Edward Kennedy

Edward Moore Kennedy ya da Ted Kennedy, (d. 22 Şubat 1932 Boston - ö.

Edward Kennedy, ``(Ted Kennedy)``, (d. 1932). Amerika Birleşik Devletleri Senato`sunda Massachusetts eyaletini temsil eden iki senatörden biri olup 1963 yılından beri kesintisiz senatörlük yapmaktadır. Demokrat Partinin en kıdemli ve en etkin üyelerindendir.

Edward Kennedy, Amerika Birleşik Devletlerinin 35. başkanıyken bir suikast sonucu ölen John F. Kennedy`nin kardeşidir. Ayrıca diğer kardeşi Robert Kennedy de başkan adaylığı sırasında suikast sonucu öldürülmüştür. 1964 yılında başından geçen bir uçak kazasında pilot ve Kennedy`nin yardımcısı ölmüş fakat Kennedy ağır yaralı olarak kurtulmuştur. Kardeşlerinin suikast sonucu ölmesinden sonra başkanlığa aday olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılmaktayken 1969 yılında başından geçen bir olay başkanlık şansını yitirmesine yol açtı. Bu olaya Chappaquiddick skandalı denir. Kennedy, Mary Jo Kopechne adlı genç bir kadınla gece geç saatte muhtemelen sarhoş bir şekilde Chappaquiddick adasındaki bir partiden ayrılır ve kısa bir süre sonra arabası bir köprüden uçarak küçük bir gölün içine düşer. Kazadan sonra Kennedy`nin hemen polisi aramaması, Mary Jo Kopechne`nin Kennedy`nin sarhoş araba kullanması sonucu ölmüş olduğu söylentileri Kennedy`nin siyasi hayatını çok olumsuz etkilemiştir. Buna rağmen 1980 yılında Jimmy Carter`a karşı Demokrat partiden başkanlık için aday adayı olmuş fakat seçilememiştir.

Başkanlık umudu yok olduktan sonra Kennedy kendini tamamen senatoya verdi. Demokrat partinin en liberal (sol) kanadını temsil etmektedir. 2004 seçimleri başkan adayı John Kerry için ağırlığını koydu. Cumhuriyetçi partinin çoğunlukta bulunduğu senatoda muhalefetin en etkin üyelerinden biridir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Edward Kennedy
Edward Kennedy