hâdis

Hadisler (Arapça: اَلْحَدِيثْ ‎) veya Hadis-i Şerif (Ar.: اَلْحَدِيثِ شَرِيفْ ‎); Lügatte söz, haber, sonradan vücuda gelen şey anlamına gelen hadis dini terminolojide bir rivayet zinciri ile Muhammed'e isnad edilen ve kendisinin değişik olaylar ve sorunlar karşısında veya Kur'an'ın âyetlerini açıklamak için söylediğine inanılan söz, fiil ve takrir (onaylama) leri ifade eder. Hadislerin toplanması, nakli ve eleştirisi ile ilgilenen kişiye hadisçi denir.

HÂDIS (türkçe) anlamı
1. Yeni. Sonradan olan şey. Değişen. Hudus eden.

Hâdis hakkında detaylı bilgi

hadis ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Hadis

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Disquisitiones Arithmeticae

Disquisitiones Arithmeticae (Aritmetik Araştırmalar), Alman matematikçi Carl Friedrich Gauss tarafından Latince yazılmış, ana konusu sayılar kuramı olan bir matematik kitabıdır. İlk baskısı 1801 yılında, Gauss henüz 24 yaşındayken yapılmıştır.

Dis

Dis,J.R.R.Tolkien'in hayali orta dünya serisindeki bir kadın cüce karakteridir.

Discus

Diskus, akvaryum dünyası balıklarından çiklitgiller ailesinin çok bilinen bir türüdür. Güney Amerika'daki Amazon ırmağı anayurdudur.

Disk

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (kısaca DİSK), 13 Şubat 1967`de Türk-iş`ten ayrılan sendikalar tarafından kurulan işçi konfederasyonudur. Genel merkezi İstanbul`dadır.