II. Sargon

Diğer anlamı|Sargon ," target="_blank"> with the crowned prince, Sennacherib (left)] II. Sargon (Süryanice ܣܪܓܘܢ, Akadca ``Å arru-kinu``), (M.Ö. 722 - M.Ö. 705). Asur Kralı.

M.Ö. 722 - M.Ö. 705 yılları arasında ülkeye hükmetti. M.Ö. 722`de tahtı güç kullanarak ele geçiren II. Sargon İsrail`i işgal etti.

II. Sargon İspuini ile Menua krallıkları arasındaki Haldi Tapınağını da yağmalayarak M.Ö 714`de Musaşirin`i işgal etmiştir ve ele geçirdiği ganimetlerin bir listesini çıkarmıştır. Günümüze gelebilen Asur kitabelerinden bu listenin içeriği öğrenilmektedir.

Asurluların ele geçirdikleri eserler arasında Kralı İspuini`nin oğlu Sarduri`nin heykeli, mabede armağan edilmiş boğa, buzağı ve inek heykelleri de bulunuyordu. Asurluların düzenlediği bu kitabe Asur tabletlerinde günümüze gelebilmiştir.

II. Sargon`un Asur başkenti Ninova yakınlarında yaptırdığı bine yakın odası olduğu bilinen görkemli sarayının hemen yanı başında dev bir ziggurat yükseliyordu.

Asur kralı II. Sargon M.Ö. 718 yılında vergi vermeyi durduran ve Muşkili Mita (Frig kralı Midas) ile Kargamış Kralı Pisiris ile işbirliğine giren Şinukhtulu Kiaki`ye karşı Tabal Seferi başlatmıştır. başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Salmanasar V | başlık= Asur Kralları | yıllar= M.Ö. 1860 - M.Ö.1850 | sonra= Sennacherib bitiş kutusu tarih-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.