Batlemyüs

Kısaca: BATLEMYÜS Yunan astronomi, tarih ve coğrafyacısı. Batlemyüs veya Ptolémée de denir. Mısır'da Sa'id şehrinde 85 yılında doğdu. İskenderiye'de 167 yılında öldü. Astronomi üzerine, eski Yunanca yazdığı Mecisti kitabı meşhurdur. Mecisti, büyük demektir. Bu kitap Arapçaya, ondan da Latinceye çevrilmiştir. Kitapta dünya sistemi, düzlem ve küresel trigonometri üzerine inceleme ve çeşitli hesaplar yer almaktadır. Coğrafya kılavuzu isimli kitabında o tarihte çiz ...devamı ☟

Batlemyüs
Batlemyüs

Yunan astronomi, tarih ve coğrafyacısı. Batlemyüs veya Ptolémée de denir. Mısır'da Sa'id şehrinde 85 yılında doğdu. İskenderiye'de 167 yılında öldü.

Astronomi üzerine, eski Yunanca yazdığı Mecisti kitabı meşhurdur. Mecisti, büyük demektir. Bu kitap Arapçaya, ondan da Latinceye çevrilmiştir. Kitapta dünya sistemi, düzlem ve küresel trigonometri üzerine inceleme ve çeşitli hesaplar yer almaktadır. Coğrafya kılavuzu isimli kitabında o tarihte çizilmiş haritalar da bulunmaktadır. Bunlardan başka eserleri de olan Batlemyüs'ün kitaplarını İslam alimleri Arapçaya çevirdiler. Pekçok konuda yanlışını tesbit ederek doğrularını yazdılar.Onun bazı görüşlerinin yanlışlığını ortaya koyan İslam alimlerinden biri de Bettani'dir. Bettani, yıldızların hareketlerini Batlemyüs'ten daha doğru olarak tesbit etti. Onun ay ve gezegenlerin yörüngelerindeki yaptığı bir takım hesapların yanlışlarını düzeltti. Ayrıca güneş sistemi ile ilgili görüşlerini de, İslam alimlerinden olan İbn-i Şatır ile Batruci düzeltti. Batlemyüs'ün hatalarının en büyüklerinden biri de dünya duruyor, gökler dönüyor demesiydi.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Mike Rooney - 4 ay önce
It is such an interesting and informative post, thank you for sharing the post. Sixty Minutes Emilio Sakraya Jacket

SAFE TOTO - 3 ay önce
It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 카지노 검증업체 .COM

Sanaha1 - 2 ay önce
This isn't your typical [waffle](https://waffleunlimited.com). For everyone who like word guessing games, the waffle game is a very entertaining game. You can play whenever you like. You can play the game as many times as you want without worrying because it is infinite.

Nanasi1 - 2 ay önce
This isn't your typical waffle. For everyone who like word guessing games, the waffle game is a very entertaining game. You can play whenever you like. You can play the game as many times as you want without worrying because it is infinite.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.