Ayak (organ)

Ayak çoğu hayvanda bulunan ve hareket için kullanılan bir biyolojik yapıdır.

Ayak (Organ) hakkında bilgiler

Diğer anlamı|Ayak 240px|thumb|right|Ayak

Ayak çoğu hayvanda bulunan ve hareket için kullanılan bir biyolojik yapıdır.

Ayakkabı veya terlik giyim gelenekleri

Ev içinde ayakkabı veya terlik giyme alışaknlıkları iklim, hava durumu ve başka faktörlere göre bir yerden bir yere değişiklik gösterir:
  • Avrupa ve Kanada`da çoğunlukla, Yeni Zelanda ve Avusturalya`da pek çok evde eve girerken ayakkabıları çıkartmak gelenektir.
  • Birleşik Devletler`de bu duruma ülkenin çoğu bölgesinde nadiren rastlanır.
  • Japonya`da, genellikle evin tabanı ayakkabıyla yürümek için dayanıksız ve yumuşak materyalden yapıldığından gelenekten öte evde ayakkabı giymemek bir zorunluluktur.
  • Bazı kültürlerde çıplak ayak hoş karşılanmaz ve itici gelebilir. Arap ülkeleri ve Tayland`da, birine ayak tabanını göstermek şiddetle hoşnutsuzluk yaratır, buna rağmen ayakkabı giymeme alışkanlığı çok yaygındır. Bu durum sıcak iklim şartları ve geleneklere bağlı olarak oluşmuştur.
  • Ayak insan vücudunda en çok gıdıklanan yerler arasındadır. Tabanlar genellikle gıdıklanmaya en hassas kısımdır.


Geleneksel ölçeklendirme

Eskilerden beri yeryüzünde küçük uzaklıkların ölçümünde ayak ile ölçüm kullanılıyordu.Bu durum bir ölçü birimi olarak uzunluk birimi olarak ayak`ın ortaya çıkmasını sağladı.Buna rağmen her insanın ayak uzunluğu birbiri ile aynı değildir.

İnançlar

  • İngiliz ölçeklerine göre bir foot (=304.8 mm] yaklaşık olarak avrupalı bir erkeğin ayak uzunluğudur.Bugün ise ortalama 270 mm dir ve nüfusun 90% ı da bunun 20 mm civarındadır.Yani bugün ayak ölçüsü bir "ayak" olan çok az adam vardır. Geçmişte de ortalama uzunluk daha az olmalıydı.Ve de coğu ayakkabının boyu bir "ayak"tan daha kısadır.Geleneklere göre Emperyal Ayak ölçüsü Herkülün ayak boyuna göre ortaya konulmuştur.
  • Bir erkeğin ayak boyunun penisinin boyu ile doğru orantılı olduğu fikri antropometrik çalışmalar sonucunda yalanlanmıştır.[1].


Ayağın kısımları

thumbnail|240px|right|İnsan ayağındaki kemikler

KemiklerAyak bozukluklarıAyrıca bakınızDış bağlantılar

commons|Foot

İnsan vücudu

anatomi-taslakBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Ayak (organ) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ayak Bileği

İnsan anatomisinde ayak bileği eklemi, ayak ile bacağın birleştiği yerde oluşmuştur. Ayak bileği, veya talocrural eklem, tibia ve fibulanın iki distal ucunu bağlayan sinoviyal menteşe tipi bir eklemdir.

Ayak

Alm. Fuss (m), Fr. Pied, İng. Foot. İnsan vücudunun en alt kısmında bulunan ve yürümeyi, dik durmayı sağlayan, 26 kemik, bağ ve kaslardan meydana gelen organ. Vücudun bütün ağırlığını taşıdığından mekanik olarak en fazla zorlanan organdır. Ayak kemiklerinin en büyüğü ...

Foot

Fit (İngilizce tekili foot (fût), çoğulu feet; ft veya bazen, ′ şeklinde kısaltılır) İngiliz birim sisteminde bir uzunluk ölçüsü birimidir. 30,48 cm uzunluktadır.

Pedal

Pedal Pedal. Ayak yardımıyla makina ve mekanizmaların tahriki ve kumandası için kullanılan düzen. Kullanış biçimlerine göre iki ana tipi vardır. Kumanda gayesiyle kullanılan tipi, ucundaki yassı bir parça üzerine ayak basılarak uygulanan, kuvvetli ana mekanizmaya iletmeye yarayan ...

Cemiyet

Cemiyet Alm. Verein, Fr. Association, İng. Association. Topluluk, toplum. Belli bir gaye için bir araya gelmiş olan topluluk, dernek. Düğün, sünnet vb. için yapılan toplantı; perişanlığın, dağınıklığın zıddı olan derli topluluk olma hali. Resmi olanlarına daha ziyade kurum ...