Ab Aeterno

Kısaca: Ab Aeterno", American Broadcasting Company'de gösterilen drama televizyon dizisi ''Lostun altıncı sezonunun dokuzuncu, toplamda ise 112. bölümüdür. Bölüm, ABD'de 23 Mart 2010 tarihinde yayınlandı. ...devamı ☟

ab aeterno
Ab Aeterno

Ab Aeterno", American Broadcasting Company'de gösterilen drama televizyon dizisi Lost'un altıncı sezonunun dokuzuncu, toplamda ise 112. bölümüdür. Bölüm, ABD'de 23 Mart 2010 tarihinde yayınlandı. Bölümün uzun flashack'inde, karısının ölümünden sonra adaya ondokuzuncu yüzyılda Black Rock gemisiyle gelen Richard Alpert (Nestor Carbonell), adada Siyahlı Adam (Titus Welliver) ve Jacob (Mark Pellegrino) ile karşılaşır ve her biri ona farklı anlaşmalar önerir. "Ab Aeterno", Latince'de "ezelden beri" anlamına gelmektedir. "Ab Aeterno", dokuz milyon Amerikalı tarafından izlendi ve eleştirmenlerden beğeni topladı. == Konu 1867

1867

'de Richard Alpert (Nestor Carbonell), diğer adıyla Ricardo, Kanarya Adaları'nın en büyüğü olan Tenerife'de hasta karısı Isabella (Mirelly Taylor) ile birlikte yaşamaktadır. İlaç almak için doktora gider, ancak doktor Ricardo'nun ödediği miktarı yetersiz bulur. İlaç için kısa bir mücadeleye girerler, Ricardo doktoru kazayla öldürür. Eve gider, ancak burada karısının cesediyle karşılaşır ve sonrasında tutuklanır. Hapiste olduğu sırada, bir rahip onu ziyaret eder. Onun İngilizce bildiğini öğrenen rahip, Ricardo'ya yakında asılacağını söyler. Ancak rahip, rüşvet karşılığı Ricardo'yu Yeni Dünya'ya gidecek olan Black Rock gemisine köle olarak verir. Gemi denizde şiddetli bir fırtınaya yakalanır. Taweret heykeline çarpan gemi, heykeli yerle bir eder ve karaya oturur. Ertesi gün, Kara Duman ortaya çıkar ve Ricardo hariç gemideki herkesi öldürür. Ricardo zincirlerden kurtulmaya çalışırken; karısını görür ve karısı ona cehennemde olduklarını söyler. Daha sonra, Kara Duman tarafından öldürülür. İnsan formunda ortaya çıkan Kara Duman (Siyahlı Adam), Ricardo'yu zincirlerinden kurtarır. Ona, karısını yeniden görebilmesi ve adadan ayrılabilmesi için, şeytan olarak bahsettiği Jacob'ı öldürmesi gerektiğini söyler. Ricardo, Jacob'ı öldürmeyi dener, ancak Jacob onu saf dışı bırakır. Daha sonra Jacob, şarap şişesi örneğinden yararlanarak adanın işlevini anlatır. Tıpaya benzetilen ada, "karanlığı (şarap/Siyahlı Adam) ait olduğu yerde tutan tek şeydir" ve tıpa olmazsa, kötülük serbest kalır ve yayılır. Jacob, insanların doğasında iyilik olduğunu düşünürken; Siyahlı Adam insan doğasında günah işlemek olduğuna inanmaktadır. Jacob, Siyahlı Adam'ı yanıltmak için insanları adaya getirmektedir. Ancak Jacob, insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemektense; onların iyi ile kötüyü kendileri ayırt etmeleri gerektiğini ifade eder. Ricardo, o karışmazsa Siyahlı Adam'ın insanlara karışacağına dikkat çeker. Sonrasında Jacob, Ricardo'ya, adaya getirdiği insanlara rehberlik etmesi için kendisinin temsilcisi olmasını önerir. Ölü eşi Isabella'yı geri getiremeyeceğini belirten Jacob, Ricardo'ya ölümsüzlük verir. Ricardo, Siyahlı Adam'ın yanına döner ve ona Jacob'ın verdiği beyaz taşı verir. Siyahlı Adam ona, eğer fikrini değiştirirse teklifin her zaman geçerli olduğunu söyler. Ayrıca Siyahlı Adam, Ricardo'ya karısı Isabella'nın ölmeden önce kendisine verdiği kolyeyi verir. Ricardo, kolyeyi toprağa gömer. Sonrasında, Jacob Siyahlı Adam'ı ziyaret eder ve onun adadan gitmesine izin veremeyeceğini söyler. Siyahlı Adam, özgür kalmak için onu bir gün öldüreceğini ifade eder, ancak Jacob kendisi ölürse yerine başkalarının geçeceğini söyler. Siyahlı Adam ise onları da öldüreceğini söyler. Jacob, sonra ona bahsi geçen şarap şişesini verir. Ancak Siyahlı Adam, şişeyi kayaya vurarak kırar.

Ilana'nın flashback'i

Jacob,

2007

'de adaya gelişinden önce Ilana'yı (Zuleikha Robinson) Rusya'da bir hastanede ziyaret eder. Burada Ilana'ya geride kalan adayları koruması gerektiğini söyler ("The Incident" bölümündeki flashback'in devamı niteliğindedir).

2007

"Dr. Linus" bölümünde olanlardan sonra, Ilana kampta bulunan Jack Shephard (Matthew Fox), Sun Kwon (Yunjin Kim) ve Hugo "Hurley" Reyes'in (Jorge Garcia) adanın yönetiminden sorumlu olan ve kısa süre önce öldürülen Jacob'ın yerine geçecek adaylar olduklarını anlatır. Şimdi ne yapacakları sorulduğunda, Richard'ın bildiğini söyler. Jacob'ın ölümünden beri intihara meyilli olan Richard, ne yapacaklarını bilmediğini söyler ve kampı terk eder. Karısının kolyesini gömdüğü yere gider ve fikrini değiştirdiğini söyler ve bağırarak Siyahlı Adam'dan yardım ister. Ancak, Hurley oraya gelir ve ölülerle konuşma yeteneğini kullanarak; Isabella ile Richard arasında aracılık yapar. Isabella, Richard'ın Siyahlı Adam'ı durdurması gerektiğini söyler, yoksa "hepsi cehenneme gidecektir." John Locke formundaki Siyahlı Adam, olanları uzaktan izlemektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.