Haiti

Haiti, Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesidir. Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola Adasındaki iki ülkeden, batı kısımdaki ülke olup diğer ülke Dominik Cumhuriyeti'dir. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 7.9 milyon(2003), başkenti Port-au-Prince'tir.Haiti'nin konumu
Haiti'nin konumu
Haiti, Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesidir. Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola Adasındaki iki ülkeden, batı kısımdaki ülke olup diğer ülke Dominik Cumhuriyeti'dir. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 7.9 milyon(2003), başkenti Port-au-Prince'tir.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti, Kuzey ve Güney Amerika'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra bağımsızlığını ilan eden ikinci ülkedir. Buna karşılık, bugün Batı Yarımkürenin en fakir ülkesidir ve yönetiminde bir anarşi durumu halen devam etmektedir.

TarihHaiti'nin asıl yerli halkı Arawak (ya da Taíno)'lardır. Kristof Kolomb'un 1492'de yeni dünyanın keşfinden sonra adaya Hispaniola adı verilmişti. Hispaniola Adası, Avrupa'dan gelip "yeni dünyayı fethedenler"in üslerinden biri haline geldi. O zamanda yaşamış İspanyol Katolik rahip Bartolome de Las Casas, Türkçe'de de Kızılderili Katliamı adıyla yayınlanmış kitabında ada hakkında şunları yazmaktadır: "Bu ada üzerinde (ben 1508'de vardığım zaman) 60 bin insan yaşıyordu, Kızılderililer de dahil olmak üzere. Ne var ki 1494'ten 1508'e kadar 3 milyonun üzerinde insan savaştan, kölelikten ve madenlerden dolayı yok olmuştu. Gelecek nesillerde buna kim inanacaktır?"

Bazı tarihçiler Las Casas'ın bu rakamı abarttığını ve nüfusun 1 milyon kadar olduğunu düşünmekteyse de bazıları 8 milyona kadar vardığını savunmaktadır. Bununla birlikte Las Casas'ın bu kitabında Kuzey Amerika'nın kıyılarından güneye doğru tüm Orta Amerika, Güney Amerika'nın kuzeyi ve Karayibler'deki adalarda yapılan Kızılderili/yerli katliamlarını anlattığı gibi, yeni dünyanın keşfinden sonra bölgede büyük kıyımlar yaşandığı şüphesizdir.

17. ve 18.yüzyıllarda adanın bugünkü Haiti olan 3'te 1'lik batı kısmı Fransız deniz korsanlarının eline geçti. Fransızlar burayı İspanyol ve İngiliz gemilerini taciz etmek için kullandılar. Daha sonra, Saint-Domingue adını verdikleri adanın bu kısmında şeker ve kahve üretimine başladılar.

Fransız İmparatorluğunun 18.yüzyıldaki en zengin sömürgelerinden biri haline gelen Saint-Domingue, 1780'lerde Avrupa'da tüketilen şekerin %40, kahvenin ise %60 kadarını üretmişti. Bu dönemde, şekerkamışı ve kahve ekim alanlarında çalıştırılmak üzere 790.000 kadar Afrikalı köle getirildiği tahmin edilmektedir.

Bağımsızlık

1789 Fransız İhtilali Saint Domingue'nin kaderini de kökten etkiledi. Fakir ve zengin beyazlar, devrim sonrası yasalara göre koloninin nasıl yönetileceği konusunda anlaşmazlığa düştüler. Bu arada, kölelikten kurtulmuş siyahlar ve yerliler, ihtilalin getirdiği Vatandaş ve İnsan Hakları Bildirgesine göre kendilerinin de Fransız vatandaşı olduklarını ileri sürdüler. Bu arada Haiti İsyanı'nı başlatan köleler Haitili liderler Toussaint L'Ouverture, Jean-Jacques Dessalines ve Henri Christophe önderliğinde bir silahlı güç haline geldiler. Yerliler ordusu Fransız güçleri ile Napoleon Bonapart'ın 1803'te gönderdiği ve sarı hummadan kırılan orduyu yendi. Bunların sonucunda Haiti kendi yerli ismiyle 1804'te bağımsızlığını ilan etti. General Dessalines yönetimi eline aldı ve 1805'te Anayasa ilan etti. Anayasaya göre herkes din özgürlüğüne sahipti ve herkes (aralarında bulunan, Napoleon ordusundan kalan Polonyalılar ve Almanlar da dahil) Haitili "siyah" olarak tanımlandı. Ancak verilen sözlere rağmen, adada yaşamaya devam eden Fransızlar Dessalines'in emirleri doğrultusunda vahşice yöntemlerle öldürüldü. Bu katliam sırasında Jean Zombi adında gaddar bir yerli, beyaz insanlara öldürülmeden önce işkenceler yaptırıyordu. "Zombi" kelimesinin kökeni buradan gelmektedir.

Haiti bağımsızlığına rağmen 1826'da Panama'da yapılan bağımsız Amerika ülkeleri toplantısına dahil edilmedi ve ABD tarafından 1862'ye kadar tanınmadı. I.Dünya Savaşı'nda 1915 yılından 1934'e kadar ABD Haiti'yi işgal ve kontrol altında tuttu. Haiti 20.yüzyıl boyunca da darbeler, katliamlar ve iç savaşlardan kurtulamadı.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Haiti koordinatları: 18.971187, -72.285215

Diğer anlamları

Haiti

İngilizce Haiti kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Haití, país en las islas Caribes (localizada en la isla Hispanola)

Haiti

İngilizce Haiti kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Haïti (pays de l'archipel des Grandes Antilles (situé sur l'île de Hispaniola)

Haiti

İngilizce Haiti kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Haiti, Republik im Westen der Insel Hispaniola (Mittelamerika)

Haiti

İngilizce Haiti kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Haiti, paese delle Indie Occidentali (si trova nella parte occidentale dell'isola di Hispanola)

Haiti

İngilizce Haiti kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Haiti (país na América Central)

Haiti

i. Haiti

Haiti

Almanca Haiti kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)

Haiti

İtalyanca Haiti kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Haiti, country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)

Haiti

Portekizce Haiti kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. haiti

Haiti

Türkçe Haiti kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola) n. Haiti, country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola) n. Haiti, country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)

Haiti

İngilizce Haiti kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Haïti (staat in Centraal Amerika), staat op Caribische eilanden (bevindt zich op eiland Hispagnola)

Haiti

n. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola) n. Haiti, country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola) n. Haiti, country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)

Haiti

Almanca Haiti kelimesinin Fransızca karşılığı.
adj. haïti

Haiti

Almanca Haiti kelimesinin İtalyanca karşılığı.
adj. haiti

Haiti

Almanca Haiti kelimesinin İspanyolca karşılığı.
adj. haití

Haiti

Almanca Haiti kelimesinin Türkçe karşılığı.
npr. Haiti (m)

Haiti

İtalyanca Haiti kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Haïti (f)

Haiti

İtalyanca Haiti kelimesinin Almanca karşılığı.
adj. haiti

Haiti

Portekizce Haiti kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Haïti (f)

Haiti

Türkçe Haiti kelimesinin Fransızca karşılığı.
Haïti

Haiti

Türkçe Haiti kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. Haiti

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Haiti ilgili konular

 • Miami

  Miami, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinin ikinci büyük kentidir. Atlas Okyanusu kıyısında bir kıyı kentidir.
 • Amerika kıtası ülkeleri

  Amerika kıtası ülkeleri ülkelere ait liste.
 • Rüzgaraltı Adaları

  Rüzgaraltı Adaları Karayiplerde bir grup küçük adanın ismi. Küçük Antiller'in kuzeybatısındaki adalardan meydana gelir. İsmi adalar üzer
 • FIBA Amerika

  FIBA Amerika, FIBA üyesi 44 Amerikalı basketbol federasyonunun oluşturduğu bir konfederasyondur.
 • Miami, Florida

  Amerikan kenti
 • Croix-des-Bouquets

  Croix-des-Bouquets, Haiti'de bir şehirdir. Başkent Port-au-Prince şehrinin 12.9 kilometre (8 mil) kuzeydoğusunda yer alır.
 • UTC−04:00

  UTC−04:00, UTC'den (Eşgüdümlü Evrensel Zaman) 4 saat geri zaman dilimi.
 • 1973 CONCACAF Şampiyonası

  1973 CONCACAF Şampiyonası, altıncı CONCACAF Şampiyonası'dır. Katılan ülkeler Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler'de bulunan ülkelerdir
 • Joe Gaetjens

  Joseph "Joe" Edouard Gaetjens (19 Mart 1924, Port-au-Prince - 10 Temmuz 1964, Port-au-Prince), Haitili futbolcu. 1950 FIFA Dünya Kupası'nda ABD mill
Haiti
Haiti