Distorsiyon

Distorsiyon, bir nesnenin şeklinin değişime uğramasıdır. Dilimize İngilizce'den giren bu sözcük genellikle müzikle ilgili bir terim olarak kullanılmaktadır. Sözcük aslında; çarpıtma, çarpıklık, bükülme, tahrif, deformasyon, değişme, bozulma anlamlarına gelir.

Freudiyen düş yorumlarında kullanılan bir terimdir. Freud'a göre, rasyonel içerikli bir düşte yer alan bir distorsiyon (gerçeklikten sapma), bir fikrin bilinç -öncesi safhadayken bilinçdışı arzuların egemenliği altına girmesinin bir örneğidir.

Distorsiyon, bir nesnenin şeklinin değişime uğramasıdır. Dilimize İngilizce'den giren bu sözcük genellikle müzikle ilgili bir terim olarak kullanılmaktadır. Sözcük aslında; çarpıtma, çarpıklık, bükülme, tahrif, deformasyon, değişme, bozulma anlamlarına gelir.

Terim; elektronik, müzik, optik ve haritacılıkta da bozulma durumlarını ifade etmek için yaygın olarak kullanılır.

Müzik Terimi Olarak Distorsiyon

Distorsiyon (distortion), elektrogitar sesinin değiştirilme, çarpıtılma işlemine denir. Distorsiyon rock , metal, blues, pop vb. birçok müzik türünde vazgeçilmez bir unsurdur.

Bir müzik aletinin sesini distorsiyona uğratmak için; genel olarak ayakla kumanda edilen pedal biçiminde yapılmış elektronik aletler ,dahili distorsiyon işlevi gören elektronik devreleri de olan gitar yükselticileri ya da bilgisayar programları kullanılır.

Bir çok çeşit distorsiyon pedalı bulunmaktadır.Yapılan müzik tarzına göre tonları da değişir.Örneğin blues için daha yumuşak distorsiyon veya (overdrive) pedalları kullanılırken,metal için çok sert ve sivri ses veren pedallar kullanılır.

Ayrıca amplifikatör devresine dahil edilmiş distorsiyon efektleri de vardır.Giriş seviyesinde gitaristler için çoğu zaman yeterli olur.Ancak sahne için kullanışsızdırlar ve ton çeşitliliğine sahip değildirler.

Optik DistorsiyonFotoğraf makinesi objektiflerinde perspektif bozulmaları olarak karşımıza çıkan bozulmalardır.

Diğer anlamları

distorsiyon

Türkçe distorsiyon kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. distortion

distorsiyon

Türkçe distorsiyon kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Distorsion

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Distorsiyon ilgili konular

 • Elektrogitar

  Elektro gitar veya elektronik gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses
 • Heavy metal

  Heavy Metal bazen de metal müzik olarak adlandırılan müzik türü agresif ritimler ve aşırı distorsiyon'lu gitarlarla karakterize edilir. Bu t
 • Distorsiyon

  Distorsiyon, bir nesnenin şeklinin değişime uğramasıdır. Dilimize İngilizce'den giren bu sözcük genellikle müzikle ilgili bir terim olarak k
 • Metal müzik

  Metal, rock müziğin daha sert ve agresif olan türüdür.
 • Grinderman

  Grinderman Nick Cave`in 2005 yılında kurduğu gurubun ve çıkardıkları albümün adı.
 • Akustik gitar

  Görünüş olarak klasik gitara benzeyen fakat tellerin cinsi bakımından klasik gitardan farklı olarak çelik tel kullanılan belli bir elektronik
 • Ritim gitar

  Ritim gitar gitar ile ritmik bir biçimde çalınan akorların oluşturduğu, vokaliste veya diğer müzik aletlerine eşlik edilebilen gitar tekniği
 • Solo gitar

  Solo gitar çoğunlukla gitarın ince notalarında çalınan, ritim gitara göre daha hızlı olan melodiler bütününe verilen isim.
Distorsiyon
distorsiyon