Cerrahi

Cerrahi, tıbbın en eski dallarından biridir. İlaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirilmesine dayanır.

Tıbbın en eski dallarından biridir. İlaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirilmesine dayanır.

Diğer anlamları

Cerrahi

Cerrahi Alm. Chirurgie (f.), Fr. Chirurgie (f.), İng. Surgery. Yaralanmaları veya hastalıkları operasyon (ameliyat) teknikleriyle tedavi etme ilmi. Cerraha, daima tıbbın en büyük konularından birisi olmuştur. Zamanımızdan yaklaşık 4000 yıl önceki Mısırlılar, bilinen ilk cerraha çalışmaları yapmışlardır. Son 4000 yılda cerraha çok yavaş gelişme göstermiştir. Avrupa’da Rönesansla birlikte pekçok ilimde büyük ilerlemeler olurken, cerraha konusuna fazla eğilinmemiş ve cerraha müdahaleler çok yerde berberler tarafından yapılmaya devam edilegelmiştir. Bu devirde yapılan cerraha müdahalelerin sonucu hiç de yüz güldürücü olmayıp, ameliyatların çoğu ölümle nitacelenmekteydi.

Cerrahi

Türkçe Cerrahi kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. surgical, pertaining to or involved in surgery, used in surgery, pertaining to surgeons n. surgeon, operating surgeon, (Slang) sawbones; butcher

Cerrahi

cerrahlıkla ilgili. hekimliğin, ameliyatla sağaltım yapan dalı.

Cerrahi

Türkçe Cerrahi kelimesinin Fransızca karşılığı.
chirurgical/e

Cerrahi

Türkçe Cerrahi kelimesinin Almanca karşılığı.
adj. chirurgisch

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cerrahi
Cerrahi