Fulvia Plautilla

Kısaca: Publia Fulvia Plautilla, Fulvia Plautilla ya da Plautilla (d. 188/189 dolayları - ö. ...devamı ☟

Fulvia Plautilla
Fulvia Plautilla

" target="_blank"> üzerinde Plautilla]

Publia Fulvia Plautilla, Fulvia Plautilla ya da Plautilla (d. 188/189 dolayları - ö. 212 başları) Roma İmparatoriçesi ve İmparator Caracalla`nın tek karısı. Caracalla, ikinci dereceden kuzenidir.

Plautilla Roma`da doğdu ve büyüdü. Antik Roma`nın Fulvius klanınan bağlıdır. Fulvius ailesi, Tusculum kökenli ve orijin olarak bir zamanlar plebs statüsünde olan Roma siyasetinde Roma Cumhuriyeti`nden beri etkin olan bir ailedir. Annesi bilinmemekle beraber Praetorian muhafız`ların komutanı olan babası Gaius Fulvius Plautianus, konsül ve Roma imparatoru Lucius Septimius Severus`un birinci dereceden kuzeni, yakın dostudur. Babasıyla aynı adı taşıyan bir erkek kardeşi vardır.

Plautilla ve Caracalla`nın 202 yılındaki evliliğini ayarlayanlar Severus ve Plautianus`tur. Caracalla, babası tarafından Plautilla ile evlenmeye zorlandı ve müsrif bir törenle evlendiler. Caracalla ve Plautilla`nın çok mutsuz bir evliliği oldu. Caracalla, Plautilla`yı asla karısı olarak kabul etmedi ve onu küçümsedi. Tarihçi Cassius Dio`ya göre Plautilla uçarı bir karaktere sahipti.

Nümismatik delillere göre Plautilla, Caracalla`ya 204 yılında bir kız çocuğu (adı bilinmiyor) doğurmuştu ve aynı yıl kayınbabası, Arcus Septimi Severi`` adıyla bilinen bir kemerin, Septimius Severus, Severus`un karısı Roma İmparatoriçesi Julia Domna, Caracalla, Plautilla ve Publius Septimius Geta onuruna dikilmesini emretmişti.

4 Şubat 211`de kayınbabası öldü ve kocası ve onun kardeşi varisi olarak York`da (İngiltere) Roma İmparatoru ilan edildiler. Bir yıl içinde Caracalla küçük kardeşi Geta`nın öldürülmesini emretti ve çok geçmeden onun 20.000 destekçisiyle birlikte Plautilla, Caracalla`dan olan kızı ve Plautilla`nın erkek kardeşi de öldürüldü.

Ölümünden önce, Plautilla ve Caracalla`dan olan kızı, önce kocası tarafından Sicilya`ya ardından da kızıyla birlikte öldüğü Lipari`ye sürgüne gönderildi. Sürgünde, Ona ve kızına oldukça sert muamele edildi ve sonunda Caracalla`nın emriyle boğularak öldürüldü. Bu güne kadar ulaşan sikkeleri genellikler kayınbabasının saltanatı dönemindendir. Sikke üzerindeki yazıtlar: Plautilla Augusta ya da Plautilla Augustae şeklindedir.

Kaynaklar

  • http://www.treasurerealm.com/coinpapers/romanemperors/plautilla.html, İngilizce
  • http://vessels-of-time.com/women_of_rome.htm, İngilizce
  • http://www.roman-emperors.org/caracala.htm#Note_pfp, İngilizce
  • http://www.forumancientcoins.com/historia/coins/r4/r1461.htm, İngilizce
  • http://www.trajancoins.com/plautilla.htm, İngilizce
  • http://www.ancientlibrary.com/smith-bio/2739.html, İngilizce
Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Fulvia_Plautilla |tarih=15 Nisan 2007 |dil=İngilizce |madde=Fulvia Plautilla

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.