Claudius (Gens)

Kısaca: Claudius Ailesi ya da gens Claudia, Antik Roma'nın en eski ve köklü ailelerinden birisi olan ve mensuplarının yüzyıllar boyunca Roma kentini ve İmparatorluğunu yönetmiş olduğu antik Roma ailesi. Geleneksel olarak ailenin kökeni, MÖ 504 yılında Regillus yakınlarında yandaşlarıyla birlikte savaşı terk ederek Roma'lılarla barış yapmayı tercih Sabin kökenli Attius Clausus ile başlatılır. ...devamı ☟

Claudius Ailesi ya da gens Claudia``, Antik Roma`nın en eski ve köklü ailelerinden birisi olan ve mensuplarının yüzyıllar boyunca Roma kentini ve İmparatorluğunu yönetmiş olduğu antik Roma ailesi.

Geleneksel olarak ailenin kökeni, M.Ö.504 yılında Regillus yakınlarında yandaşlarıyla birlikte savaşı terk ederek Roma`lılarla barış yapmayı tercih Sabin kökenli ``Attius Clausus`` ile başlatılır. Bu olay Roma tarafından memnuniyetle karşılanmış ve bu sebeple tüm yandaşlarına yurttaşlık ve arazi verilmiş, ayrıca kendisi de Latince ``Appius Claudius Sabinus Inregillensis`` olarak çağrılan bir Roma Senatörü yapılmıştır. Aile isminin, bir çok aile üyesinin doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak topallamalarıyla ilgili olarak Latince claudeo (topallamak) fiilinden kaynaklandığı kabul edilir.

Claudius Ailesi`nin (Gens Claudia) kolları

Cumhuriyetin sonlarına doğru Claudius ailesi (``gens``) bir çok büyük kola ayrılmıştır.

  • Ailenin pek tanınmayan patrici kolu bir cognomen`e sahip değildir. Üyelerinden biri olan Lucius Claudius, M.Ö. 1. yüzyıl ortalarında Rex Sacrorum olarak görev yapmıştır.
  • Cognomen`leri ``Marcellus`` (dişil. ``Marcella``, "şavaşçı" anlamına gelir) olan ``Claudius`lar`` pleb sınıfındandır ve M.Ö. 51-49 yılları arasında ard arda üç konsül çıkarmışlardır. Praenomina olarak Gaius ve Marcus`u tercih etmişlerdir. Gaius Claudius Marcellus (M.Ö. 49`da konsül) Augustus`un kız kardeşi Küçük Octavia ile ve oğulları Marcus Augustus`un kızı Yaşlı Julia ile evlenmiştir.
  • Cognomen`i ``Pulcher`` (dişil. ``Pulchra``, "güzel" anlamına gelir) olan Cladiuslar patrici sınıfındandır ve ayrıca Cumhuriyetin sonlarına doğru oldukça tanınmışlardır; praenomina olarak Appius (bu praenomen`i taşıyan tek ailedir) ve Publius`u tercih etmişlerdir.
  • Bazı pleb kökenli Claudiuslar gentilicium "Clodius." olarak çağırılırlar
  • Claudia (ve Clodia) kadınlar tarafından kullanılan formudur.


``Gens Claudia`` mensubu dikkat çekici şahsiyetler

Note: Nero`nun ölümünden sonraki Claudius ailesi mensupları, ya onların azatlı kölelerinin ya da yine Caludiuslar tarafından kendilerine yurttaşlık verilen kişilerin soyundan gelirler.

Ayrıca bkz.

Çeviri kaynağı

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Claudius_%28gens%29 |tarih=05 Ocak 2007 |dil=İngilizce |madde=Claudius (gens)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.