Nifak

Nifak, bir İslam dini terimi. İslam dinine göre bir küfür çeşidi olan nifak, dışarıdan mümin ve Müslüman görünmekle beraber kalben Allah'ı, İslam peygamberlerini ve imanın diğer esaslarını kabullenmemek, inanmamak mânâsına gelir.

NIFAK (türkçe) anlamı

1. geçimsizlik
anlaşmazlık.

NIFAK (türkçe) anlamı

2. Geçimsizlik
3. anlaşmazlık
4. ara bozuculuk:
5. Nifak unsurları her ikisinin iyi niyetlerinden yavaş yavaş
6. sinsi sinsi kendi çıkarlarına yararlanmasını bilecekti.- Y. K. Karaosmanoğlu.
7. Atasözü
8. deyim ve birleşik fiiller
9. nifak sokmak

NIFAK (türkçe) ingilizcesi

1. n. faction,

NIFAK (türkçe) fransızcası

1. zizanie [la]

NIFAK (türkçe) almancası

1. n. Zwist
Nifak, bir İslam dini terimi.

İslam dinine göre bir küfür çeşidi olan ``nifak``, dışarıdan mümin ve Müslüman görünmekle beraber kalben Allah`ı, İslam peygamberlerini ve imanın diğer esaslarını kabullenmemek, inanmamak mânâsına gelir. Nifak içinde olan kimseye ``münafık`` denir ve kalben inanmadan, sadece zahiri olarak (görünüşte) inanmış, inanıyor gözüken kişilere söylenir.

İslama göre münafıklar kalben inanmadıkları ve iman etmedikleri için Allah katında kâfir ve ebedî azaptadırlar. Fakat, dil ile ikrar edip, müslüman olduklarını söyleyerek dışarıdan böyle göründükleri için insanlar katında bir mümin gibi davranış görürler. Zira kişi kalptekileri kesinlikle ``tam`` olarak bilemez ve üzerine yorumda bulunamaz. Bu yüzden münafık kişi münafıklığını ve küfrünü beyan etmedikçe ona bir Müslüman gibi davranmak zorunludur.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Nifak maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar