astronom

Astronom, evrenimizde bulunan güneş sistemleri, galaksiler, yıldız kümeleri, samanyolu gibi astronomik kütlelerin oluşumunu, hareketlerini, fiziksel olarak ne durumda olduğunu, kimyasal bileşimlerini, diğer maddelerle ve ışınımla olan etkileşimlerini, zaman ve uzay içindeki evrimini inceleyen kişilere denir.

ASTRONOM (almanca) türkçe anlamı
1. i. gök bilimci (m)
ASTRONOM (türkçe) anlamı
Gök bilimci.
ASTRONOM (türkçe) anlamı
2. astronomi bilgini
3. gökbilimci
ASTRONOM (türkçe) ingilizcesi
1. [Astronom (der) ]n. astronomer
2. one who studies celestial bodiesn. astronomer
one who studies celestial bodies,
astronom (almanca) ingilizcesi
3. (der) n. astronomer
4. one who studies celestial bodies,
ASTRONOM (türkçe) fransızcası
1. astronome [le]
ASTRONOM (türkçe) almancası
1. Astronom

Astronom hakkında bilgiler

Bir astronom ya da astrofizikçi, astronomi ya da astrofizik üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan bilim insanıdır.

Tarih öncesi çağlardan bu yana gökyüzü, dünyanın her yerindeki kültürlerden insanların ilgisini çekmiştir. Bu kültürlerden bazıları, birbirinden bağımsız olarak, gökyüzündeki cisimlerin gözlemlenmesine kendini adamış olan katip veya rahiplere destek vermeye başlamışlardır. Gezegenlerin hareketlerinin gözlemlenmesi ve gelecekteki hareketlerinin tahmini antik astronominin başlıca uğraşı olmuştur. Batıda, astronominin antik Mezopotamya`da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Babil kayıtları üzerine yakın zamanda yapılan araştırmalar, bunların kusursuz olduğunu olduğunu göstermektedir.

Yaklaşık 1750`lerden önce, astroloji ile astronominin birbirine çok yakın kabul edildiğinin anlaşılması önemlidir. Kimi yer ve zamanlarda, bu ikisine aynı gözüyle bakılmıştır.

Diğer pek çok bilim alanında çalışan kimselerden farklı olarak astronomlar, üzerinde çalıştıkları cisimlerle temas kuramaz. Bunun yerine, keşif yapmak için detaylı gözlemlere başvururlar. Genel olarak astronomlar, gözlem yapmak için teleskop ya da diğer görüntüleme ekipmanları kullanırlar.

Ayrıca bakınızBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki astronom maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

William Christie (astronom)

Sir William Henry Mahoney Christie (d. 1 Ekim 1845 – ö. 22 Ocak 1922), Royal Society akademi üyesi İngiliz astronom.

Cosmos

Cosmos, İngilizce'de evren (Yunanca κόσμος (''kosmos'')), kainat anlamlarına gelir. Aşağıdaki maddeler bu isimle bağlantılıdır:

Eclipse

Eclipse aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Ernest

Ernest aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Gnomon

Güneş saati kadranı ya da gnomon, güneş saatinde gölgeyi tabana aktaran kısımdır. Grekçede "gösterge" anlamına gelmektedir.