Ajan Smith

Ajan Smith (ya da sadece "Smith"), Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği Matrix (ve üçlemenin devam) film(ler)inde yeralan, Hugo Weaving'in canlandırdığı karakter.Ajan Smith (ya da sadece "Smith"), Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği Matrix (ve üçlemenin devam) film(ler)inde yeralan, Hugo Weaving'in canladırdığı karakter. Anormallikleri düzeltmek üzere çalışan bir bilgisayar programı iken bu ilk filmde bozulup üçlü serinin diğer filmlerinde de (The Matrix Reloaded, The Matrix Revolutions) boy gösteren virüs halini almıştır.

Matrix'de Ajanlık

Bu alt başlığın ana maddesi: Ajanlar

Smith, Matrixde yapay zekalı programlardan biridir. Gerçek dünyadan gelenleri teşhis edip yok etmek, son insan şehri Zion'a ulaşmak için gerekli erişim kodlarını elde etmek, anormallikleri gidermek için programlanmıştır.
Matrixte bulunan ajanlar; araçları, görünüş ve tavırları Amerikan kökenli komplo teorileri birini, Siyah giyen adamları (İngilizce: Men in black), andırmaktadırlar. Hükümetin gizli bir biriminden olan bu (Siyah giyen) adamların, 1950'li ve 1960'lı yıllarda amerika'da UFO görülmesinden sonra şahitleri susmaya ikna etmek ve kanıtları yok etmek için çalıştıklarına inanılır.
Matrixdeki ajanlar, istedikleri (Matrixe bağlı olan her) insanın yerine geçebilir, birbirleriyle ve ana bilgisayar ile (kulaklıkları vasıtası ile) iletişim kurabilirler. Oldukça hızlı hareket edebilen ajanlar uzağa sıçrayıp iyi dövüşürler. Zarar görmezler, Matrix serisi boyunca sadece Neo'nun ve Smith'in ajanlara zarar verebildiği görülür.

DualiteFarklarıAjan smith, Neo'nun zıttıdır. Neo insanları matrixden kurtarıp zionu korumaya çalışırken, Smith insanlardan ve matrixden nefret eder. Neo özgür iradesi ile kendi kaderini belirlerken; Smith, virüs olmadan programlandığı doğrultuda, virüs olduktan sonra öfkeyle çoğalarak kaçınılmaz sona doğru sürüklenir.

BenzerlikleriAjan Smith, Neo onu parçaladıkdan sonra kurallara uymamış, sistemden çıkmış ve özgür kalmıştır; tıpkı Neo'nun Morpheus sayesinden sistemden çıkıp özgür kaldığı gibi. Her ikisi de fizik kurallarını hiçe sayabilir; uçabilirler, elleri ile beton duvarları yıkıbilirler. Neo parçalayarak, Smith kopyasına döndürerek ajanları yokedebilir. Her ikiside beyin gücüyle uçup,arabaları havaya kaldırır yolları yıkabilirler. Aslında Smith'in yeni nesil ajanlardan daha başarılı olduğu kabul edilmektedir.

Serbest Ajanlıkİlk filmde (Matrix) Neo tarafından parçalara ayrılması ile öldüğü düşünülen Smith, devam filminde gözükmesiyle kaynağa, kendini üreten ana programa dönmediği ortaya çıkmıştır (Kahin bununla ilgili açıklamayı ikinci filmde -The Matrix Reloaded- Neo'ya yapar). Bu aşamada Smith sistemin bir anormalliği olarak programlandığından farklı, kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeye, Serbest ajanlığa başlamıştır. Karşılaştığı insan, program herkesi kendi kopyalarına dönüştürmüş, serinin sonunda Neo ile son savaşı serinin finalini oluşturmuştur.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ajan Smith ilgili konular

 • Ajan Smith

  Ajan Smith (ya da sadece "Smith"), Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği Matrix (ve üçlemenin devam) film(ler)inde yeralan, Hugo W
 • Matrix (film)

  Matrix (Özgün adı: The Matrix), Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu film. 1999 yılında gösterime girdi.
 • Neo (The Matrix)

  Neo ya da Thomas A Anderson (d. 11 Mart 1968, Capital Şehri, Matrix hesabıyla), Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği Matrix ve ü
 • The Matrix Reloaded

  Matrix Reloaded (Özgün adı: The Matrix Reloaded), Matrix serisinin ikinci filmi.
 • The Matrix Revolutions

  Matrix Revolutions (Özgün adı: The Matrix Revolutions), The Matrix serisinin üçüncü filmidir.
 • Kahin (Matrix)

  Kahin, Matrix Serisi'nin üç filminde de yer almaktadır. Kendisi aslında Ajan Smith gibi Matrix sisteminde yer alan bir programdır. Üçüncü fil
 • Matrix (seri)

  Matrix serisi, temel olarak ''Matrix'', ''Matrix Reloaded'' ve ''Matrix Revolutions'' olmak üzere 3 sinema filminden oluşur. Tüm filmler aynı sana
Ajan Smith
Ajan Smith