Henri de Toulouse-Lautrec

Henri de Tolouse-Lautrec (1864-1901) Fransız ressam. ...

Henri de Toulouse-Lautrec kaç yaşında?

Henri de Toulouse-Lautrec öldüğünde, 36 yaşındaydı.
Henri de Toulouse-Lautrec, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 37. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 37 gün vardı.
Henri De Toulouse-Lautrec'in burcu Yay burcuydu.
Hayır, Henri de Toulouse-Lautrec 01/01/1970 tarihinde öldü.

Henri De Toulouse-Lautrec hakkında bilgiler

Henri de Tolouse-Lautrec (1864-1901) Fransız ressam.19. Yüzyılın sonunda yaşamış ilginç bir ressamdır Lautrec. Aristokrat bir ailenin oğluydu ama akraba evliliğinin bir sonucu olduğu için şu an adı bilinmeyen genetik bir hastalığı mevcut idi. Kırılgan kemikleri ve asimetrik vücut yapısı babasının onu kendinden uzaklaştırmasına yol açmıştı. Boyunu uzatmak için uzun dönem değişik ve ızdırap verici (başından ve ayaklarından çekerek boyunu uzatmak gibi) tedaviler uygulandı ama sonuç alınamadı. Üstelik her iki bacağında yaptığı peş peşe kırıklar nedeniyle bir daha asla uzayamadı. Lautrec kendini resme verdi. Ancak klasik anlayışta bir resim yerine poster sanatçılığına soyundu. Ve bu konuda öyle başarılı oldu ki bir dönem reklam amaçlı asılan posterleri hayranlarınca asılır asılmaz sökülür oldu. Ancak resimlerini daha ziyade Paris`in daha aşağı kesimlerini ilgilendiren konularda çiziyordu. Asıl ününü Moulin Rouge müzikholünü anlatan resimlerde yaptı. Bir dönem de genelev çalışanlarını resmetmeye merak sardı. Ancak bunlar aristokrat babasının kendisini evlatlıktan reddetmesini engelleyemedi. Fiziksel rahatsızlığı ve duygusal çalkantıları onu alkolizme sürükledi. Bir dönemde evini kapttı, tası tarağı toplayıp genelevde yaşamaya başladı. Bu döneminde ona hediyesi frengi oldu. Frengi ve alkolün hırpaladığı Lautrec son döneminde rehabilitasyona girdiyse de toparlanamadı ve 37 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son dakikalarında yanına gelen babasına dönerek "ölümümü kaçırmayacağını biliyordum" dediği söylenir.

Portreler<gallery> Image:Photolautrec.jpg Image:Henri de toulouse lautrec.png Image:CartazXIX.jpg </gallery>

Çalışmaları<gallery> Image:Alone.jpg Image:Get lautrec 1881 driving the mail couch at nice.jpg Image:Get lautrec 1889 the laundress.jpg Image:Get lautrec 1894 dr gabriel tapie.jpg Image:Get lautrec 1894 salon in the rue des moulins.jpg Image:Get lautrec 1896 chocolat dancing in bar darchille.jpg Image:Get lautrec 1901 examination at faculty of medicine.jpg Image:Henri de Toulouse-Lautrec - Combing, 1891.jpg </gallery>

sanat-taslak ressam-taslak commons|Category:Henri de Toulouse-LautrecBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Henri de Toulouse-Lautrec maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Henri De Tolouse-Lautrec'''

";s:9:"revisions";a:1:i:0;a:3:s:13:"contentformat";s:11:"text/x-wiki";s:12:"contentmodel";s:8:"wikitext";s:1:"*";s:42:"bkz.

Isaac De Camondo

Kont Isaac de Camondo (3 Temmuz 1851, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu - 7 Nisan 1911, Paris, Fransa) Kamondo Ailesinden Osmanlı-Fransız bankacı, diplomat, besteci, koleksiyoncu ve hayırsever.

Revü

Revü güncel espriler, skeçler, ve monologlara yer veren hafif ve eğlendirici sahne gösterisidir. Kökeni ortaçağ Fransız sokak gösterilerine dayanmakla birlikte bugünkü hâlini 19. yüzyılda almıştır.

Çıplak anlamına gelen, Fransızca, `nu` kelimesinden kaynaklanır. İnsan bedeninin çıplak olarak resmedildiği eserlere verilen isimdir.

Albi

Albi, Fransa'nın Midi-Pyrénées bölgesine bağlı Tarn département (il)'ınde Tarn Nehri kenarında bulunan belediye. Hem Tarn département'nın hem de Arrondissement de Albi'nin idarî merkezleri bulunmaktadır. Albi'de ikamet edenlere ''Albigeois (es)'' diye hitap edilir.

Montmartre

Montmartre, Paris şehrinin XVIII. bölümünde bulunan bir yerleşimdir. Bulunduğu yer ise, Paris'in en yüksek rakımı olan yerdir (130m). Jean-Pierre Jeunet'nin ödüllü filmi Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain bu mahallede çekilmiştir.