Angela Merkel

Kısaca: Angela Merkel, geleneksel olarak Katolik Batı Alman erkeklerin yönettiği Hıristiyan Demokrat Birlik Partisinin ilk Protestan Doğu Alman kadın lideri. Merkel, aynı zamanda Alman siyasetinde ayakta kalmayı başaran tek Doğu Alman kökenli kadın siyasetçi. Luteryen bir vaiz olan babası kızı henüz birkaç aylıkken Komünist Doğu Almanya'ya yerleşti. İki Almanya birleşene kadar da burada kaldı. Angela Merkel, 1989'da Doğu Almanya'daki demokrasi hareketinde en ön saflarda yeraldı. ...devamı ☟

Angela Merkel
Angela Merkel

1954 Hamburg doğumlu Angela Merkel, henüz birkaç aylıkken Luteryen bir papaz olan babasının atandığı Doğu Almanya'da büyür. Matematik, fen ve dil derslerinde büyük başarı gösteren Merkel fizik doktorası yaptı; ancak daha sonra kimya alanında bilim kadını olarak çalıştı.

Angela Merkel, geleneksel olarak Katolik Batı Alman erkeklerin yönettiği Hıristiyan Demokrat Birlik Partisinin ilk Protestan Doğu Alman kadın lideri. Merkel, aynı zamanda Alman siyasetinde ayakta kalmayı başaran tek Doğu Alman kökenli kadın siyasetçi. Luteryen bir vaiz olan babası kızı henüz birkaç aylıkken Komünist Doğu Almanya'ya yerleşti. İki Almanya birleşene kadar da burada kaldı. Angela Merkel, 1989'da Doğu Almanya'daki demokrasi hareketinde en ön saflarda yeraldı. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra kurulan yeni hükümette sözcü oldu. İki Almanya birleşmeden kısa bir süre önce de Hırıstiyan Demokrat Birlik Partisine üye oldu ve üç ay sonra Kohl kabinesinde bakan oldu. Kohl'ün kızı gibi sevdiği Merkel, CDU saflarında hızla yükseldi. Schröder'in aksine Merkel'in medyayla arası hiç bir zaman çok iyi olmadı. Saç stili, soğuk görünüşü, kıyafet seçimi, Doğu kökenli olması sık sık alay ve eleştiri konusu yapıldı. Kürtaj ve eşcinsel evlilikleri konusunda, muhafazakar partisini hayrete düşürecek kadar liberal bir siyasi anlayışı var. Hatta yıllardır birlikte yaşadığı bilimadamı Joachim Sauer'le parti içinden gelen eleştiri ve baskıları üzerine evlendi.

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla, yeni gelişmekteki demokrasi hareketi Demokratischer Aufbruch Partisi’ne girerek, politikaya atıldı.

Önce 1990’da, Doğu Alman Cumhuriyeti’nin son hükümeti Lothar De Maizier geçiş hükümetinde sözcülük yaptı. Aynı yıl, Almanya’nın birleşmesinden iki ay önce CDU’ya girerek, ilk genel Almanya seçimlerinde Federal Alman Meclisine CDU’dan seçildi.

Angela Merkel cok hızlı bir politik kariyer yaparak, 1991 ve 1998 yılları arasında hem parti başkan yardımcılığını, hem de zamanın Başbakanı Helmut Kohl kabinelerinde iki kez bakanlık görevini üstlendi.

1998’de partisinin genel sekreterliğine seçildi.

Angela Merkel

2000'de, partisini sarsan yolsuzluk skandalları sırasında önce Kohl ve diğer parti yöneticilerinin yanında yer aldı. Fakat kriz tırmanıp, eski Başbakan Kohl'ün oynadığı rolün açığa çıkmasıyla, eski patronunu eleştiren ilk CDU yöneticisi oldu.

Bu çıkışıyla dikkati çeken Merkel, Nisan 2000'de parti liderligine seçildi.

Ancak 2002 seçimlerinde yeterince popüler bir isim olarak görülmediğinden, Birlik Partilerinin başbakan adaylığını, CSU Başkanı Edmund Stoiber’e bırakmak zorunda kaldı. Bu seçimlerde tamamen ABD yanlısı bir Irak politikası izledi.

Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliğine alınmasına da karşı.

Birlik Partilerinin Stoiber’in adaylığında 2002 seçimlerini kaybetmesiyle, 2005 erken seçimlerinde Merkel karşımıza başbakan adayı olarak çıktı ve büyük bir imaj değişikliği yaparak, saç modelini değiştirdi ve daha renkli giyinmeye başladı.

16 yıllık bir politika geçmişi bulunan Merkel, Almanya’nin ilk ve tek kadın parti başkanlığından sonra şimdi de ilk kadın başbakanı olma yolunda.

Ikinci evliligini sürdüren Merkel'in çocuğu yok.

misafir - 8 yıl önce
Almanya'nın yeni başbakanı, Türkiye'nin AB üyeliğine karsi duran zatı muhterem...

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.