ressam

Resim, herhangi bir yüzey üzerine çizgi ve renklerle yapılan, hatta günümüzde kavramsal bir boyutta ele alınması açısından hemen her tür malzemenin de kullanılabileceği bir anlatım tekniğidir.

Ressam

Ressam, resim sanatı ile uğraşan kişi. Resim, yüzey üzerine renklerle, zihinsel eylemin ifadesi estetik bir görünüm oluşturmaktır.

Bugüne kadar bulunmuş ilk resimler, mağara duvarlarına çizilmiş hayvan resimleri, av sahneleri ve gene mağara duvarlarına basılmış el izleridir. Bunlar, insanoğlunun soyut düşünme yeteneğini bu dönemlerde bile geliştirmiş olduğunu ispatladıkları için ayrıca değer taşırlar.Teknoloji geliştikçe resim yapmakta kullanılan malzemeler de gelişmiş, bitki yağlarıyla elde edilen ve öylece kullanılan pigmentlerin yerini sentetik pigmentlerle yapılmış, sağlığa daha az zararlı, daha kalıcı, kullanımı daha kolay boyalar almıştır. Tarih boyunca duvarlara, taşa, tahtaya, deriye, metallere, kumaşlara, kanvasa, kağıda (ve çeşitlerine), cama, sentetik malzemelere Resim yapılmıştır.

İçerik açısından bilinen ilk resim örneklerinin kötü ruhları uzak tutmak, bereket getirmek gibi dini inançlarla yapılmış oldukları tahmin edilir. Mısır, Çin ve Hindistanda M.Ö. yapılmış resimler, gündelik hayatı betimlerler, hikayeler anlatırlar ve kılavuz nitelikleri taşır.

Batı resmi, milattan sonra dini konuları sembolik bir şekilde resmetmeye odaklanmıştır ancak figürler hareketsiz, kompozisyonlar ise kuralcıdır. Rönesanstan sonra dini konuların dışına çıkılmaya başlanmış, ressamlar eserlerine vermek istedikleri anlamlara göre nüanslar katmaya başlamışlardır. Rönesans ile canlanan ve doğayı inceleyerek, detaylı şekilde, olduğu gibi resmetme arzusu perspektif tekniğinin geliştirilmesine yol açmıştır. Leonardo da Vincinin anatomi analizleri eşsizdir.

İslam dini, Allah yaratılarını taklit etmeyi insanoğluna yasakladığı için İslami resimler 18. Yüzyılın ortalarına kadar, daha çok soyut desenler ve yazının şekillendirilmesi Hat sanatı, Ebru ve minyatür ile sınırlı kalmıştır.

1860-1869 döneminde, Paris’te Gérôme’un öğrencisi olan Osman Hamdi Bey, ülkesine döndükten sonra gerçekleştirdiği yapıtlar ve Sanayii Nefise Mektebini kurmasıyla birlikte, resim sanatı Doğu toplumlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde, dünya resim tarihinin önemli bir parçası olarak kabul edilen pek çok Türk ressam bulunmaktadır.

1880lerde, kimine göre Tonalizm, kimine göre Sembolizm akımlarıyla başlayan modern resim, konusunu avam insanda, onun gündelik yaşamında, psikolojisinde bulur. Kompozisyon, ışık, renk, çizgi, perspektif konularında konmus kurallari yıkma, özgürleşme arzusu öne çıkar.

1945lerde ortaya çıkan Soyut Ekspresyonizm akımı ile resim sanatı, tamamen insanın iç dünyasına inerek somut dünyadan, kurallardan ve kalıplardan uzaklaşır; mutlak gerçeği arar, böyle bir şey olmadığına karar verir ve Fluxus akımından sonra kendini kavramsal sanata bırakır. Artık resim, sadece bir soru haline gelmiştir ve hemen hemen daima daha büyük bir bütünün ufak bir parçasını oluşturmaktadır (bkz. Enstalasyon).Resim sanatı bilinen en eski ve köklü sanatıdır bu sebeple diğer sanatların odak noktasında bulunmaktadır.Diğer sanatlar fikir üslüp vb. açılardan genellikle resim sanatına benzerlik gösterirler sebebi gelişiminin ileri seviyede ve erken dönemde gelişmesidir günümüzde ilgi olarak azalsa da resim sanatı gücünü kaybetmemiştir.

Bugün, resmin (ve sanatın) öldüğü iddialarına rağmen günümüz yaşam şekline uygun bir "çok kültürlülük" egemenlik sürmektedir.

Tarzlar

Detaylı bilgi için bakınız Resim, ressamlar

ressam

Osmanlıca ressam kelimesinin Türkçe karşılığı.
Resim yapan, resim çizen.

ressam

resim yapan sanatçı.

ressam

Türkçe ressam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. artist, painter, brush, limner

ressam

Türkçe ressam kelimesinin Fransızca karşılığı.
peintre [le], dessinateur/trice [le][la]

ressam

Türkçe ressam kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Konstrukteur, Kunstmaler, Maler, Zeichner

Ressam (Hidra) sözleri

Hidra tarafından albümünde söylenen Ressam adlı şarkının sözleri.

Kağıdı kopart yarana bas bu yaradır özüne sadık olan,
Hiçbişeyim yok bir paket sigara bir de dağınık odam.
Sesim kurtarırmı seni şu günah kaplı sabıkadan,
Hayat sigara gibi yanarken ömrüm saman kağıdı kadar.
Bekledikçe can yakar bu adına zaman denebilir,
Sevemeyen bi adam nasıl bi kadına zarar verebilir
Bi boşluk doğurdum fakat adına karar veremedim,
Hayallerim basit fakat sapına kadar gene benim.
Ders,sıkıntı,stres hepsi nargilemde dumandı,
Sonra fazla bunaldım tetikte mide bulantım,
Küçüktük biz hayatın hep oynadığı bir kumardık,
Yine de gülerdik ve hepimiz sanki Kemal Sunal'dık.
Bu suskunluk eseri şarkılar bu duman sesiyle,
Hep birleşirken anlaşamam hiç bir cumartesiyle,
Uyanmak zor olmuyor aslında su darbesiyle,
Peki bu sesin yankılarına hangi duvar vesile...

Başlamışken ölümler bu takvimlere karışmaya,
Tek bir cümle duyuyordum bu sancı geçer alış dayan.
Ben de çocukken başladım hayatla küsüp barışmaya,
Yani ben de sizler gibiyim zeki ama çalışmayan...
Birleşince ölüm doğuyor nefretim kederlerimle,
Her nedense aynı benim cennetim cehennemimle,
Acı ve pişmanlık genelde cinnetin bedellerinde,
Alın bütün şarkılarımı dinletin bedenlerinde.
Sonbahar ve ayın dokuzu bir tarafta kitap kokusu,
Cümleleri bozuk ve çok uzun,istiyordum o gelip okusun.
Hep aklımda o tenin dokusu,terk edilmiş otelin konusu,
Geçmişim bu sende o musun,al öyleyse kucak dolusu küfür...
Benim şafaklarıma düşmeyen bir ses gibisin,
Bilemem elli beş senelik radyolardan eski misin ?
Şans denen inatçı ressam çizmiyordu resmimizi,
Benim işim ölümle be aşk sen sadece esprisin...

İlgili konuları ara

Yanıtlar