Homo Erectus

Homo erectus (Latince’de "dik insan"), soyu tükenmiş insansı türüdür ve modern insanların (Homo sapiens) atası olduğu kabul edilir. Homo erectus, insangillerin evrim sürecinde yeni bir türdür.

} Homo erectus (Latince`de "dik insan"), soyu tükenmiş insangil türüdür ve modern insanların (``Homo sapiens``) atası olduğuna inanılır.

``Homo erectus``, insangillerin evrim sürecinde görece yeni bir türdür. Yaklaşık olarak 1.600.000 yıldan başlayarak 250.000 yıl öncesine kadar gelişimini sürdürmüştür. Bu zaman dilimi, Pleyistosen`in başlangıcından ortalarına kadar uzanır. ``Homo erectusun fosil kalıntılarına ilk kez 1890`larda rastlandı, ancak o tarihlerde insan evrimi konusunda yeterli bilgi bulunmadığından, bulunan her ``Homo erectus`` fosili ayrı insan türü olarak adlandırıldı. Günümüzde bu kalıntıların tümü ``Homo erectus`` olarak sınıflandırılır.

Kronolojik açıdan bakıldığında ``Homo erectus``, maymuna daha yakın duran ``Australopithecus`` ile ``Homo sapiens`` arasında yer alır. Fosil kalıntıları 2 milyon-1,5 milyon yıl öncesine ait olan ``Homo habilis``, ``Homo erectus`` ile ``Homo sapiens`` arasında bir türdür.

``Homo erectusun yeryüzünde geniş bir alana dağıldığı fosil buluntularından anlaşılmaktadır. İlk fosil Cava Adasında ortaya çıkarılmıştı. Daha sonra Pekin yakınlarında, Cezayir`de, Orta Afrika`da, Avrupa`da pek çok fosil bulundu. Bu fosillerin bazılarında ``Homo erectus`` ile ``Homo sapiens`` arasındaki ayrımın belirsiz hale geldiği görülür.

``Homo erectus`` ile ``Homo sapiens`` arasındaki teme ayrımın kafatası ve diş yapılarında olduğu görülür. ``Homo erectusa ait kol ve bacak kalıntıları ``Homo sapiensinkine benzer ve bu benzerlik ``Homo erectusun da dik yürüdüğünün bir göstergesidir. ``Homo erectusun beyin hacmi ``Homo sapiensin beyin hacminden daha küçüktür. Ancak, ``Homo erectusun beyin hacminin kendisinden önceki türden daha büyük olduğu görülür. ``Homo erectus`` ile ``Homo sapiens`` arasındaki geçiş türü olan ``Homo habilisin beyin hacmi Homo sapiens`inkine oldukça yakındır.

Fosil kalıntıları ``Homo erectusun kafatası boşluğunun alçak, kemiklerinin kalın olduğunu gösterir. Ama kaş kemikleri yüksektir. Alın çökük, burun, çeneler ve damak geniştir. Öte yandan Homo erectus`un dişleri, başka hiçbir insan türünde rastlanmayan ölçüde iridir. ``Homo erectus``, ateşi kullanan ve mağaralarda barınan ilk insan türüdür.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Homo erectus

İngilizce Homo erectus kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
(Latín) "hombre erguido", ancestro extinguido del Homo Sapiens que tuvo una postura erguida cerebro un tanto pequeño y frente baja

Homo erectus

İngilizce Homo erectus kelimelerinin Fransızca karşılığı.
homme préhistorique "Homo erectus", ancêtre anéanti des Homo Sapiens caractérisé par un front bas et un cerveau plus petit que celui des hommes

Homo erectus

İngilizce Homo erectus kelimelerinin Almanca karşılığı.
(Latein) Homo erectus, "aufrechter Mann", ausgestorbener Vorfahre des Homo Sapiens der aufrecht gegenagen ist ein kleineres Gehirn und nierdrige Stirn habend

Homo erectus

İngilizce Homo erectus kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Homo erectus, uomo eretto, specie estinta di ominide che precedette la comparsa dell'Homo Sapiens (antrop.)

Homo erectus

Almanca Homo erectus kelimelerinin İngilizce karşılığı.
(Latin) "upright man", extinct ancestor of Homo sapiens having an upright stance and a somewhat small brain and low forehead

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Homo Erectus
Homo erectus