Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung. (d.

Carl Gustav Jung

thumb|Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung. (d. 26 Temmuz 1875 Kesswil, Kanton Thurgau, İsviçre. ö. 6 Haziran 1961 Küsnacht ZH, Zürichsee). İsviçreli psikolog ve psikiyatrist, analitik psikolojinin kurucusu.

Biyografi

Jung İsviçreli bir papazın oğludur. 1895 yılında Basel de tıp eğitimi almaya başladı ve 1900 yılında Eugen Bleuler`in asistanı olarak Burghölzli`de psikiyatrist olarak hizmet verdi. Doktorasını 1902 yılında tamamladı. Konu ``okult (gizli,görünmeyen) fenomenler (etkiler) ve onların Psikoloji ile Patolojile bağlantıları``. Paris`de 6 ay Pierre Janet ile bilgilerini derinleştirdi. 1903 yılında Emma Rauschenbach ile evlendi.

Etkisi

Carl Gustav Jung sadece psikoterapi bilim dalını değil, aynı zamanda Psikoloji, Teoloji, Etnografi bilimi, Edebiyat ve güzel sanatları da etkiledi. Psikoloji bilim dalında kendisi tarafından bulunan ve yapılan kavramlar geniş şekilde kabul gördü. Örneğin; kompleks, introversion ve ekstraversion, gölge, arketipler (enerjikompleksler), kolektif bilinçaltı, anima, animus.

Gölge

Gölge bilinçaltı bir kompleks dir. Şuur ve benliğin karşıtı, tersi dir. Istenilmeyen kabul görünülmeyen tüm kişisel özelikler gölge kompleksinde dahil oluyorlar. Örnek olarak biri kendini nazik ve kibar olarak tanımlıyorsa onun gölgesi kaba ve katı dir. Acımasız birinin gölgesi çok naziktir. Kendini çirkin olarak tanımlayan kişilerin gölgeleri güzel olmaktadır.(Ama başkaları bunu görmezse bizim güzel tanımlamamız sadece bizi kibirlendirir)

Gölge ne zaruri iyi ne de zaruri kötüdür. Jung gölge dokunun varlığını bilinçaltından şuura kavuşturmanın önemini vurgulamaktadır. Bu yapılmadıkca kendi gölge kompleksimizi projeksiyon yaparak iletişim bozukluğuna ve ruhta derin yaralara yol açarız.

Eserleri

  • Carl Gustav Jung - Psikoloji ve Din
  • Carl Gustav Jung - Anılar, Düşler, Düşünceler


Ayrıca bakınız

Carl Gustav Jung - Psikoloji ve Din. }

Bağlantılar

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar