Flavia Julia Constantia

Kısaca: Flavia Julia Constantia, (293 sonrası- 330 civarı), Roma İmparatoru Constantius Chlorus ve onun ikinci karısı Flavia Maximiana Theodora`nın kızı olan Roma İmparatoriçesi. ...devamı ☟

Flavia Julia Constantia
Flavia Julia Constantia

Flavia Julia Constantia, (293 sonrası- 330 civarı), Roma İmparatoru Constantius Chlorus ve onun ikinci karısı Flavia Maximiana Theodora`nın kızı olan Roma İmparatoriçesi.

313 yılında, Constantia üvey kardeşi İmparator I. Constantinus tarafından müşterek imparator Licinius`a Milano buluşması fırsatıyla eş olarak verilmiştir. 315 yılında Valerius Licinianus Licinius adında bir oğlan çocuğu doğurmuş ve ardından Constantinus ve kocası Licinius arasında 316 yılında başlayan mücadele sırasında kocasının tarafında yer almıştır. 324 yılında iki imparator arasında başlayan ikinci savaş sırasında, Licinius`un bozguna uğramasının ardından, Constantia kocasının hayatı için Constantinus ve Licinius arasında aracılık etmiştir. Constantinus onun hayatını bağışlamış ve Thessalonica`da sade bir vatandaş gibi yaşamaya mecbur bırakmıştır ancak ertesi yıl (325), Licinius`un öldürülmesini emretmiştir. Constantia için ikinci darbe oğlu Licinianus`un Constantinus`un emriyle öldürülmesiyle gelmiştir.

Ertesi yıl, Constantia kardeşinin himayesinde yaşamış ve onurlandırılmıştır (ünvanı ``nobilissima femina`` idi). Din değiştirerek Hristiyan`lığa geçmiş,Jerome, ``Epist.``, 133.4; Tyrannius Rufinus, ``Hist. Eccl.`` 1.11. ve 1. İznik Konsili`nde Arian partiyi (325) desteklemiştir.Philostorgius, ``Hist. Eccl.`` 1.9.

NotlarKaynaklarKaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Flavia_Julia_Constantia |tarih= 06 Eylül 2007 |dil=İngilizce |madde=Flavia_Julia_Constantia

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.