Bilim kurgu

Bilim kurgu, yakın ya da uzak gelecek ile ilgili hikayelerin bugün mümkün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu bazen geçmisi de kurgulayabilir.Bilim kurgu bir sanat türü olarak çok daha önceleri var olduğu halde , adına kavuşması için 50'li yıllarda bu şekilde adlandırmasını beklemiştir.

BILIM KURGU (türkçe) anlamı
1. Çağdaş bilim verileriyle düş gücünden oluşan (film
2. roman vb.).

Bilim Kurgu hakkında detaylı bilgi

Bilim kurgu, yakın ya da uzak gelecek ile ilgili hikayelerin bugün mümkün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu bazen geçmisi de kurgulayabilir.

Bilim kurgu bir sanat türü olarak çok daha önceleri var olduğu halde, adına kavuşması için 50'li yıllarda bu şekilde adlandırmasını beklemiştir.

Yazın'da Bilim Kurgu

* Jules Verne
* Karel Čapek
* Arthur C. Clarke
* Isaac Asimov
* Frank Herbert
* H.G. Wells
* Yevgeni İvanoviç Zamyatin (Zemyetkin)
* Stanislaw Lem
* Philip K. Dick
* Ursula K. LeGuin
* J. G. Ballard
* Samuel Delany
* Jack Vance
* David Brin
* Thomas Disch
* Robert Sheckley
* Harry Harrison
* John Brunner
* Alexei Panshin
* Poul Anderson
* Robert A. Heinlein
* Kurt Vonnegut Jr.
* Frederik Pohl
* Roger Zelazny
* Bernard Werber
* Brian W. Aldiss
* C. M. Kornbluth
* Eric Frank Russell


Sinemada Bilim Kurgu



Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bilim kurgu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bilim-kurgu

Bilim kurgu yakın ya da uzak gelecek ile ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu bazen geçmişi de kurgulayabilir.

Saturn Ödülü En İyi Bilim Kurgu Filmi

En İyi Bilim kurgu filmi Saturn Ödülü kazananların listesi;

Bilim Kurgu Filmi

Bilim kurgu filmi, sıklıkla fütüristik uzay mekikleri, robotlar veya diğer teknolojiler eşliğinde; dünya dışı yaşam formları, yabancı gezegenler ve zaman yolculuğu gibi hayali fenomenlerin spekülatif ve bilime dayalı tasvirlerini kullanan film türüdür. Bilim kurgu filmi, ...

Bilim Kurgu Kitapları Listesi

Türkçe`de yazılmış ve Türkçe`ye tercüme edilmiş bilim kurgu kitapları listesi. Romanları ve öykü derleme antolojileri içerir. Tür ayrımının belirgin olduğu kitaplar için, fantastik (fantezi) türü listeye dahil değildir. Farklı türlerde yazmış olan yazarların sadece bilim ...

Bilim Kurgu(yazın)

Bilim kurgu genelde gelecek bir zaman diliminde gecen olayları veya bugün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını temel alan fantezi edebiyatı tarzının en bilinen türlerindendir.

Bilim Kurgu (yazın)

Bilim kurgu genelde gelecek bir zaman diliminde gecen olayları veya bugün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını temel alan fantezi edebiyatı tarzının en bilinen türlerindendir.

En İyi Bilim Kurgu Filmi Saturn Ödülü

En İyi Bilim Kurgu Filmi Saturn Ödülü kazananların listesi;

Android (bilim Kurgu)

Android, eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam ifade eder. Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır.

Post Apokaliptik Bilim Kurgu

Post apokaliptik, bilimkurgu janrının, nükleer savaş, salgın veya başka bir felaket sonrası medeniyetin çöküşünü konu alan, alt türlerinden biridir (bazı durumlarda, genel olarak fantastik türe girer).Post apokaliptik kurgu, felaket geçirmiş bir dünya veya medeniyette kurulur. ...

Bilim Kurgu Filmleri Listesi

Sessiz Filmler (1900-1930)