Haiti

Haiti, Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesidir. Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola Adasındaki iki ülkeden, batı kısımdaki ülke olup diğer ülke Dominik Cumhuriyeti'dir. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 7.9 milyon(2003), başkenti Port-au-Prince'tir.

HAITI (almanca) türkçe anlamı
1. npr. Haiti (m)
HAITI (inglizce) türkçe anlamı
2. i. Haiti
1. n. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)n. Haiti
2. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)n. Haiti
country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola),
HAITI (türkçe) ingilizcesi
3. n. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)n. Haiti
4. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola)n. Haiti
country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola),
Haiti (almanca) ingilizcesi
5. n. country in the West Indies (located on the western part of the island of Hispanola),
HAITI (türkçe) fransızcası
1. Haïti
HAITI (türkçe) almancası
1. npr. Haiti
Haiti (ingilizce) italyancası
1. s. Haiti
2. paese delle Indie Occidentali (si trova nella parte occidentale dell'isola di Hispanola)
Haiti (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Haití
2. país en las islas Caribes (localizada en la isla Hispanola)
Haiti (ingilizce) portekizcesi
1. s. Haiti (país na América Central)
Haiti (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Haïti (staat in Centraal Amerika)
2. staat op Caribische eilanden (bevindt zich op eiland Hispagnola)

Haiti nüfusu on milyon yedi yüz on bir bin altmış yedi kişi

2015 yılı verilerine göre Haiti'nin nüfusu 10,711,067 kişidir. 1960 yılında 3,866,160 olan Haiti'nin nüfusu, 1970 yılında 4,708,639, 1980 yılında 5,688,832 ve 1990 yılında 7,099,733 kişi olmuştur. Haiti'nin 2000 yılı nüfusu ise 7,099,733 kişiydi.

Haiti hakkında bilgilerHaiti'nin konumu
Haiti'nin konumu
Haiti, Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesidir. Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola Adasındaki iki ülkeden, batı kısımdaki ülke olup diğer ülke Dominik Cumhuriyeti'dir. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 7.9 milyon (2003), başkenti Port-au-Prince'tir.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti, Kuzey ve Güney Amerika'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra bağımsızlığını ilan eden ikinci ülkedir. Buna karşılık, bugün Batı Yarımkürenin en fakir ülkesidir ve yönetiminde bir anarşi durumu halen devam etmektedir.

TarihHaiti'nin asıl yerli halkı Arawak (ya da Taíno)'lardır. Kristof Kolomb'un 1492'de yeni dünyanın keşfinden sonra adaya Hispaniola adı verilmişti. Hispaniola Adası, Avrupa'dan gelip "yeni dünyayı fethedenler"in üslerinden biri haline geldi. O zamanda yaşamış İspanyol Katolik rahip Bartolome de Las Casas, Türkçe'de de Kızılderili Katliamı adıyla yayınlanmış kitabında ada hakkında şunları yazmaktadır: "Bu ada üzerinde (ben 1508'de vardığım zaman) 60 bin insan yaşıyordu, Kızılderililer de dahil olmak üzere. Ne var ki 1494'ten 1508'e kadar 3 milyonun üzerinde insan savaştan, kölelikten ve madenlerden dolayı yok olmuştu. Gelecek nesillerde buna kim inanacaktır?"

Bazı tarihçiler Las Casas'ın bu rakamı abarttığını ve nüfusun 1 milyon kadar olduğunu düşünmekteyse de bazıları 8 milyona kadar vardığını savunmaktadır. Bununla birlikte Las Casas'ın bu kitabında Kuzey Amerika'nın kıyılarından güneye doğru tüm Orta Amerika, Güney Amerika'nın kuzeyi ve Karayibler'deki adalarda yapılan Kızılderili/yerli katliamlarını anlattığı gibi, yeni dünyanın keşfinden sonra bölgede büyük kıyımlar yaşandığı şüphesizdir.

17. ve 18.yüzyıllarda adanın bugünkü Haiti olan 3'te 1'lik batı kısmı Fransız deniz korsanlarının eline geçti. Fransızlar burayı İspanyol ve İngiliz gemilerini taciz etmek için kullandılar. Daha sonra, Saint-Domingue adını verdikleri adanın bu kısmında şeker ve kahve üretimine başladılar.

Fransız İmparatorluğunun 18.yüzyıldaki en zengin sömürgelerinden biri haline gelen Saint-Domingue, 1780'lerde Avrupa'da tüketilen şekerin %40, kahvenin ise %60 kadarını üretmişti. Bu dönemde, şekerkamışı ve kahve ekim alanlarında çalıştırılmak üzere 790.000 kadar Afrikalı köle getirildiği tahmin edilmektedir.

Bağımsızlık

1789 Fransız İhtilali Saint Domingue'nin kaderini de kökten etkiledi. Fakir ve zengin beyazlar, devrim sonrası yasalara göre koloninin nasıl yönetileceği konusunda anlaşmazlığa düştüler. Bu arada, kölelikten kurtulmuş siyahlar ve yerliler, ihtilalin getirdiği Vatandaş ve İnsan Hakları Bildirgesine göre kendilerinin de Fransız vatandaşı olduklarını ileri sürdüler. Bu arada Haiti İsyanı'nı başlatan köleler Haitili liderler Toussaint L'Ouverture, Jean-Jacques Dessalines ve Henri Christophe önderliğinde bir silahlı güç haline geldiler. Yerliler ordusu Fransız güçleri ile Napoleon Bonapart'ın 1803'te gönderdiği ve sarı hummadan kırılan orduyu yendi. Bunların sonucunda Haiti kendi yerli ismiyle 1804'te bağımsızlığını ilan etti. General Dessalines yönetimi eline aldı ve 1805'te Anayasa ilan etti. Anayasaya göre herkes din özgürlüğüne sahipti ve herkes (aralarında bulunan, Napoleon ordusundan kalan Polonyalılar ve Almanlar da dahil) Haitili "siyah" olarak tanımlandı. Ancak verilen sözlere rağmen, adada yaşamaya devam eden Fransızlar Dessalines'in emirleri doğrultusunda vahşice yöntemlerle öldürüldü. Bu katliam sırasında Jean Zombi adında gaddar bir yerli, beyaz insanlara öldürülmeden önce işkenceler yaptırıyordu. "Zombi" kelimesinin kökeni buradan gelmektedir.

Haiti bağımsızlığına rağmen 1826'da Panama'da yapılan bağımsız Amerika ülkeleri toplantısına dahil edilmedi ve ABD tarafından 1862'ye kadar tanınmadı. I.Dünya Savaşı'nda 1915 yılından 1934'e kadar ABD Haiti'yi işgal ve kontrol altında tuttu. Haiti 20.yüzyıl boyunca da darbeler, katliamlar ve iç savaşlardan kurtulamadı.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Haiti maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Haiti nerede?

Haiti haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Radon tarafından söylenen Haiti adlı şarkının sözleri.


yes, im glad you made it,
cause i got a lot to say about/radon a little country in the water.
see, theyre not so happy on an island in the caribbean.
the folks, their luck has all run out
and theyre drownin all the opposition.
travel down this road to the port of miami,
theyre turning them away every day.
and look whos sitting on that city commission,
well they came here not long ago.
and its the thoughts that cover up a weak heart
and that marks a shallow soul.
the front that blocks off the sight of the spectrum of life
tries to polarize the whole...
i guess ill never know...
if we all came over on a boat,
how can you act like you walked here on the water?İlgili Konu Başlıkları Tümü

Haiti Cumhuriyeti

Haiti adasının batı bölümünde bir cumhuriyet. Yüzölçümü 27.750 kilometrekare, nüfusu 3.505.000 dir. Başşehri Portan ...

Haiti Millî Futbol Takımı

Haiti Milli Futbol Takımı Haiti'yi uluslararası düzeyde temsil eden futbol takımıdır.

Haiti Kreolü Vikipedi

Haiti Kreolü Vikipedi, Vikipedi'nin Haiti Kreolü sürümüdür. 26 Şubat 2009 tarihinde 51.231 maddeye, 2.330 kullanıcıya ve 2 yöneticiye sahip olmaktadır.

Haiti Solenodonu

Haiti yılandişi (Solenodon paradoxus), sadece Hispanyola adasında yaşayan bir hayvan türü. 1883 yılında keşfedilen bu hayvanın tek yakın akrabası Küba zehirdişidir (Solenodon cubanus).