BBC

British Broadcasting Corporation, BBC, İngiltere'de kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle çalışan yayın kuruluşudur. Kuruluşundan 1954'e kadar televizyon, 1972'ye kadar da radyo yayınları alanında tekel konumunu korumuştur. Merkezi Londra'da bulunur.

British Broadcasting Corporation, BBC, İngiltere'de kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle çalışan yayın kuruluşudur. Kuruluşundan 1954'e kadar televizyon, 1972'ye kadar da radyo yayınları alanında tekel konumunu korumuştur. Merkezi Londra'da bulunur.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz radyoculuğunun öncülüğünü daha çok ticari firmalar üstlendi. British Broadcasting Company, Ltd. 1922'de özel bir şirket olarak kuruldu. 1925'de tasfiye edilen şirketin yerini 1927'de bir kamu kuruluşu olarak kurulan British Broadcasting Corporation aldı. BBC, Parlemento'ya karşı sorumlu olmakla birlikte çalışmalarını bağımsızlıkla sürdürür. Yönetim kurulu Birleşik Krallık hükümdarınca atanır.

BBC'ye verilen ilk berat, İngiltere'de yayıncılığın bütün alanlarını kapsayan bir tekeli öngörüyordu.1927-38 arasında BBC'nin genel yönetmenliğini yapan John Reith (sonradan Lord Reith) kuruluşun ilk yıllarında önemli bir rol oynadı. İmparatorluk çapında kısa dalga yayınları başlattı. 1936'da ilk televizyon yayınlarının geliştirilmesi çalışmalarını yönetti. Reith'in, yayıncılığı kamu hizmeti olatrak gören anlayışı İngiltere'de çok benimsendi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında kesintiye uğrayan televizyon yayınları, 1946'da yeniden başladı. BBC Avrupa'daki ilk düzenli renkli televizyon yayınlarını 1967'de başlattı. 1954'e kadar televizyon alanında tekelini korudu. BBC'nin radyo alanındaki tekeli de 1970'lerin başlarında hükümetin ticari yayınlara izin vermesi ile son buldu.

BBC, gelirini televizyon ve radyo alıcıları için ödenen yıllık ruhsat ücretlerinden sağlar. BBC kuruluş beratı uyarınca reklam yapmaz ya da finansmanı başkalarınca karşılanmış programları yayınlayamaz. Hükümet politikalarına ve günlük sorunlara ilişkin konularda kendi görüşlerini yayınlamaktan kaçınmak ve yansız davranmak zorundadır.

Ayrıca BBC Televizyonunun önemli haber başlıklarını Türkçe olarak içeren bir web sitesi de bulunmaktadır. Burada yer alan uluslararası önem taşıyan haberler her gün belli saatler arasında NTV'de ve NTV Radyo'da yayınlanmaktadır.

Dış bağlantılar

Diğer anlamları

BBC

İngilizce BBC kelimesinin İspanyolca karşılığı.
la BBC (corporación de radio-teledifusión británica)

BBC

İngilizce BBC kelimesinin Fransızca karşılığı.
BBC (British Broadcasting Corporation soit "L'Autorité de la radiodiffusion britannique"), organe de diffusion de programmes de télévision et de radio, société de médias britannique de réputation d'excellence située au Royaume-Unis

BBC

İngilizce BBC kelimesinin Almanca karşılığı.
British Broadcasting Service (der britische Radio- und Fernsehensender)

BBC

İngilizce BBC kelimesinin İtalyanca karşılığı.
ente radiofonico britannico

BBC

İngilizce BBC kelimesinin Portekizce karşılığı.
abreviação de corporação de emissão (tv) inglesa

BBC

Türkçe BBC kelimesinin İngilizce karşılığı.
British broadcasting company

BBC

İngilizce BBC kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
BBC (Britse radio-omroep)

BBC

Flemenkçe BBC kelimesinin Fransızca karşılığı.
(televisie) BBC (f)

BBC

Fransızca BBC kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(télévision) BBC (f)

BBC

Fransızca BBC kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(télévision) BBC (f)

BBC

Fransızca BBC kelimesinin Portekizce karşılığı.
(télévision) BBC (f)

BBC

Fransızca BBC kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(télévision) BBC (f)

BBC

İtalyanca BBC kelimesinin Fransızca karşılığı.
(televisione) BBC (f)

BBC

Portekizce BBC kelimesinin Fransızca karşılığı.
(televisão) BBC (f)

BBC

İspanyolca BBC kelimesinin Fransızca karşılığı.
(televisión) BBC (f)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

BBC
BBC