--}}

GENOM

Genom, bir kalıtım birimi. Bir organizmanın kromozomlarında bulunan genetik şifrelerin tamamını simgeler. Bütün genetik bilgiyi içeren kromozom setinin tamamına genom denir. Başka bir değişle Bir organizmayı oluşturmak için gerekli bilgilerin toplamına genom denir.

Genom, bir kalıtım birimi. Bir organizmanın kromozomlarında bulunan genetik şifrelerin tamamını simgeler. Bütün genetik bilgiyi içeren kromozom setinin tamamına genom denir. Başka bir değişle Bir organizmayı oluşturmak için gerekli bilgilerin toplamına genom denir. Bir diğer tarifle, bir hücredeki genetik materyalin tamamı o organizmanın genomunu oluşturur. Yine diğer bir tanımla genom, bir organizmanın DNA’sının tamamı olup o organizmanın yaşamı boyunca tüm yapı ve aktivitelerini belirleyecektir. Hücre genomu, bilinen kromozomlardan ve çıplak DNA'dan oluşan, kendini halka şeklinde kapatmış, mitekondri genomundan oluşur. Canlıların en temel birimi olan hücrede fizikokimyasal özelliklerin ortaya çıkarılmasında kullanılan genetik talimatların hepsine de genom denilebilir. Her canlının hücrelerinin içine yerleştirilmiş genetik program, o canlının "genom"unu oluşturur.

Tüm bu tanımlar, genomun DNA materyalinden ibaret olduğunu, her iki terimin de genetik materyali ifade ettiğini göstermektedir. Bu materyal, sıkı bir yumak halinde biçimlenerek kromozom adını verdiğimiz silindirik yapıları oluşturur.

Genomun bir "kitap" olduğunu düşünelim. "Kromozom" denilen 23 bölümü vardır. Bu 23 bölümün içerisinde, "gen" denilen binlerce hikaye bulunur. Yaklaşık 20 000 gen-20 000 hikaye. Her hikaye, "ekson" denilen paragraflardan oluşur ve bunlar, "intron" denilen reklamlarla yer yer kesilir. Her paragraf, "kodon" denilen kelimelerden oluşur.

Her kelime, "baz" denilen harflerle yazılmıştır: A, T, G, C.

Diğer anlamları

GENOM

Gametlerde bulunan kromozomlar.

GENOM

İngilizce GENOM kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. genoma (Biol., conjunto de los genes contenidos en la célula reproductiva)

GENOM

İngilizce GENOM kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. génome, ensemble des gènes d'une cellule reproductive (Biologie)

GENOM

İngilizce GENOM kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Genom (bio., Gesamtzahl aller Gene in einer Fortpflanzungszelle)

GENOM

İngilizce GENOM kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. in biologia i geni delle cellule riproduttive

GENOM

İngilizce GENOM kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. genoma, conjunto dos genes em célula reprodutora (Biologia)

GENOM

Almanca GENOM kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. total number of genes within a reproductive cell (Biology)

GENOM

Türkçe GENOM kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. total number of genes within a reproductive cell (Biology) n. genom, total number of genes within a reproductive cell (Biology)

GENOM

İngilizce GENOM kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. genoom (in biologie-alle genen in voortplantingscel)

GENOM

n. total number of genes within a reproductive cell (Biology) n. genom, total number of genes within a reproductive cell (Biology)

GENOM

gametlerde bulunan kromozomların tümüne verilen ad.

GENOM

Almanca GENOM kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. génome (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.