Bender Abbas

Bender Abbas (Farsça: بندر عباس) (Arapça: بندر عباس) İran'ın Hürmüzgan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir.

Bender Abbas (Farsça: بندر عباس) (Arapça: بندر عباس) İran'ın Hürmüzgan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehir. Bender Abbas, Fars Körfezi'nin girişinde oldukça stratejik bir konumda yer alır. İran Deniz Kuvvetleri'nin ana üssü bu şehirdedir. Hürmüzgan Eyaleti'nin yönetim merkezi ve en büyük kenti olan Bender Abbas'ın 2005 yılı resmi nüfusu 367.508'dir. Tarih Kentin geçmişine dair en eski kayıt, M.Ö. 586 ve M.Ö. 522 yılları arasında Pers imparatoru I. Darius zamanına denk gelir. İskender Pers İmparatorluğu'nu aldığında kent 'Hormirzad' adıyla biliniyordu. 16.yy'a gelindiğinde kent İran'ın yerli halkı tarafından 'Gamrūn' olarak biliniyordu. Daha sonra Avrupalı denizciler kente Bamdel Gombruc adını verse de 1514 yılında kent Portekizliler tarafından alındı ve kente sahillerinde bolca bulunan istakozlara nispetle 'Comorão' ismini verdiler. Kent Portekizliler için Hindistan deniz yolunu korumak için hayati öneme sahipti. 100 yıl Portekiz idaresinde kalan kent, 1614 yılında Safevi hükümdarı I. Abbas tarafından geri alındı ve adı Bandar-e Abbās (tr: Abbas Limanı) olarak değiştirildi. İngilizler ve Portekizliler tarafından 'Combrù' veya 'Combu', Gumbrown, Gamrou, Gomrow, Cummeroon gibi isimlerle anılan kentin ismi 1670'li yıllarda Gameroon olarak kalmıştır.

Ulaşım

ve Ticaret Önemli bir liman olması sebebiyle ulaşım oldukça gelişmiştir. İşlek olan deniz ulaşımının haricinde, düzgün otoyollarla ülkenin diğer şehirlerine bağlanır. Bandar Abbas Uluslararası Havaalanı ise büyük kargo uçaklarına hizmet verebilecek şekilde gelişmiştir. Şehirde ticaretle paralel olarak sanayi de gelişmiştir. Tütün, narenciye, konserve balık ve seramik önemli sanayi kollarıdır. İklim Bender Abbas, sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Yıllık sıcaklık değerleri oldukça yüksektir. Şehir deniz seviyesinden 9 m. yüksekte kurulmuştur.
Ulaşım Bender Abbas'ın bağlı olduğu otoyollar şunlardır: * , 300 km kuzeydoğu bölgesi. * Bender Abbas-Kirman, 484 km. kuzeydoğu bölgesine bağlanır. * Bender Abbas-Şiraz, 650 km. kuzey bölgesine bağlanır. * Bender Abbas-Zahidan, 722 km. doğu bölgesine bağlanır. Dış bağlantılar * Bandar Abbas on Iran Chamber Society (www.iranchamber.com) * Bandar Abbas Limanı * www.hums.ac.ir/english/province/hormozgan english/bandar_abbas.htm

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.