History: Past, Present And Future, Book I

Kısaca: HIStory: Past, Present and Future, Book I" veya kısa adıyla "HIStory", pop müzik sanatçısı Michael Jackson tarafından 16 Haziran 1995 tarihinde yayımlanan çift disk bir albüm olup, sanatçının dokuzuncu stüdyo albümüdür. Albümdeki ilk disk, sanatçının önceki on beş yılda yayımladığı şarkılardan oluşan bir derleme olup, ikincisi ise yeni şarkılara sahiptir. Bu ikinci diskte yeni olmayan tek şarkı 1987'de kaydedilen fakat hiçbir albümde yer almayan "Come Together"dır. ...devamı ☟

HIStory: Past, Present and Future, Book I
HIStory: Past, Present And Future, Book I

HIStory: Past, Present and Future, Book I" veya kısa adıyla "HIStory", pop müzik sanatçısı Michael Jackson tarafından 16 Haziran 1995 tarihinde yayımlanan çift disk bir albüm olup, sanatçının dokuzuncu stüdyo albümüdür. Albümdeki ilk disk, sanatçının önceki on beş yılda yayımladığı şarkılardan oluşan bir derleme olup, ikincisi ise yeni şarkılara sahiptir. Bu ikinci diskte yeni olmayan tek şarkı 1987'de kaydedilen fakat hiçbir albümde yer almayan "Come Together"dır. HIStory, yirmi milyon satarak dünya müzik tarihinde en çok satan çoklu disk albümü oldu. Albüm ayrıca Jackson'a Thriller albümünden sonra en çok kazanç sağlayan albüm oldu. Yıl sonunda kardeşi Janet Jackson ile yaptığı "Scream" video klibi, "En İyi Kısa Form Video" dalında Grammy alan Jackson, albümü 2001'de tek bir disk olarak Greatest Hits: HIStory, Vol. 1 adı altında satışa sundu. == Tarih Kayıt Albümün kayıtları Eylül 1994'te başladı ve 1995 yılının bahar aylarına kadar sürdü.

Kayıt

ların büyük çoğunluğu Jackson tarafından yazılmış olup, çoğunlukla sanatçının medya hakkındaki şikayetlerini anlatmaktadır. Şarkılardan biri olan "Scream" Jackson'ın kız kardeşi Janet Jackson ile bir düetidir. Janet Jackson'ın, şarkıda yer almadan önce, yeterince tanınıyor olduğunu ve ağabeyiyle düet yapabileceğini düşündüğü bilinmektedir. Albümde yine basın organlarını ve magazinleri iğneleyen "Tabloid Junkie" ve "This Time Around" gibi şarkılar da yer almaktadır. Ayrıca albüm, Michael Jackson'ın ilk defa bu kadar fazla yapımcıyla beraber çalıştığı eserdir. Albümde Jimmy Jam ve Terry Lewis, Dallas Austin, R. Kelly, Charles Chaplin gibi isimlerin bestelerine yer verilirken, Jackson birçok şarkıda ağırlıklı olarak yapımda görev aldı. Sanatçı ayrıca albümde bazı düet sanatçılarının da yer almasını istedi ve dönemin birçok ünlü ismiyle işbirliği yaptı. Kız kardeşinin yanında albümde The Notorious B.I.G., "This Time Around" şarkısındaki rap bölümünü yazdı, siyahi müzik grubu Boyz II Men "Money" şarkısındaki arkaplan vokallerini söyledi ve o zamanlar rap ile uğraşan basketbolcu Shaquille O'Neal da "2 Bad" adlı şarkıdaki bir bölümde yer aldı. İkinci diskteki on dört şarkı yeniyken, eski bir The Beatles şarkısı olan ve sanatçı tarafından Bad albümü döneminde yeniden kaydedilen "Come Together" albüme dahil edildi. Albümün aslen "Decade" olarak isimlendirilmesi düşünülmekteydi. Ancak iki disklik olan albümün adı bu nedenle değiştirildi.

Tanıtım

Jackson, albümü tanıtmak amacıyla HIStory Dünya Turu'na çıktı. Konserler kapsamında toplam dört buçuk milyon izleyene ulaşan sanatçı, yüksek gelirler elde etti ve tanıtımda kullanması için Sony Music tarafından otuz milyon dolar elde etti.

Tartışmalar

HIStory, Jackson'ın en çok tartışmaya sahne olan albümlerinden biridir. "You Are Not Alone" için çekilen videoda Jackson, aşırı derecede çıplak olarak o zamanki karısı Lisa Marie Presley ile görüntülenmektedir. Buna ek olarak Belçikalı sanatçılar Eddy ve Danny Van Passel kardeşler, şarkıyı aslen kendilerinin 1993'te bestelediğini iddia ettiler. Yine Eylül 2007'de Belçika mahkemesi şarkıyı yargıladı ve şarkının Belçika'daki yayınına yasak koydu. "They Don't Care About Us" adlı şarkıda geçen "Jew me/sue me/everybody do me/kick me, kike me/don't you black or white me" sözleri, sanatçının Anti-Semitik olduğu konusunda kuşkular uyandırdı. Jackson böyle bir şey olmadığını iddia etti ve sonraki sürümlerde bu sözleri ortadan kaldırdı. HIStory ve Blood on the Dance Floor, içerdiği kaba sözlü şarkılarıyla bilinmektedir. Yine "They Don't Care About Us" klibinde Jackson, bir cezaevinde şarkı söylemektedir. MTV bu nedenle klibin içerdiği şiddet görüntülerini öne sürerek klibi yayınlamadı. 1996'da düzenlenen BRIT Ödülleri töreninde Jackson "Bir Neslin Sanatçısı" ödülüne layık görüldü. Sanatçı da "Earth Song"u seslendirdi. Bu gösteri sırasında Hıristiyan formatında bir koregorafi sergiledi ve tapınan çocukları kullandı. Pulp grubundan Jarvis Cocker da bu olayı protesto etmek amacıyla sahneye atladı. Polisler gelerek gösteri sırasında zarar görmüş olma olasılığı olan olan çocukları inceledi ancak yasal bir soruşturma başlatmadı.

Eleştiriler

Albüm beş Grammy Ödülü'ne aday gösterildi ve bunun birini elde etti. Bunlar: * Yılın albümü - HIStory - Aday gösterildi * En İyi Pop İşbirliği - "Scream" - Aday gösterildi * En İyi Erkek Pop Performansı - "You Are Not Alone" - Aday gösterildi * En İyi Kısa Form Müzik Videosu - "Earth Song" - Aday gösterildi * En İyi Kısa Form Müzik Videosu - "Scream" - Kazandı HIStory, uzun süredir Jackson'ın üzerinde taşıdığı süperstarlık formatında bir albümdür. The New York Times'tan Jon Pareles sanatçının artık sadece bir şarkıcı olmadığını, kendi başına bir şirket olduğunu ve Sony'nin de para kapısı olduğunu vurguladı. "This Time Around" ile ilişkili olarak Rolling Stone dergisinden James Hunter, şarkıyı dinamik bir şarkı olarak tanımladı. The New York Times gazetesinden Jon Pareles, sanatçının şarkılar arasında "They thought they really had control of me" (Beni kontrol altına alabileceklerini düşündüler) gibi sözleri mırıldandığını söyledi. Daily News of Los Angeles gazetesinden Fred Shuster ise "This Time Around", "Money" ve "D.S." şarkılarını övdü. == Tekliler == HIStory albümünün satışları önceki iki albüme göre daha düşüktür. Bunun nedenlerinden biri, tekli satışlarının albüm satışından fazla olmasıdır. Öyle ki, albümdeki tekli satışları 10,45 milyon dolar üzerindedir. Bu tekli satışlarının sayısı Dangerous albümü için 8,36 milyon, 22 Ekim 1999 tarihine kadar 3,5 milyondan fazla sattığı için, albüm RIAA tarafından yedi kez platin plaket ile ödüllendirildi. Bu da albümün dünyanın en çok satan çok diskli albümü demektir.

Listeler

== Albüm içeriği == ;Yapım * "Scream" adlı şarkının yapımı Jimmy Jam ve Terry Lewis, Michael Jackson ve Janet Jackson tarafından üstlenildi. * "They Don't Care About Us", "Stranger in Moscow", "D.S.", "Money" ve "Little Susie" şarkılarının yapımı Michael Jackson tarafından üstlenildi. * "This Time Around" şarkısının yapımı Dallas Austin ve Michael Jackson tarafından üstlenildi. Ayrıca yapımda Bruce Swedien ve Rene yer aldı. * "Earth Song" adlı şarkının yapımı Michael Jackson ve David Foster tarafından üstlenildi. Ayrıca yapımda Bill Bottrell yer aldı. * "Come Together" şarkısının yapımı Michael Jackson ve Bill Bottrell tarafından üstlenildi. * "You Are Not Alone" adlı şarkının yapımı R. Kelly ve Michael Jackson tarafından üstlenildi. * "Childhood" ve "Smile" adlı şarkıların yapımı Michael Jackson ve David Foster tarafından üstlenildi. * "Tabloid Junkie" ve "History" şarkıların yapımı Michael Jackson ve Jimmy Jam ve Terry Lewis tarafından üstlenildi. * "2 Bad" şarkısının yapımı Michael Jackson, Jimmy Jam ve Terry Lewis, Bruce Swedien ve Rene tarafından üstlenildi. ;Teknik * Yönetici yapımcı: Michael Jackson *

Kayıt

ve miksaj: Bruce Swedien * Ek kayır ve miksaj: Eddie De Lena, Steve Hodge ve W.J.R. * Teknik direktörler: Matt Forger ve Brad Sundberg * Yapım koordinasyonu: Rachel Smith * Mastering: Bernie Grundman * Programlama: Craig Johnson * Ek synthesizer programlama ve ses tasarımı: Michael Boddicker, Chuck Wild, Scott Pittinsky, Bobby Brooks, Roberta Swedien ve Darry Ross ;Albüm * Ana ve arka vokalist: Michael Jackson * Arka vokaller: Zedric Williams, James Ingram, Siedah Garrett, Andrae ve Sandra Crouch and the Andrae Crouch Singers; Carol Dennis, Jackie Gouche, Gloria Estefan ve Linda McCrary * Çocuk solistler: ** "HIStory": Leah Frazier ** "Little Susie": Markita Prescott * Rap performansları: R. Kelly, Boyz II Men: Nathan Morris, Wayne Morris, Shawn Stockman, Michael McCrary; The Notorious B.I.G. ve Shaquille O'Neal * Aranjman: Michael Jackson, Jimmy Jam ve Terry Lewis, Dallas Austin, Bruce Swedien, R. Kelly, Rene, Jeremy Lubbock, Brad Buxer ve Johnny Mandel * Vokal aranjmanı: Michael Jackson, Janet Jackson, Jimmy Jam ve Terry Lewis * Orkestra aranjmanı: David Foster, Elmer Bernstein ve Bill Ross * Yaylılar: Michael Jackson * Klavye: Michael Jackson * Orkestra şefi: Jeremy Lubbock * Üflemeli aranjmanı: Michael Jackson ve Jerry Hey * Piyano: David Paich ve John Barnes * Klavye ve synthesizer: Randy Kerber, Jimmy Jam, Terry Lewis, David Foster, Steve "Yada" Porcaro, David Paich, Bill Bottrell, Dallas Austin, Glen Ballard, Rene, Brad Buxer, Simon Franglen, Greg Phillinganes, Lafayette Carthon, Michael Boddicker, Chuck Wild, Rob Arbitter, Gary Adante, John Barnes ve Randy Waldman * Synthesizer programlama: Jimmy Jam ve Terry Lewis, Simon Franglen, Steve Porcaro, Brad Buxer, Peter Mokran, Michael Boddicker, Chuck Wild, Andrew Scheps, Rick Sheppard, Rob Hoffman, Bobby Brooks, Jeff Bova, Chris Palmero, Jason Miles, Arnie Schulze ve Gregg Mangiafico * Vurmalı programlama: Jimmy Jam ve Terry Lewis, Peter Mokran ve Andrew Scheps * Klavsen: Andrew Scheps ve Simon Franglen * Gitar: Eddie Van Halen, Slash, David Williams, Larry Clayton, Dean Parks, Eric Gale, Tim Pierce, Dann Huff, Paul Jackson Jr., Steve Lukather, Bill Bottrell, Jeff Mirinow, Rob Hoffman, Jen Leigh ve Trevor Rabin * Vurmalılar: Ndugu Chancler, Jeff Porcaro, John Robinson ve Bryan Loren * Perküsyon: Michael Jackson, Ollie E. Brown, Jimmy Jam ve Terry Lewis, Bill Bottrell, Buddy Williams, Bruce Swedien, Simon Franglen, Rene, Chuck Wild, Paulinho Da Costa, Nannette Fortier ve Bobby Brooks * Bas: Steve Lukather, Colin Wolfe, Louis Johnson, Nathan East, Terry Jackson, Doug Grigsby ve Guy Pratt * Synth bas: Bryan Loren * Üflemeliler: Larry Williams, Jerry Hey, Gary Grant, William Reichenbach ve Kim Hutchcroft }} == Notlar == * George, Nelson (2004). The Ultimate Collection. Sony BMG.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Michael Jackson: The Experience
6 yıl önce

Wall albümünden.) Earth Song (HIStory: Past, Present and Future, Book I albümünden.) Ghosts (Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix albümünden.) The...

This Time Around (Michael Jackson şarkısı)
6 yıl önce

Notorious B.I.G. eşlik etmiştir. Şarkı, 1994-1995 yıllarında Amerika'da kaydedilmiştir ve iki diskli HIStory: Past, Present and Future, Book I'da yayınlanmıştır...

HIStory World Tour
6 yıl önce

HIStory World Tour, Michael Jackson'ın üçüncü ve son dünya turudur. Bu dünya turu HIStory albümünün çıkmasından sonra 7 Eylül 1996'da başlayıp 15 Ekim...

HIStory World Tour, Czech Republic ülke bayrağı, Çek Cumhuriyeti, Hungary ülke bayrağı, Macaristan, Romania ülke bayrağı, Romanya, Russia ülke bayrağı, Rusya, Poland ülke bayrağı, Polonya
HIStory on Film, Volume II
6 yıl önce

HIStory on Film, Volume II, 1997 yılında Sony Music Video Enterprises tarafından piyasaya sürülen bir Michael Jackson koleksiyon albümüdür. Program Başlangıcı...

Invincible (albüm)
6 yıl önce

Dance Floor albümünden beri yeni materyal içeren ilk ve HIStory: Past, Present and Future, Book I'dan beri ilk stüdyo albümüdür. Albümün yazımında ve yapımında...

Invincible (albüm), 1999, 2001, 30 Ekim, ABD, Blood on the Dance Floor (remiks albümü), Michael Jackson, Number Ones(albüm), İngiltere
Video Greatest Hits - HIStory
6 yıl önce

Video Greatest Hits – HIStory, 1995 yılında VHS kaset olarak piyasa sürülen bir Michael Jackson toplama video albümüdür. Sony Music Video Enterprises...

Michael Jackson's Ghosts
6 yıl önce

Landis 2 Bad HIStory albümünden. Ghosts Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix albümünden. Is It Scary Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix...

Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix
3 yıl önce

Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix (genellikle Blood on the Dance Floor şeklinde kısaltılır), pop müzik sanatçısı Michael Jackson tarafından...