fince

Fince (Fince: Suomi), Finlandiya nüfusunun %92'sinin konuştuğu dildir. Finlandiya'nın resmi olan Fincenin diğer bir ağzı olan Meänkieli dili ise İsveç'in ikinci resmi dilidir.

FINCE (türkçe) anlamı
fin dili.
FINCE (türkçe) anlamı
1. Fin dili.
FINCE (türkçe) ingilizcesi
1. n. Finnish,
FINCE (türkçe) fransızcası
1. finnois [le]
FINCE (türkçe) almancası
1. n. Finnisch

Fince hakkında detaylı bilgi

Fince (Fince: Suomi), Finlandiya nüfusunun %92'sinin konuştuğu dildir. Finlandiya'nın resmi olan Fincenin diğer bir ağzı olan Meänkieli dili ise İsveç'in ikinci resmi dilidir.

Fince, Ural Altay Dil Ailesi'nin bir üyesidir ve sondan eklemeli diller grubuna girer. Tıpkı Türkçede olduğu gibi Fincede de adlar cümlede kullanılma şekillerine göre farklı hallerde kullanılır.

Huomenta = Günaydın
(Hyvää) päivää = İyi günler (ya da günaydın)
(Hyvää) iltaa = İyi akşamlar
Hyvää yötä = İyi geceler Terve / Moro = Merhaba Hei / Moi = Selam Heippa / Moika / Hei Hei / Moi Moi = Hoşçakal Näkemiin = (Sonra) Görüşürüz Hyvästi = Allahaısmarladık Hauska tavata = Tanıştığımıza memnun oldum. Kiitos = Teşekkür ederim. Kiitos, samoin = Aynı şekilde Mitä kuuluu? = Nasıl gidiyor? (Yabancılar arasında kullanılmaz) Kiitos hyvää = İyiyim, teşekkür ederim. Tevetuloa = Hoşgeldiniz

Önemli Sözcükler

kyllä = evet ei = hayır

olen / minä olen = ben

minä, sinä, hän = ben, sen, o

me, te, he = biz, siz, onlar

Mä, Sä - Ben, Sen (yabancılar arasında kullanılmaz)

yksi, kaksi, kolme - bir, iki, üç

neljä, viisi, kuusi - dört, beş, altı

seitsemän, kahdeksan - yedi, sekiz

yhdeksän, kymmenen - dokuz, on

sata, tuhat, miljoona - yüz, bin, milyon

Anteeksi - özür dilerim

olut - bira

karhu - ayı

Suomi - Finlandiya

suomi - Fince

Mitä kuuluu? - Nasılsın? (tam olarak "ne duyuldu?", yabancılar ayasında kullanılmaz. )

En ymmärrä - Anlamıyorum.

Ymmärrän / Minä ymmärrän - Anlıyorum

¹Ymmärrät (te)kö suomea? - Fince anlıyor musun (uz)?

¹Puhut (te)ko englantia? - İngilizce konuşuyor musun (uz)?

  • Olen englantilainen / amerikkalainen / australialainen / uusiseelantilainen / irlantilainen / skotlantilainen - Ben İngilizim / Amerikalıyım / Avustralyalıyım / Yeni Zelandalıyım / İrlandalıyım / İskoçum


¹Olet (te)ko englantilainen? - İngiliz misin (iz)?

Missä sinä asut/¹Missä te asutte? - Nerede oturuyorsun (uz)?

¹ -te eki tümceyi resmileştirmek için kullanılır. -te eki konulmaz ise tümce gayri resmi olur. Birden fazla kişiyle konuşurken -te eki eklenir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fince Dil Bilgisi

Fince dil bilgisi, Fince`yi konuşabilmeyi sağlayan kurallar bütünüdür. Fince konuşma dilinden ayrı olarak ortak yazı dilini esas alır. (Tıpkı Türkçe kitaplarda "Gelemiycekmi" değil de "Gelemeyecek mi?" yazması gibi)

Fince Vikipedi

Fince Vikipedi (Suomenkielinen Wikipedia), Vikipedi'nin Fince sürümüdür. 20 Mayıs 2011 itibarıyla, 267.280 maddeye, 175.685 kullanıcıya ve 48 yöneticiye sahiptir.; madde sayısına göre 16. en büyük Vikipedi sürümüdür.

Jippo

Jippo, Joensuu merkezli bir Fin futbol kulübüdür. Günümüzde Finlandiya ikinci ligi Ykkönen'de oynamaktadır. Başkan Jarmo Korhonen, 2010 sezonunda Mark Dziadulewicz'i teknik direktörlüğe getirmiştir. Kırmızı siyahlı ekip maçlarını Joensuun keskuskenttä'da oynar. 2001'de ikisi de ...

Ural

Ural kelimesi aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Zizania

''Zizania'', buğdaygiller familyasının pirinçgiller oymağından, Kuzey Amerika ile Çin'de yetişen, yerli halklar tarafından taneleri pirinç gibi, sapı ise soyulup yenen, 4 türü bulunan sucul bitki cinsi.

Resmi Dil

Resmî dil bir ülkede anayasa veya kanun ile kabul edilen dili tanımlamak için kullanılan terimdir. Örneğin Türkiye'de resmî dil anayasa ile Türkçe olarak belirlenmiştir.

Kiril Alfabesi

Kiril alfabesi (Makedonca:Кирилица, Bulgarca: Кирилица, Rusça: Кириллица, Kirillitsa), yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan ...

Dil Bilgisi

Dil bilgisi, dilleri bütün cepheleriyle konu edinip inceleyen bilimin adıdır. Arapça'da sarf ve nahv ilmi, batı dillerinde ise gramer olarak adlandırılır. Bir dili seslerden cümlelere kadar, ihtiva ettiği bütün dil birliklerini, geniş bir şekilde mana ve vazife olarak inceleyen ilme ...

Ural Dilleri

Ural dilleri, içinde otuz dokuz dil barındıran ve toplamda 50 milyon insan tarafından konuşulan dil ailesidir. Dünya üzerinde en çok konuşanı olan Ural dilleri, sırasıyla Macarca, Fince, Estonca, Marice ve Udmurtçadır.

İsveççe

İsveç ve Finlandiya'nın güney ve batı sahillerinde 9 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan, bir İskandinav dilidir.

Turancılık

Turancılık veya Turancılık, tüm Ural-Altay kavimlerinin birliğini savunan siyasi görüş. Finliler, Macarlar, Estonlar, Rusya içindeki Fin-Ugor kavimleri, Tunguzlar; Moğollar ve Türklerin bir araya getirilmesi olarak ortaya çıkmıştır. (Bakınız: Fin-Ugor kavimleri, Tunguzlar, ...