Bernardo O'Higgins

Bernardo O`Higgins Riquelme (20 Ağustos 1778 Chillán, Şili- 24 Ekim 1842, Lima, Peru) asker ve Şili`nin bağımsızlık savaşcısıdır. 1817-1823 yılları arasınada Şili`nin ilk ``Director Supremo`` `sudur.

Hayatı

Concepción`nun o zamanki belediye başkanı Ambrosio O`Higgins`in evlilik dışı oğlu olarak Chillán`da dünyaya gelir. Daha sonra babası Şili valisi ve Peru valisi olur. Annesi ``Isabel Riquelme`` Chillán`da tanınmış bir kişidir.

İlk yıllarında annesinin ailesinin yanında yaşar. Babası, finansal açıdan onu desteklese ve eğitimi ile ilgilense de ilişkisi mesafelidir. O zamanlar İspanyol hükümet memurlarının yerli kadınlarla evlenmesi yasaktır.

Ambrosio O`Higgins, Peru valisi olduğunda eğitimini tamamlaması Bernardo`yu Londra`ya gönderir. O`Higgins, mesela Venezuellalı Francisco de Miranda gibi Güney Amerika`nın bağımsızlık savaşçılarının çevresine girer. ``Lautaro`` mason locası katılır.

Bağımsızlık savaşı

1810 `da Şili`nin bağımsızlık savaşçılarına katılmıştır. 1813`de hareketin savaş kanadının komutanlığına getirilir. 1814`de Rancagua Muharebesi`nde yenilir ve Arjantin`e kaçmak zorunda kalır. Şili`de Reconquista devrine girilir.

1817 General Josí© de San Martí­n ile Andlar`dan yürüyüşe geçerek İspanyolları Chacabuco Muharebesi`nde yener. Kaybedilen Cancha Rayada Muharebesi`nde 1818 yılında kolundan yaralanır.

Maipú Muharebesi 5 Nisan 1818 tarihinde Şili bağımsızlık savaşçılarına nihai galibiyeti getirir. Muzaffer Josí© de San Martí­n milli bir hükümet kurar. Bununla birlikte Şili devlet başkanlığını Bernardo O`Higgins`in lehine reddeder.

Director Supremo

O`Higgins, Ülkenin aristokrasisi tarafından bağımsız Şili`nin ilk lideri olarak tanınır ve diktatör yetkileri ile donatılarak ``Director Supremo`` ünvanı verilir. Makamına 16 Şubat 1817`de çıkar. 12 Şubat 1818`de Şili bağımsız olur.

Hükümetinin altı yılı içinde askeri akedemi kurar ve yeni bir Şili Bayrağı yürürlüğe koyar. Dış politikada San Martin`in başarısız olan Peru`daki diğer akınlarını destekler. Bu askeri mağlubiyetler ile radikal ve liberal refaormları (arsitokrasinin kaldırılması, arazi sahipleri ve kilisenin güçlerindeki sınırlamalar) büyük toprak sahiplerini ve muhafazakarları kızdırır. 28 Ocak 1823`de indirilir.

O`Higgins sürgün olarak Peru`ya gider ve 1842`de Lima`da ölür. 1869 bedeni Şili`ye nakledilir. 1979`dan beri mezarı Santiago`da, başkanlık sarayı La Moneda önündeki ``Altar de la Patria``-Mozolesi`nde bulunur.

Kaynak

kaynak wiki| url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Bernardo_O%E2%80%99Higgins&oldid=38533075|tarih=2 Kasım 2007|dil=Almanca| madde=Bernardo O`Higgins

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.