BBC

British Broadcasting Corporation, BBC, İngiltere'de kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle çalışan yayın kuruluşudur. Kuruluşundan 1954'e kadar televizyon, 1972'ye kadar da radyo yayınları alanında tekel konumunu korumuştur. Merkezi Londra'da bulunur.

BBC (türkçe) ingilizcesi
1. British broadcasting company,
BBC (ingilizce) fransızcası
1. BBC (British Broadcasting Corporation soit L'Autorité de la radiodiffusion britannique)
2. organe de diffusion de programmes de télévision et de radio
3. société de médias britannique de réputation d'excellence située au Royaume-Unis
BBC (ingilizce) almancası
1. British Broadcasting Service (der britische Radio- und Fernsehensender)
BBC (fransızca) italyancası
1. (télévision) BBC (f)
BBC (fransızca) ispanyolcası
1. (télévision) BBC (f)
BBC (fransızca) portekizcesi
1. (télévision) BBC (f)
BBC (fransızca) flemenkcesi
1. (télévision) BBC (f)

Bbc hakkında detaylı bilgi

British Broadcasting Corporation, BBC, İngiltere'de kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle çalışan yayın kuruluşudur. Kuruluşundan 1954'e kadar televizyon, 1972'ye kadar da radyo yayınları alanında tekel konumunu korumuştur. Merkezi Londra'da bulunur.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz radyoculuğunun öncülüğünü daha çok ticari firmalar üstlendi. British Broadcasting Company, Ltd. 1922'de özel bir şirket olarak kuruldu. 1925'de tasfiye edilen şirketin yerini 1927'de bir kamu kuruluşu olarak kurulan British Broadcasting Corporation aldı. BBC, Parlemento'ya karşı sorumlu olmakla birlikte çalışmalarını bağımsızlıkla sürdürür. Yönetim kurulu Birleşik Krallık hükümdarınca atanır.

BBC'ye verilen ilk berat, İngiltere'de yayıncılığın bütün alanlarını kapsayan bir tekeli öngörüyordu.1927-38 arasında BBC'nin genel yönetmenliğini yapan John Reith (sonradan Lord Reith) kuruluşun ilk yıllarında önemli bir rol oynadı. İmparatorluk çapında kısa dalga yayınları başlattı. 1936'da ilk televizyon yayınlarının geliştirilmesi çalışmalarını yönetti. Reith'in, yayıncılığı kamu hizmeti olatrak gören anlayışı İngiltere'de çok benimsendi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında kesintiye uğrayan televizyon yayınları, 1946'da yeniden başladı. BBC Avrupa'daki ilk düzenli renkli televizyon yayınlarını 1967'de başlattı. 1954'e kadar televizyon alanında tekelini korudu. BBC'nin radyo alanındaki tekeli de 1970'lerin başlarında hükümetin ticari yayınlara izin vermesi ile son buldu.

BBC, gelirini televizyon ve radyo alıcıları için ödenen yıllık ruhsat ücretlerinden sağlar. BBC kuruluş beratı uyarınca reklam yapmaz ya da finansmanı başkalarınca karşılanmış programları yayınlayamaz. Hükümet politikalarına ve günlük sorunlara ilişkin konularda kendi görüşlerini yayınlamaktan kaçınmak ve yansız davranmak zorundadır.

Ayrıca BBC Televizyonunun önemli haber başlıklarını Türkçe olarak içeren bir web sitesi de bulunmaktadır. Burada yer alan uluslararası önem taşıyan haberler her gün belli saatler arasında NTV'de ve NTV Radyo'da yayınlanmaktadır.

Dış bağlantılar

İlgili Konu Başlıkları Tümü

The BBC Archives

Müzik albümü

Bbc.co.uk

bbc.co.uk domain adresi, ''Birleşik Krallık Televizyon Şirketi''ne ait olan bir domain ismidir. 1994 yılında internette ilk kez kullanılmaya başlanmış, 2004 yılında Tony Ageh'in eline geçmiştir.

BBC Third Programme

BBC Third Programme, yayına 29 Eylül 1946'da başlamış, zaman içinde İngiltere'deki öncü kültürel ve entelektüel güçlerden biri olmuş, sanatın topluma yayılmasında önemli bir rol oynamıştır. BBC'nin üçüncü ulusal radyo ağı yayını olan kanal Nisan 1970'te ''BBC Radyo ...

BBC Türkçe

BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi'nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümü. BBC Türkçe, BBC Türkçe Bölümü gibi isimlerle de anılır. BBC Dünya Servisi'nin "Avrupa ve Amerika Bölümü"ne bağlıdır.

BBC Türkçe Servisi

BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi'nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümü. BBC Türkçe, BBC Türkçe Bölümü gibi isimlerle de anılır.

The Celts (BBC Belgeseli)

''The Celts'' Keltler'in kökenini, gelişimini ve Kelt kültürünün Büyük Britanya ve Avrupa'daki etkilerini inceleyen 1986 yapımı belgesel film serisidir.

BBC 2W

BBC 2W, Ocak 2009 tarihine kadar BBC Wales tarafından işletilen bir dijital televizyon kanalı oldu. Bu yerine standart BBC Two dijital hizmetleri yayın Galler 8:30 den 10:00 de hafta içi çalışıyor. 5 Kasım 2001 tarihinde başlatılan, bu 1,1 milyon izleyici bir başlangıç ​​ulaşmak ...

BBC Archives (albüm)

''The BBC Archives'' İngiliz heavy metal grubu Iron Maiden'ın 4 Kasım 2002'de piyasaya sürülen tamamı canlı kayıtlardan oluşan bir albümdür. 1979'dan 1988'e kadarki dönemdeki kayıtlarından oluşur. ''The BBC Archives'' 3 konser ve bir radyo programı için yapılmış canlı kayıttan ...

BBC Bayreuth

Post SV Bayreuth (1975–1979)USC Bayreuth (1979–1983)USC Olympia Bayreuth (1983–1984)BG Steiner Bayreuth (1984–1989)Steiner Bayreuth (1989–1997)Basket Bayreuth (1997–1999)BBC Bayreuth(1999–''günümüz'')

BBC Entertainment

BBC Entertainment uluslararası bir televizyon kanalı. Birleşik Krallık'tan yayın yapan kanalın sahibi BBC'dir. Kanal komedi, drama ve eğlence programları yayınlar. Kanalın tamamı BBC Worldwide ve Dizimax Entertainment'a aittir.

BBC Four

BBC Four bir İngiliz televizyon kanalı tarafından işletilen British Broadcasting Corporation (BBC) ve dijital televizyon izleyicileri için kullanılabilir Freeview, IPTV, uydu ve kablo.