Ebubekir Sifil

Kısaca: Yaşamı ...devamı ☟

Yaşamı

25 Aralık 1960 tarihinde Kars`ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Sarıkamış`ta, liseyi Kars İmam-Hatip Lisesi`nde okudu. 1978 yılında Erzurum`da Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü`ne (şimdiki adıyla Eğitim Fakültesi) girdi. 1980 yılında bu okuldan ayrıldı ve aynı yıl Ankara`da Gazi Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu`na (şimdiki adıyla İletişim Fakültesi) girdi. 1984-85 öğretim yılında bu okulun Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü`nden mezun oldu. 1986 yılına kadar serbest çalıştı. Bu arada kısa süreliğine özel bir şirkette Arapça çevirmenlik yaptı. Aralık 1986 - Nisan 1987 tarihlerini kapsayan askerlik döneminin ardından bir süre yine serbest çalıştıktan sonra 1989 yılından 1993 yılı sonuna kadar Türkiye Diyanet Vakfı`nda yayın editörlüğü yaptı. 1993-1996 arası Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`nde ve 1998-1999 arası Eskişehir`de Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı; her iki görevinden de kendi isteğiyle ayrıldı. Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`nde Hadis Bilim Dalı`nda yaptığı yüksek lisansını 1996, doktorasını 2006 yılında bitirdi.

1999-2000 arası Yeni Mesaj gazetesinde günlük yazılar yazdı. 2000 yılından beri günlük yazılarını Milli Gazete`de devam ettirmektedir. Ehlisünnetten ayrıldığı bazı noktalar olmuştur. Örneğin Müslüman kimsenin küfre düşmesi konusunda kednin şartlar uydurmuştur. Ayrıca kendisi bazı insanların övgüsü sebebiyle bir de çok şeyler bildiğini sanması sebebiyle kibirlilik ve kendini beğenmişlik göstermiştir. Dolayısıyla bu kimse ilim adamı değildir. Dikkatli olunmalıdır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

İlmi ve Edebi Çalışmaları

- 1989 yılından itibaren Girişim, Kitap Dergisi, İlim ve Sanat, Bilgi ve Hikmet, İslami Araştırmalar, İslami Edebiyat, Beyan, Altınoluk, Semerkand, İrşad, İnkişaf gibi dergilerde yazıları yayımlandı. Halen Semerkand ve İnkişaf dergilerinde düzenli olarak yazmaktadır.

- ``Modern İslam Düşüncesinin Tenkidi`` adıyla başlattığı seri çalışmanın ilk ürünü (Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK`ün görüşlerinin ele alındığı cilt) Mayıs 1997 tarihinde (4. baskı Nisan 1999), Fazlur Rahman`ın görüşlerinin ele alındığı cildin 1. kısmı Ocak 1998 tarihinde (2. baskı Ocak 1999) ve 2. kısmı Aralık 1999 tarihinde Kayıhan Yayınevi tarafından neşredildi. (Bu dizinin ilerleyen ciltlerinde Prof. Dr. Süleyman ATEŞ, Prof. Dr. Hüseyin ATAY, Prof. Dr. M. Hayri KIRBAŞOĞLU gibi ilim adamlarının görüş ve yaklaşımları işlenecektir.)

- Yukarıda adı zikredilen dergilerde yayımlanmış bulunan yazılarının bir kısmı ile neşredilmemiş bazı makaleleri ``Çağdas Dünyada İslami Duruş`` adlı kitapta (Rıhle Yayınları-1999) bir araya getirildi.

- ``Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler`` adıyla Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK`ün görüşlerinin eleştirisine tahsis ettiği bir seri çalışmanın ilk ürünü Alperen yayınları arasında (Aralık-2001) yayımlandı.

- Arapça`dan yaptığı bir çeviri Risale Yayınları arasında ``İhtilaftan Rahmete`` adıyla 1989 yılında neşredildi. 1997 yılında bu çalışmanın ikinci baskısı ``Mezhep Meselesi ve Fıkhi İhtilaflar adıyla`` yapıldı.

- 2001 yılından itibaren Milli Gazete`de yazdığı yazılar ``İslam ve Modern Çağ`` adlı seride bir araya getirildi (Kayıhan Yayınları-2004).

- Arapça`dan çevirdiği ``Makalatu`l-Kevseri`` adlı eserin baskı hazırlıkları sürmektedir.

- Halen Hanefi mezhebinin fıkhi konulardaki hadis delillerini zikreden ve diğer mezheplerin delilleriyle karşılaştırmalar yapan en hacimli eser olarak bilinen 22 ciltlik İ`lau`s-Sünen`in çevirisi üzerinde çalışmaktadır. Şu ana kadar bu eserin 7 cildinin tercümesi bitirilmiş ve yayıma hazır hale getirilmiştir.

- Türkiye Diyanet Vakfı tarafından neşredilmekte olan İslam Ansiklopedisi`ne madde telif etmektedir. Telif ettiği maddeler (ki şu anda 15`i geçmiş bulunmaktadır), adı geçen ansiklopedinin XIV. cildinden itibaren neşredilmeye başlamıştır.

- 1980 yılından 1993 yılına kadar yazdığı şiirler Mavera, Dergah, Yedi İklim, İslami Edebiyat, Kayıtlar, Güneysu dergilerinde yayımlandı.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.