusu

Türkçe Atlas okyanusu kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Big Pond, Atlantic, Atlantic Ocean

Atlas okyanusu

Türkçe Atlas okyanusu kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Océan Atlantique

Atlas okyanusu

Türkçe Atlas okyanusu kelimelerinin Almanca karşılığı.
der atlantische Ozean

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  yaa bnce dha güseL oLabiLir çnqü bzı haritalar varki karşındaqi bakkalı bile görüosun o derece olsa dha güsEL olur ama emeğe saygı yinede güseL ;)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  yaa ben atlas okyanusunun diğre adını istiyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  valla hiç bir şey bulamadım harita nerde

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  gerçekten bende bulamadım haritanız nerde

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bende bulamadım otlas oky.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Amerika kıtası ile Avrupa kıtalarının arasında yer alan dünyanın en büyük ikinci okyanusudur. Birincisi adından da anlaşılacağı üzere büyük okyanustur. Bilgide de belirtildiği gibi Atlantikde denir. Adının kaynağı olarak Atlantisten geldiği düşünülmekte.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Atlas Okyanusu
Atlas okyanusu