Semah

Semah

Semah, Alevi ve Bektaşi topluluklarında yaygın olan ve müzik eşliğinde uygulanan tören nitelikli âyindir. "Semah"ın Alevi ve Bektaşi Cem'lerinde yaygın olarak ve müzik eşliğinde dönüldüğü doğrudur, fakat semah bir dans değildir.

SEMAH (türkçe) anlamı

Alevi ve Bektaşi topluluklarında yaygın olan ve müzik eşliğinde uygulanan tören nitelikli oyun.

SEMAH (türkçe) anlamı

1. özellikle sivas ve tokat yöresinde müzik eşliğinde oynanan
2. tören niteliği taşıyan oyun.
thumb|200px|1887 yılında, semah ayini yapan mevlevi dervişler Semah, Alevi ve Bektaşi topluluklarında yaygın olan ve müzik eşliğinde uygulanan tören nitelikli danstır." semah " ın alevi ve bektaşi Cem lerinde yaygın olarak ve müzik eşliğinde dönüldüğü doğrudur fakat semah bir dans değildir. semah, şaman türklerinin bir ibadet şeklidir. ve günümüzde alevi-bektaşi kültürü daliline girmiştir. semah ne bir dans ne de bie eğlence türüdür. semah tanrıya yaklaşmaktır, semah insanın maneviyatıyla yüzleşmesi ve maddi dünyadan uzaklaşmasıdır.

Dış bağlantı

T.C. Konya Valiliği}Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Semah maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar