--}}

Bafta

Arts; İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisidir. Oscar'ın Birleşik Krallık'taki dengi olan bu akademi her yıl film, televizyon, çocuk film ve televizyon eserleri ile iletişim ödülleri verir.

BAFTA, yani kurumsal adıyla, The British Academy of Film and Television Arts; ``İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi``dir. Oscar`ın Birleşik Krallık`taki dengi olan bu akademi her yıl film, televizyon, çocuk film ve televizyon eserleri ile iletişim ödülleri verir.

1947`de ``İngiliz Film Akademisi`` olarak, David Lean, Alexander Korda, Carol Reed, Charles Laughton, Roger Manvell gibi isimler tarafından kurulmuştur. 1958`de ``Televizyon Yapımcıları ve Yönetmenleri Loncası`` ile birleşerek ``Film ve Televizyon Kulübü`` olmuştur. 1976`da ise şimdiki adını almıştır.

BAFTA`nın ana ofisi Piccadilly, Londra`dadır ama İngiltere`nin kuzeyinde, İskoçya`da, Galler`de, New York`ta ve Los Angeles, Kaliforniya`da da ofisleri bulunmaktadır.

Akademi`nin ödülü Amerikalı heykeltraş Mitzi Cunliffe tarafından tasarlanmış tiyatro maskesi şeklindedir ve 1955 yılında ``Televizyon Yapımcıları Loncası`` tarafından ısmarlanmıştır.

1989`dan bu yana Los Angeles ofisi, BAFTA/LA, her yıl kendi ödülleri olan ``Britanya Ödülleri``ni vermektedir.

Dağıtılan ÖdüllerYükselen Yıldız Ödülü

Ana madde|Yükselen Yıldız Ödülü, BAFTA Genç oyunculara verilen BAFTA jürisinin adayları açıkladığı kazananı ise halkın seçtiği bir ödüldür.

Dış Bağlantısinema-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Bafta

İngilizce Bafta kelimesinin İspanyolca karşılığı.
La Academia Británica de las Artes Cinematográficas y de la Televisión (British Academy of Film and Television Arts) es una organización reúne a las personalidades de las industrias cinematográfica, televisiva y de los videojuegos en el Reino Unido

Bafta

İngilizce Bafta kelimesinin Almanca karşılığı.
BAFTA, British Academy of Film and Television Awards, britische Organisation die jährliche Preisverleihungen für Leistungen im Bereich Film oder Fernsehen in Groß Britannien bewirtet

Bafta

n. award given for various achievements in movies and television programs in Britain; coarse material made of cotton and originally made in India

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.